Tampereen kentän lähtöselvitys

lontoonmatkaaja

Voisiko joku hiljattain Tampereen kentältä lähtenyt kertoa, kestääkö lähtöselvitys ja turvatarkistus sielläkin nykyään kauan? Yleensähän siellä on ehtinyt koneeseen, jos on ollut paikalla vähän yli puoli tuntia ennen lähtöä. Huomenna olisi lento Ryanairilla Lontooseen ja mietitään, pitääkö herätä aikaisin vai tosi aikaisin. Kiitos avusta!

5

1512

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matk.

      kaksi tuntia aikaisessa kuin kaksi minuuttia myöhässä.

    • selvitys

      Eikös lähtöselvitys nykyään sulkeudu 40min
      ennen koneen lähtöaikaa ja jotkut on valitelleet
      kun myöhästyivät 2min eikä koneeseen päässyt.

    • Toisinaan täälläkin

      puolituntia ennen kentälle, kone lähtee ilman sinua. Ryanair sulkee selvityksen 40 min. ennen lähtöä.

    • kestää ja kestää

      Alkuperäiselle kysyjälle tämä tulee myöhässä, mutta muillekin tiedoksi että Tampreen terminaalissa 2 on vain yksi turvatarkastuslinja ja siellä saattaa homma kestää pitkäääään.

      Check-in pisteitä on kolme joten isompikin porukka pääsee läpi pienellä jonottamisella. Passintarkastuksessa kuluu vain pari sekunttia.

      Mutta turvatarkastus on ongelma: monet matkaajat ovat ensikertalaisia ja lisäksi kaikille useimmin lentäneillekään ei ole mennyt jakeluun uudet säännöt nestemäisten tavaroiden suhteen. Niitä sitten opetellaan siinä tarkastuspisteessä ja metrin päässä jonottaville ei tule mieleenkään ottaa mallia / kuunnella edelliselle matkustajalle annettavia ohjeita.

      Turvatarkastuksen porukka on kans aika pihalla siitä miten homma pitäisi hoitaa sujuvasti. Ovat oikeita virkamiehen perikuvia.

      Kaksi tuntia on varmuuden maksimointia. Mielestäni kentälle kannataa tulla viimeistään reilu tunti ennen koneen lähtöä.

      • Pecco

        Turvatarkastuksessa on tosiaan ajoittain jonoa, kuten melkein kaikilla muillakin kentillä. Syynä on uudet säännöt käsimatkatavaroiden sisällöstä (nestesääntö) ja matkustajien piittaamattomuus niistä.

        Kukaan ei kuitenkaan ole myöhästynyt Tampereella lennolta siksi, että ei ehtisi turvatarkastuksen läpi. Kaikki, jotka ovat suorittaneet lähtöselvityksen ajoissa pääsevät mukaan lennolle. Toisin on joillakin muilla kentillä. esim. Lontoon lentokentillä lukuisia ihmisiä päivittäin myöhästyy lennoiltaan, koska turvatarkastus takkuilee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9076
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7756
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      156
      5366
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2285
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2060
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      81
      1687
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1635
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1366
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      432
      1304
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1182
    Aihe