Paljon parjattu kallio

Tutkimusmatkaaja

helsingin kalliota on paljon parjattu asuinalueena ja tutkimusten mukaan siellä onkin kaikista pienimmät ja huonokuntoisimmat asunnot helsingissä, samoin väestörakenne on voimakkaasti epäsosiaalista, tosin kunnollisia vanhuksia asuu kalliossa vielä paljon, mutta aikanaan heidänkin tilalleen muuttavat nämä epäsosiaaliset asujat, aika paljon kalliossa on muutettu asuinhuoneistoja asuntolakäyttöön, tämähän lyö ikävän leimansa ympäristöönkin.

Kallion vanhoissa taloissa ja asunnoissa on se oma vanhan ajan henki läsnä, mutta kiusallista on sen aikaisten asuntojen huono ääneneristävyys, siksi työssä käyminen tuolta alueelta on harvinaisempaa, mutta toki poikkeus vahvistaa säännön.

palveluiltaan kallio on monipuolinen, löytyy valtavasti erilaisia pieniä puoteja, seksikauppoja on lukematon määrä ja thaihierontaa löytyy joka kadulta, samoin erilaisten kapakkojen määrä on uskomaton, tosin näiden taso ei aina vastaa sitä mitä nykypäivänä edellytetään, mutta kaljaa saa huokealla hinnalla.

Katukulttuuri on kalliossa vilkas, sen takaavat erilaiset etniset kaupat ja se toimettomien nuorten miesten määrä, joka kaduilla maleksii, osa heistä on niitä kelkasta pudonneita ja paljon kalliossa asuu niitä aikamiespokia, jotka vielä vanhan äitinsä elättämänä, kuluttavat aikaansa kulmilla, näihin aikapoikiin lukeutuu se Kallion Asukaskin, joka usein täällä kirjoittelee ja kertoo omasta asuinalueestaan.


Mielenkiintoinen paikka kokonaisuudessaan tuo kallio se on urbaanien tarinoiden kehto.

11

1241

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kukkonen

      tietäähän sen ei eurolla saa millin kämppää.

      Ken kalliossa asuu hän vähävarainen on.

      Alueen kehumiset voi jättää omaan arvoonsa, kallion Asukas on kupla ja tuhnu.

      • Naurattaa

        Hyviä linkkejä , kiitos sinulle!

        Kallion deeku vaikenee, miksi hän ei vastaa?

        Hyvä hyvä jatka samlaa mallilla on saatu kallion juupo hiljaiseksi, jo se paskanpuhuminen on ruvennut kyllästyttämäänkin.


      • sieltä
        Naurattaa kirjoitti:

        Hyviä linkkejä , kiitos sinulle!

        Kallion deeku vaikenee, miksi hän ei vastaa?

        Hyvä hyvä jatka samlaa mallilla on saatu kallion juupo hiljaiseksi, jo se paskanpuhuminen on ruvennut kyllästyttämäänkin.

        ilmaantuu, kunhan ensiksi toipuu luettuaan muutaman factan Kalliosta.

        Hei unohdin sen, ettei hän lue mitään linkkejä.

        Ilmeisesti ei osaa kohdistaa kohdistinta linkkikohtaan ja painaa sitä tiettyä hiirinäppäintä.

        Ei kaiketi ole vielä opetettu.


    • Unelias

      Olin kaverin luona yötä kalliossa, kauhea paikka, talo on vanha rakennettu 1900-luvun alussa, kaikki kuuluu läpi naapurista ja pultsarit kuseskelee rappukäytävään,haju on kuvottava, oksetti.

      Kaveri kertoi, että talo on rakennettu puupaaluille, ne lahoaa ja putkia on vaikea korjata aina riittää remonttia, kaverin nimi onkin remppa, siksi me sitä kutsutaan, kun aina se rakentaa jotain ja naapurit on terhnyt monta valitusta, mutta ei se auta, kun siinä talossa kuuluu pierukin naapurista.

      Vanhassa talossa on ongelmia!

    • Aurinko Lahden asukas

      Ei joulu meilä aurinkolahdessa. Islam kieltää, jos joulu viettä, se on jihad ja jos vieläkin niin se on fatwa.

    • hamida

      kallio hyva paikka asu ja teke työt, mina ja minu serkut asu kallio ja hakaniemi oma kauppa, kallio paljon ulkomaalainen ja me olla iso porukat me syo halain liha ja pahkina.

      kallio paljo suomalainen juopot ei hyva mutta minä parjäta kylla ja halpa asunto asua hakaniemi siellä halpa vuokra ja me monta henke sama asunto, jos kuulut naapurin aanta ei haitta minua ja talo vanha se tunnelma vaikka paljon remontti aina.

      kallio paljon tyttö ja poika, kallio halvat asunnot.

      Hyva paikka oikeen hyva.
      Kuka se kallion remontit-rane mina halu tutustua jos se tekee minulle remontit?

      • on ruvennut

        apinoimaan maahanmuuttajaa.

        Noinko alas pitään hänenkin mennä mainostaakseen
        Kalliota.

        Ai jai kun ahdistaa. Varmaakin olisi aika käydä lääkärissä, jotta saisi lääkityksen kohdalleen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä tapasit kaivattusi

      ensimmäisen kerran?
      Ikävä
      78
      1032
    2. Suomen Yrittäjät täräyttää: Sunnuntain tuplapalkka pois lomat lyhyemmiksi ja arkipyhät palkattomiksi

      Edunvalvontajärjestö Suomen Yrittäjät esittää muun muassa sunnuntain tuplapalkan lakisääteisyyden poistamista ja arkipyh
      Maailman menoa
      173
      976
    3. Jani Wickholm on kuollut

      Tämä oli Janilta hieno laulu. https://youtu.be/72wWxqWon7k?is=5HKdV-H8yY466YXm
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      835
    4. Mikä on loppuelämäsi suunnitelma

      Kaivattuasi kohtaan? Olet päättänyt jotain?
      Ikävä
      67
      787
    5. J-mies, miten voit olla niin varma siitä

      että minä olen juuri se nainen, kenen ajattelet ja haluat minun olevan, se kenelle avaat ajatuksiasi ja tunnustat syvimp
      Ikävä
      81
      745
    6. Aattelin nainen

      Jos oppisin puhumaan. Rehellisesti, rennosti ja hetkessä.
      Ikävä
      119
      734
    7. Uskaltaisitko vielä

      Lähestyä vai et kaivattuasi?
      Ikävä
      109
      685
    8. Alan pikkuhiljaa olemaan sinut

      sen asian kanssa, että en tule enää löytämään ketään. Mikä tilanne sinulla on ja miten olet koittanut ratkaista tilante
      Sinkut
      114
      593
    9. Mennään näin sitten

      Ettei kohdata enää.
      Ikävä
      47
      570
    10. Pohjola talo

      Kuka arvaa lähimmäs miten nopeasti tulee konkurssi uusilla yrittäjillä
      Kuhmo
      18
      538
    Aihe