Millä aineella saisi pyykinpesukoneesta tulevan pahan hajun pois? Tarttuu vaatteisiinkin. Poistoputkea ulkopuolelta on jo puhdistettu.
pyykinpesukoneesta tuleva paha haju?
6
1590
Vastaukset
- kääpä
Pese mahdollisimman pitkällä ohjelmalla ja kuumassa, kone tyhjänä. Auttoi ainakin meillä.
- tein juuri
sitruunahappoa ja pese tyhjä koneellinen 95 asteessa
- hghfdl
Jos kyseessä on uusi kone, niin haju häviää kyllä. Niissä on tiivisteissä joku valmistsaikainen öljy vielä pinnassa. Meilä ainakin oli.
- puhdasta
Aluksi puhdista koneen pesuaine- ja huuhteluainelokero ja poistopumppu mahdollisesta liasta. Tarvittaessa pyyhi luukun tai kannen tiivisteet yms.
Laita pesukoneeseen 50 g sitruunahappoa ja käynnistä kone tyhjänä pitkällä 95 asteen valkopesuohjelmalla, tämän jälkeen, (vaikka kuulostaa tuhlaukselta/hullulta) annostele koneeseen fosfaattipitoista pesujauhetta ja pese uudestaan 95 ohjelmalla tyhjällä koneella. Jätä koneen luukut auki, että kone kuivuu sisältä. Tämän käsittelyn jälkeen kone on varmaan raikkaampi.
70 - 90 asteen pesuohjelmia tulisi käyttää säännöllisesti esim. kerran kuussa, jotta koneeseen ei jäisi epäpuhtauksia/sakkaa.- koneeseen
pitää laittaa vaikka vanhoja rättejä.
- erkki erimieltä
Kaikki tyjäpesu yms ohjeet ovat varmasti paikallaan, mutta oletko muistanut tyhjentää ja puhdistaa ns. nukkasihdin. Nukkasihti estää nukan menemisen pumppuun ja pumpun tukkeutumísen. Nukkasihdissä on joskus tosi paljon tauhkaa. Käyttötarpeesta riippuen puhdistus n. kerran kuussa. Tutki niin huomaat tarpeen sinun tarpeita vastaavaksi. Kso ohjekirja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552523Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011039- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202668Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648