Tukholmaan vuodeksi

Suometar

Olen lähdössä ensi syksynä Tukholmaan opiskelemaan vuoden mittaisen maisterintutkinnon. Tukholman yliopisto ei minunlaisiani jatko-opiskelijoita avusta asunnon hankinnassa ja haluaisinkin kysyä osaisiko joku neuvoa minulle miten asiaa voisin alkaa selvittämään? Myös kaikki muu tieto Tukholmaan opiskelemaan lähtevistä ja siellä mahdollisesti aikaisemmin olleista on tervetullutta. Ulkomailla opiskelusta tiedän jo yleisellä tasolla paljon, sillä olen opiskellut nykyisen tutkintoni Englannissa.

3

486

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sthlm

      Moi ja tervetuloa!

      Varoituksen sanana vaan sen verran, että asunnonhaku täällä on yhtä helvettiä ja markkinoilla pätevät viidakon lait. Tässä kuitenkin pari laajinta sivustoa asunnonetsintään, viimeisin mainittu on yliopiston omien sivujen ilmoitustaulu (jonne kannattaa melkein jättää oma ilmoitus, että etsii asuntoa/huonetta):

      http://www.blocket.se/
      http://www.allaannonser.se/
      http://www2.su.se/annonstorget/

      Turhan krantuksi ei myöskään pidä ruveta, etenkin jos keskusta-alueelta haluaa asunnon itselleen saada. Huoneita/osia isommista asunnoista vuokrataan yleisimmin (mikä on outo ajatus meille suomalaisille) ja ne ovat myös opiskelijabudjetille sopivimpia. Keskustayksiöt/kaksiot ovat kiven alla, tai sitten maksavat maltaita.

      Sinnikkyyttä ja kärsivällisyyttä tarvitaan - kuten myös paljon etukäteen ostettua puheaikaa ja mahdollisuus nettisivujen päivitykseen. ;)

      Tsemppiä!

      • Suometar

        Kiitos paljon linkeistä! En ole kovin kranttu asuntojen suhteen, Lontoossa ollessa olen tottunut monenmoisiin kummallisuuksiin:)


    • tukholmassa

      Kannattaa ottaa yhteyttä sssb:hen, se on opiskelija-asuntoja välittävä yhtiö. Sieltä saa suht helposti huoneita isommista soluista (ns. korridor).
      www.sssb.se
      Jos rahaa on, saattaa asunnon saada täältä www.svebo.se.

      Onnea. Ruotsin byrokratia on nyt vähän sellaista kuin on, joten kaikki, KAIKKI, kannattaa ottaa kirjallisena eikä luottaa puhuttuun sanaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2732
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      9
      2259
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1865
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe