neuvoja kaivataan

aloittelija1

hei! harkitsen elämäni ensimmäisen järjestelmäkameran ostoa. Tavoitteena olisi saada kamera mahd. halvalla, sillä en tosiaan ole paljon kuvaillut, enkä tiedä, miten homma lähtee käyntiin. Into olisi kuitenkin kova.

Tietääkö kukaan, kumpi olisi aloittelijalle parempi vaihtoehto seuraavista:
Canon T50
Canon EOS10
Canon EOS 5000
Nikon EM

?

Kiitos avustanne, olen tosiaan ihan aloittelija, joten en paljon tiedä kameroista mitään.

7

1200

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika...

      ... toi canonin eos-systeemi helpottaa siirtymistä jatkossa digiin, koska samat kakkulat käy myös digirunkoihin. Jos haluat suoraan aloittaa nikonilla niin paras digiyhteensopivuus löytyy kun kattelet F-sarjasta malleja esim F-4/5/6 tai F-90, F-100 ja halvemmasta päästä löytyy F-60, F401, F601, F801 etc. jotka siis käyttää af-kakkuloita. Jos digihommelit ei kiinnosta niin täysin manuaaliset systeemit opettaa parhaiten ja ovat muutenkin "miästen vehkeitä".

      • Manuaalisella oppii paremmin.Mikäli et aio siirtyä myöhemmin digikameraan nuo kaikki käy. myöhemmin digiin siirtymistä ajatellen cannon eos optiikka käy myös digeihin. Nikonilta ainakin osaan manuaali kameroista käy nuo Af-nikkor opjektiivit. En muista kuika tuon Nikon EM kameran laita. Nikonilla on myös af tarkenteisia kinofilmi kameroita. Nämä af-nikkorit käy niin ikään digiin. Tämän vuoksi olisin enenmän nikonon kannalla.


      • sennafin

        Canon T50 ja Nikon EM ovat jo sen ikäluokan kameroita että on syytä unohtaa. Hyviä runkoja löytyy Canonilta ja Nikonilta vaikka kuinka paljon käytettynä.


      • olen
        sennafin kirjoitti:

        Canon T50 ja Nikon EM ovat jo sen ikäluokan kameroita että on syytä unohtaa. Hyviä runkoja löytyy Canonilta ja Nikonilta vaikka kuinka paljon käytettynä.

        Siis jos tarkoituneksanasi on oppia valokuvaamaan. Ja sinulla on tiedossa joku sinun budjettiisi hyvin sopiva vanhempikin runko niin mikä vaan käy siihen tarkoitukseen. Kuten edellä on kirjoiteltu eroja tulee siinä vaiheessa kun alat hommaan seuraava runkoa. Voiko silloin käyttää edellen objektiiveja vai joutuuko hommaan kaikki uusiks.
        Kaikissa kamereoissa on jotain hyvää ja huonoa ainakin oppimisen kannalta.
        T50 ja EM.. on minulle vähän outoja... Nikonin FG:hen olen tutustunutn yli parinkymmen vuoden ajan ja kamerana ihan hyvä. Tuo opettelu. Siis valikuvaaminen on valolla maalaamista. Ja oleellista on siis valo. Valon säätäminen aukolla ja ajalla, ja sitten tilnteen näkeminen ja mahdollisesti valon muuttaminen (heijastimilla, salmalla tai miten kinin sitten tekeekään).
        Mitä paremmissa rungoissa on parempaa? Niissä on mittareita jotka mittäävat valotuksen keskimääräisyyttä ja Af objektiivit kuvaus etäisyyttä. Ja niillä kameroilla siis opit käyttämään mittareita. Jos tarkoitus on oppia valukvaamaan hyvin niin pitäisi oppia näkemään kuvaa eikä mittareita. Minä olen kuvannut aina kameralla missä on mittarit valotukselle ja siksi olen aika kehittymätön tekemään valoitusta. Joten ei kannata niitä sopivanhintaisia museolaitteitakaan hylätä ajatuksista. Vallankaan jos tarkoitus on hommata ensimmäinen kamera jolla tutustuu itseensä kuvaajana. Ja mahdollisesti ostaa sen jälkeen sen varsinaisen työvälineen vasta myöhemmin. Mahdoiileseti digi sellaisen.


      • rolleiball
        sennafin kirjoitti:

        Canon T50 ja Nikon EM ovat jo sen ikäluokan kameroita että on syytä unohtaa. Hyviä runkoja löytyy Canonilta ja Nikonilta vaikka kuinka paljon käytettynä.

        " Canon T50 ja Nikon EM ovat jo sen ikäluokan kameroita että on syytä unohtaa" ?????????? mistä teitä vajukkeja sikiää?

        pitäisikö kaikkien vanhoilla kaksisilmäisilä peilikameroilla kuvaavien heittää vehkeet roskiin, kun kameralla saattaa olla ikää yli 50v?


      • sennafin
        rolleiball kirjoitti:

        " Canon T50 ja Nikon EM ovat jo sen ikäluokan kameroita että on syytä unohtaa" ?????????? mistä teitä vajukkeja sikiää?

        pitäisikö kaikkien vanhoilla kaksisilmäisilä peilikameroilla kuvaavien heittää vehkeet roskiin, kun kameralla saattaa olla ikää yli 50v?

        Tässähän on kyse vain kahdesta mallista, ette taida pahemmin tuntea näitä kyseisiä malleja. Kyllä minullakin on itselläni -60 luvulla tehty Rolleiflex enkä taatusti heitä roskikseen, ja vieläkin harmittaa kun myin aikana Nikon SP rungon. Nikonin ja Canonin vanhat mekaaniset rungot ovat aivan täysiä työkaluja vieläkin,tehty kovaankäyttöön. Nimittely tietenki kuuluu näille sivuille ja jätänkin ne omaan arvoonsa.Tässähän ei kukaan ole arvostellut kenenkään vanhoja kaksisilmäisiä, vaan paria mallia joihin tuskin saa enään varaosiakaan jos hajoaa ja korjauskustannukset ylittävät kyseisten mallien arvon .


      • Hoo Koo
        rolleiball kirjoitti:

        " Canon T50 ja Nikon EM ovat jo sen ikäluokan kameroita että on syytä unohtaa" ?????????? mistä teitä vajukkeja sikiää?

        pitäisikö kaikkien vanhoilla kaksisilmäisilä peilikameroilla kuvaavien heittää vehkeet roskiin, kun kameralla saattaa olla ikää yli 50v?

        Varsinkin C T50 on halpismallinen järkkäri jolla voi ottaa kuvia vain automatiikalla, siinä ei ole täydellisiä käsisäätöjä ja se käyttää FD-optiikoita jotka eivät sovi suoraan digi-Canoniin. T70 on himpunverran parempi mutta senkin käyttö on huikeaa 80-luvun painonappitekniikkaa. T90 onkin sitten jo työkalu.

        Nikonin EM on hieman parempi säädöiltään, vaikkei siinäkään ole täydellisiä käsisäätöjä jota kunnon kameralta tarvitaan, sen optiikka käy pääsääntöisesti myös digi-Nikoneihin.

        Kaksisilmäinen peilikamera...hmm..yhden semmosen omistin ja kun sen myin niin yhtään ei hinku perään ole tullut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      305
      1205
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      71
      855
    3. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      783
    4. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      663
    5. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      652
    6. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      41
      646
    7. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      596
    8. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      50
      566
    9. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      94
      535
    10. 45
      527
    11. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      36
      512
    12. 32
      511
    13. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      505
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      78
      463
    15. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      437
    16. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      9
      436
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      77
      432
    18. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      19
      427
    19. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      401
    20. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      27
      392
    Aihe