yhdys sanoista

Oletteko huomanneet seuraavaa:
Ainakin täällä forumeissa törmää seuraavaan. Nykynuoret (anteeksi, karkea yleistys) eivät osaa kirjoittaa yhdyssanoja! On aivan hirvittävää lukea sellaista tekstiä, jossa sanat, jotka on tarkoitus kirjoittaa yhteen ovat erikseen kirjoitettuna. Joskus asian merkityskin voi muuttua tämän seurauksena. Eikö nykyään enää peruskoulussa/lukiossa panosteta tähän. Jopa pilkkuvirheet vaikuttavat tekstin luettavuuteen vähemmän kuin yhdyssanavirheet.

En väitä, että itse kirjoittaisin virheettömästi, mutta...

Skarppia äikän opettajat!!
7338
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Nimittäin MTV3 chat-sivuilta, ja varsinkin 898. Luulisi, että itseään aikuisiksi väittävät osaisivat edes välttävästi kirjoittaa, vaan on se melkoista räpellystä. Isoilla kirjaimilla ilman minkäänlaisia välimerkkejä, vailla minkäänlaista käsitystä yhdyssanoista, yritetään tulla ymmärretyiksi. Viestien määrällä ehkä yritetään peittää tyhmyys?

Äänestä

Olen kyllä huomannut että yhdys_________________sanoista ei piitata! Todella ärsyttävää. Varmaan osittain englannin syytä.

Äänestä

Karkeaa kieltä kuulee kyllä. Itse ainakin panostan kielelliseen ilmaisuuni. Nuorten kannattaisi vähän katsoa, miten kirjoittavat. Nyt siitä ei ole haittaa, mutta tulevaisuudessa kylläkin. Äidin_kielen_tunneilla kannattaa keskittyä, helpommin ne nuorena oppii.

Äänestä
  • Kirjoitusasuun vaikuttaa melkoisesti tämä meidän nykynuorten käyttämä netti. Chatteihin ja keskustelupalstoille kirjoitetaan usein "puhekieltä", eikä kirjoitusvirheistä juuri välitetä. Voi olla, että monen "nettikirjoittelijan" paperille kirjoittama teksti on aivan erinäköistä ja paljon tarkempaakin kuin netissä näkyvät tekeleet.

    Vaan on silti aivan totta, että kirjoitustaito on varmasti laskenut ja paljon! Ei aiheesta niin paljon hälyä nostettaisi, jos ei pitäisi paikkaansa.

    Äänestä

Nuorilla tuo ongelma ei ole vielä niinkään suuri.
Itse opiskelen korkeakoulussa ja siellä joutuu välillä lukemaan muiden opiskelijoiden tekemiä tekstejä, joista välillä on oikeasti vaikea saada jopa selvää, kun on niin paljon yhdyssanavirheitä.
Ja kun niitä virheitä tulee selllaisillakin henkilöillä, jotka on tehneet jo ehkä useamman vuoden alallaan töitä ja sanat ovat siis heidän oman alan sanastoa...
En nyt sano, että itsekään kirjoittaisin mitenkään täydellisesti, mutta yritän ainakin jatkuvasti parantaa. :-)

Äänestä

Yhdyssanavirheitakin enemman minua huolestuttaa englannista lainatun sina-passiivin yleistyminen kirjoituksissa. Se mika englannissa toimii, on suomen kielessa rumaa ja antaa heikon kuvan oman aidinkielen, suomen, osaamisesta.

Esimerkki
"Jos haluat tulla rikkaaksi, sinulla pitaa olla myos onnea mukana" vai "Jos haluaa tulla rikkaaksi pitaa olla myos onnea mukana" .

Äänestä

Oletkos tutustunut kielitieteeseen ja eritoten mm. sosiolingvistiikkaan, joka tutkii eritoten kielen muuttumista? Sehän on kiistaton seikka, että kieli muuttuu ajan kuluessa ja ehkäpä tämä nettisukupolvenkin 'yhdys sanattomuus' leviää laajemmalle, ehkä ei. Deskriptiivinen lingvistiikkahan siis vain toteaa, että tällainen muutos on käynnissä ja tarkastelee muutosta, kun taas preskriptiivinen lingvistiikka toteaa paniikissa, että kieli degeneroituu ja yrittää tankata kirjoitussääntöjä ihmisten tajuntaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äidin kielen kääntäjä kirjoitti:

Oletteko huomanneet seuraavaa:
Ainakin täällä forumeissa törmää seuraavaan. Nykynuoret (anteeksi, karkea yleistys) eivät osaa kirjoittaa yhdyssanoja! On aivan hirvittävää lukea sellaista tekstiä, jossa sanat, jotka on tarkoitus kirjoittaa yhteen ovat erikseen kirjoitettuna. Joskus asian merkityskin voi muuttua tämän seurauksena. Eikö nykyään enää peruskoulussa/lukiossa panosteta tähän. Jopa pilkkuvirheet vaikuttavat tekstin luettavuuteen vähemmän kuin yhdyssanavirheet.

En väitä, että itse kirjoittaisin virheettömästi, mutta...

Skarppia äikän opettajat!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu