Kiinteäksi ?

ToNfIsKbItArIoLjA

Turha varmaan kysyä mitään asiallista, mutta kokeillaan silti.

Mitä palstalaiset mieltä, kannattaako nyt laittaa lainan korko kiinteäksi esim. 5v vai joko se juna mielestänne meni vuoden 2005 lopulla, jolloin viitekorot alhaisimmillaan pitkään aikaan ?

Toivon kommentteja niiltä, joilla oikeesti on asuntolainaa tai sellaista aikovat lähiaikoina ottaa, eli ovat omakohtaista harkintaa asiasta mahdollisesti tehneet. Säästäkää muut rommaus yms. viestinne muihin avauksiin.

10

1021

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Korko voi nousta vielä prosenttiyksikön verran, tai voi olla nousematta. Tuskin juuri enempää.

      Minkä verran se sitten lainassa tuntuisi se yksi prosentti? Verrattuna siihen paljonko joudut maksamaan ekstraa kiinteästä?

      Minä en ottaisi. En ottanut 2003 kun otin asuntolainan, en muuttanut kiinteäksi kun oli sikamatalalla (tm), enkä enää ota. Jälkikäteen sanoen silloin varmaan olisi kannattanut, mutta niinhän se on että jälkiviisaus on ainoa eksakti tiede.

    • Jepulis

      Mulla on laina "jaettu" kahteen lähes yhtä suureen osaan, eli siis kaksi eri lainaa. Toinen pankin primella ja toinen euribor 5v. Prime kelluu vapaasti korkojen nousujen ja laskujen mukana ja siihen voi tehdä ylimääräisiä lyhennyksiä. Kiinteä korkoinen siinä rinnalla puksuttaa omaa tasapaksua elämäänsä välittämättä laskuista tai nousuista. Lainat otettu nyt syksyn aikana. Pitkään harkitsin ja päädyin tällaiseen ratkaisuun. Oliko hyvä vai huono, selviää aikanaan. :)

    • lainalla asuva

      Kyselin omalta pankkivirkailijalta joka on myös hyvä perhetuttumme, että kannattaisiko sitoa korko esim 3vuoden euriboriin, mutta hän ei nähnyt sitä tarpeelliseksi, joten mennään eteenpäin 12kk euriborilla.

      Jo tuolloin virkailija sanoi, ettei kannata huolestua; korot nousevat kyllä jonkun verran, mutta EKP ei voi nostaa korkoja loputtomiin koska esim. Saksan talous kärsisi siitä liiaksi. Todennäköisempää sitäpaitsi on, että noin vuoden päästä korot taas laskevat.

      • Arvailija

        Korot lähtevät laskemaan ihan lähiaikoina.
        Noitten lyhyitten ja esim. vuoden koron ero on pienentynyt voimakkaasti. Se puolestaan indikoi korkojen laskua.

        Kun korko on laskussa, kannattaa lyhyempi viitekorko paremmin. Se täsmäytyy nopeammin laskeviin korkoihin ja on sita kautta selvästi edullisempi.
        Lisäksi periaatteessa pidempi korko on aina kalliimpi kuin lyhyempi.

        Katsoppas tätä:
        Aina korkojen laskiessa lyhyen ja pitkän viitekoron ero on varsin pieni.
        Kun korko on nousussa, vastaavasti ero on suuri.

        http://www.bof.fi/fin/5_tilastot/5.1_Tilastografiikkaa/5.1.2_korot/

        Veikkaan siis 3kk:n, tai vielä parempi, jos saa 1 kk:n viitekorkoon sidotun lainan.


      • Arvailija
        Arvailija kirjoitti:

        Korot lähtevät laskemaan ihan lähiaikoina.
        Noitten lyhyitten ja esim. vuoden koron ero on pienentynyt voimakkaasti. Se puolestaan indikoi korkojen laskua.

        Kun korko on laskussa, kannattaa lyhyempi viitekorko paremmin. Se täsmäytyy nopeammin laskeviin korkoihin ja on sita kautta selvästi edullisempi.
        Lisäksi periaatteessa pidempi korko on aina kalliimpi kuin lyhyempi.

        Katsoppas tätä:
        Aina korkojen laskiessa lyhyen ja pitkän viitekoron ero on varsin pieni.
        Kun korko on nousussa, vastaavasti ero on suuri.

        http://www.bof.fi/fin/5_tilastot/5.1_Tilastografiikkaa/5.1.2_korot/

        Veikkaan siis 3kk:n, tai vielä parempi, jos saa 1 kk:n viitekorkoon sidotun lainan.

        valitkaa vasemmalta tuo euriborkorot,kk valikko.
        Jos tuo linkki ei suostu näyttämään sitä suoraan.
        http://www.bof.fi/fin/5_tilastot/5.1_Tilastografiikkaa/inetkaavio.asp?kuvaid=243&kieli=sv&topicid=5.1.2_korot


    • että..

      ...tällä hetkellä on melko turhaa kiinnittää lainaa kiinteään korkoon. Tai sanoisinko, että riskit ovat siinä suuremmat kuin mahdollisuudet erityisesti isomman lainan kohdalla.

      Itse laitoin elokuussa 2005 kiinteään viideksi vuodeksi ja kokonaiskorko tuolloin sovitusti 3,21%. Nyt näyttäisi, että tuo korko muodostuu viidelle vuodelle edulliseksi vaihtovaan korkooon verrattuna (vaikka luulen että nyt korot nousevat korkeintaan noin vuoden ajan ja alkavat sitten taas hiljalleen laskea) eli nyt kiinteään kiinittäessä korkojakson kokonaistulos ei merkittävästi kiinteällä ehkä parane. Ellet sitten erityisesti arvosta sitä, että kiinnittää koron ja sen jälkeen voi (ja kannattaa) viideksi vuodeksi unohtaa koko asia ja maksaa lainaeriä.

      Korkojen hienosta laskua erityisesti keskipitkällä aikavälillä on rivien välistä luettavissa esim. korkorahastojen kehityksessä.

    • homman,,

      näin toimivan, tee just noin.

    • uusi laina

      Kuukausi sitten 160 000 euron laina sidottu kokonaan 3kk Euriboriin. Tällä hetkellä kokonaiskustannukset 4%, veikkaan että se tulee olemaan aika lähellä 20 vuoden keskiarvokorkoa. Eli en ottaisi kiinteää, jos korko yli 4.

    • ilman muuta

      Tarttua kiinteäkorkoiseen, jos sellaisen onnistuu saamaan asialliseen hintaan. Korot ovat rakettinousussa ja hinnat rommaamaassa.

      Viisainta olisi myydä heti pois, mutta itsehän kysyit.

      • Olen tyhmä

        Lisäys edelliseen: olen tyhmä, eikun tuhnu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      350
      6431
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3816
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      97
      1015
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      890
    5. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      0
      880
    6. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      856
    7. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      137
      833
    8. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      830
    9. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      68
      820
    10. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      813
    Aihe