Tiedän perheen jossa Rebekka,Roni,Ronja,Riku,Rami ja Rosi sekä toisen jossa Markus,Matias,Marleena,Marianne ja Marjaana.
Meneekö tuossa ihan sekaien...ainakin vieraat,mutta todennäköisesti myös vanhemmat...onko kellään kokemusta ja mitä mieltä olette kun lapsilla on kaikilla sama alkukirjain nimessä ja muutenkin samantyyliset nimet?
kysyn tätä siksi että itselläni on kaksi lasta ja haaveissa suurperhe.Omat lapset on Eevi ja Eetu ja mielelläni jatkaisin tuota E-sarjaa.Mutta toisaalta...kuulostaako hassulta jos meillekkin tulisi vielä esim. Eemeli,Erika,Ella...vai vaihdanko jo tyystin kirjainta!?!
meneekö sekaisin?
3
346
Vastaukset
- Täti
Jos perheessä on useampi lapsi,
niin saattaa ne nimet mennä sekaisin,
vaikka alkaisivat eri kirjaimellakin ;)
Jatka vaan E-sarjaasi,
jos E:llä alkavat nimet
miellyttävät Sinua :) - en jatkaisi..
Sinuna en jatkaisi tuota e-perinnettä, vaikka perinteet mukavia onkin. Ensinnäkin jokin tietty nimen alkukirjain rajaa liiaksi nimivaihtoehtoja ja toisekseen, ovathan he jokainen täysin omia persooniaan, joten antaisin lapsen itsensä näköisen nimen. Onhan heillä kuitenkin sama sukunimi, niin eikö se riitä "tunnustamaan" samaa sisarussarjaa? Sinuna antaisin aivan sen mukaan nimet, mistä miehesi kanssa itse tykkäätte, ilman, että on pakko rajata se tiettyyn kirjaimeen..
- enempää
E-alkuisia, mutta se on jokaisen oma asia.
Milestäni on vaan rikkautta, että kaikilla on eri alkukirjain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18013608
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1585493Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p454940Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1543726Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska402853Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1282042Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1201801Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3721697Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121560Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1371525