INFO ! Suurin osa ravintoloiden tiski ym. rätit ovat 100 % bakteeri pesiä,Juu Juu.
Ravintoloiden rätit !
17
603
Vastaukset
- Milläänkää
Niin ne on kotonasikin.
- on noin,
se koostuu ainakin ihan omasta, ei muiden, kuten ravintolassa.
Itse inhoan esim. joidenkin pizzerioiden tapaa pyyhkiä pöytä joskus viime viikolla virutetulla luutulla.
- on vai
Itse syön 2/3 kertaa viikossa ravintolassa ja kahteen vuoteen ei edes flunssaa ole ollut saati keuhkotautia.
Kloriitin käryisestä huushollista kun pariskunta matkustaa etelään, niin on jos jonkinmoista tulehdusta ja vatsatautia. Juu ja saavat flunssan, kun joku aivastaakin lähellä. - Olipas taas
älykäs aloitus,hohhoijaa....
- aiheellinen
avaus. Itse joissakin kyläpaikoissa olen kyllä törmännyt haiseviin tiskirätteihin.
- Huuha
..ja katsele millä ne pyyhkivät pöytiä ja astioita. Siihen nähden meidän rättimme vastaavat lähinnä leikkaussalin steriilejä pyyhkeitä.
- Siivooja^
Anniskelupaikkoja, joissa ei ole minkäänlaista siivouskomeroa.
- Pirre*
varmaan järkytys jos näkisimme mikroskoopin läpi kaikki omatkin tiskirättimme :/
Jos epäilee tai huomaa siivottomia ravitsemus liikkeitä, voi siitä ilmoittaa kyseisen paikkakunnan terveystarkastajalle.
Jokaisessa kunnassa ja kaupungissa on kyseinen virkamies, joka tekee säännöllisin väliajoin tarkastuksia elintarvikkeita käsittelevissä, tai valmistavissa ja myyvissä yrityksissä..
Muuten, muistatteko kuinka hygieenistä lastenhoito 70 - 80 -luvuilla, ainakin ohjeiden mukaan, olisi pitänyt olla.... :)
Onneksi nykyiset äidit eivät varjele lapsiaan liikaa luonnollisilta ympäristön bakteereilta - lapset saavat rauhassa nuoleskella perheen kengätkin naulakon alta ...
Eivätpähän sitten saa ripulia heti ensimmäisestä kourallisesta hiekkaa, ja muuta mitä nyt lapset ulkoillessaan suuhunsa keksivät pistääkin - on monipuolinen floora jo valmiina..:)- Siivooja^
Tarvitaan myös siivoojille. Miten joku voi siivota kahdessa tunnissa suuren kokolattiamatoilla varustetun ravintolasalin, jossa lojuu sankollinen lasinsirpaleita, ja lisäksi kaatuneet nautinto-aineet ja oksennukset yms.
- Jo vain
..tulipas kerran kanssa tuollainenkin asiakas, joka omisti ainakin puolet Suomesta,
ja muut ei osannut mitään, ja alkoi myös tuosta hygieniapuolesta kovalla äänellä selvittään.
Niin sattui oleen oikein hyvä tuuri kun tuolloin, oli myös asiakkaana terveystarkastajia, ja kehoitin tuota herraa kääntyyn heidän puoleen,
mut meni tosi hiljaiseksi kaveri. ;) - älykkyys kärsii
Jos lapsi joutuu koko ajan käyttämään aivokapasiteettiaan bakteerien vastustamiseen, se heikentää älykkyyttä. Näin sanovat asiantuntijat.
Ennen köyhemmissä kodeissa oli likaisempaa ja siksi lapset eivät pärjänneet koulussa yhtä hyvin kuin rikkaampien perheiden lapset.
Ja sitten on ne virukset, mitä ei tapa mikään, jos tulee.
Minusta kodissa ei pidä olla edes koiria ja kissoja. Eikä muita rottia sun sellaisia. - Pirre*
älykkyys kärsii kirjoitti:
Jos lapsi joutuu koko ajan käyttämään aivokapasiteettiaan bakteerien vastustamiseen, se heikentää älykkyyttä. Näin sanovat asiantuntijat.
Ennen köyhemmissä kodeissa oli likaisempaa ja siksi lapset eivät pärjänneet koulussa yhtä hyvin kuin rikkaampien perheiden lapset.
Ja sitten on ne virukset, mitä ei tapa mikään, jos tulee.
Minusta kodissa ei pidä olla edes koiria ja kissoja. Eikä muita rottia sun sellaisia.tuon tiedon olet napannu..:) ?
Jospa siinä on tarkoitettu sitä tulehdusprosesin vastustamiseen tarvittavaa "aivokapasiteettia"..
Olen melkein varma ettei niitä tulehduksellisia sairauksia tulekaan niin paljoa kun lapsi saa mahdollisimman monipuolisen bakteerikannan ympäristöstään - en mie tarkota että jossain läävässä pitäisi lastaan pitää, mutta ei ylisiistissäkään..
Nuorin lapsenlapsemme on nyt noin vuoden vanha; hän sai vasta nyt ensimmäisen korvatulehduksensa, ja antibiotti kuurin siihen.
Hänellä ei ainakaan ole mennyt sitä aivokapasiteettia sairastamiseen -
olisikohan hän siitä syystä oppinut puhumaan yllättävän paljon, - vai olisiko tullut vain äitiinsä, joka puhui jo vajaa vuoteisena muutaman sanan lauseita..:)
enkä aio koskeakaan ravintoloiden rättejä.
Ota sinäkin ensi kerralla rahaa tai luottokortti mukaasi, ettet joudu luuttuamaan. ;))- Siivooja^
Enhän minä koskaan niihin rätteihin koskenutkaan, kun oli koko viikon hanskat kädessä, silloin kun siivosin siellä.
:-D
- Juniperus
Ihan vain tiedoksi: ravintoloiden keittiöiiden työpöydistä terveystarkastaja ottaa bakteerinäytteet säännöllisesti. Jos näin ei jossakin tapahdu, terveystarkastaja on laiminlyönyt tehtävänsä.
- näin vanhemmiten
alkanut inhota kaikkia julkisia laitoksia, myös ravintoloita.
Uskon kyllä, että kokeita tehdään, mutta siitä huolimatta käsiä ei pestä tarpeeksi.
En tykkää mennä ravintolaan syömään ollenkaan. - Pirre*
näin vanhemmiten kirjoitti:
alkanut inhota kaikkia julkisia laitoksia, myös ravintoloita.
Uskon kyllä, että kokeita tehdään, mutta siitä huolimatta käsiä ei pestä tarpeeksi.
En tykkää mennä ravintolaan syömään ollenkaan.minä kyllä käyn, jos vähänkin tarjoutuu tilaisuus - ei tuu mieleenikään pelätä mitään pöpöjä..
Saan valmistaa toisille niin paljon ruokaa, että valmis,-jonkun muun tekemä ateria on minulle suorastaan LUKSUSTA:.:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399097Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737784Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605408William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542292Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62069Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821698Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921381Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4341310Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801186