Nyt sen uskotte kun tilatuki tuli.Puolet EU:n uuhituesta varastettiin kepun virkamiesten toimesta muille viljelijöille.Terveisiä lammayhdistykselle tästäkin sosialisoinnista.Tuo helsinkiläisten pyörittävä yhdistys on tullut meille liian kalliiksi.Uuhet on myyty puoli-ilman.Mitään edellytyksiä ei ole jatkaa enää tätä tuotantoa.
Nautakarjan pitäjät saavat yli kaksinkertaista tilatukea meidän tukiimme verrattuna.Kuka pettää aina?
Lammastuki
8
744
Vastaukset
- saa vielä
enemmän muiden tukien muodossa.Investointituet menee niille pelkästään.Ne lopettivat osuusteurastamoissa lampaan teurastuksen.Ja niitten etuja ajaa kepun legioonavirkamiehistö ilmaiseksi.
- ainoita joilta
tilatuessa huijattiin näiille pyhän lehmän omistajille tuet.
MTK on yksi helvetin kusettaja ei siellä ole muita kun maitotilallisia ja sen tietää miten siinä talossa muita tuotantosuuntia kodhellaan.
Maidontuottajilla on se ikimuistoinen nautintaoikeus tunkea kätensä toisten taskuihin ja se pätee edelleen.- tätä jäsenyydellä
MTK:ssa.Pitää perustaa toinen järjestö,joka kohtelee tasapuolisesti viljelijöitä.Myös kepun jäsenyydestä luovuttava ja äänet meidän etuja ajavalle puolueelle.
- mikä?
tätä jäsenyydellä kirjoitti:
MTK:ssa.Pitää perustaa toinen järjestö,joka kohtelee tasapuolisesti viljelijöitä.Myös kepun jäsenyydestä luovuttava ja äänet meidän etuja ajavalle puolueelle.
Kuten mikä?
- vuosiin..
tätä jäsenyydellä kirjoitti:
MTK:ssa.Pitää perustaa toinen järjestö,joka kohtelee tasapuolisesti viljelijöitä.Myös kepun jäsenyydestä luovuttava ja äänet meidän etuja ajavalle puolueelle.
enää maksettu jäsenmaksua, maksakoot ne jotka siitä hyötyvätkin.
MTK = MaidonTuottajienKeskusliitto - tämä.
mikä? kirjoitti:
Kuten mikä?
kanattaa viljelijöiden tasapuolista kohtelemista.
www.itsenaisuuspuolue.fi - 14000
tiloja kaikki yhteensä 70 000, on jotenkin hupaisaa kertoa tuollaisia tarinoita jossa vähemmistö pystyy enmmistön kannan voittamaan.
Tuosta ikiaikaisesta nautintaoikeudesta sen verran että mitä muistelen omalla paikkakunnalla tapahtuneen 70-luvulla niin kaikki hiemankin isommat tilat myivät lehmänsä pois ja alkoivat viljelemään vain viljaa vain pikkutiloille jäi noita lehmiä tosin nekin ovat jo lopettaneet.
Siis täytyypä oikein kysyä miksi nämä isot tilat lopettivat lehmienpidon ja siirtyivät viljan viljelyyn jos tuo lehmien oli noinkin paljon parempaa kuten annat olettaa.
Lisäksi sinäkin voit halutessasi ruveta maidontuottajaksi jos haluat, itse en siihen rupeaisi enkä usko että kovinkaan moni muukaan joka siitä meteliä pitää.
- Rauhoituppas
Kiuruvedelläkin menee isännällä huonosti. Ei tullut sinnekkään tukia kuin 480 000€...Ei mee hyvin sielläkään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3406345Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483786- 81943
- 52870
- 56816
- 41810
Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista
Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v8793- 67779
Naiset ei halua kilttejä miehiä
Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,130763Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat
Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue14691