Mikäköhän mahtaa olla vikana, kun koetaulussa ei pala käynnistäessä tyrvatyynyn merkkivalo 97 mondeossani. Alkovat vinkumaan katsastuksessa... mistä kannattaisi vikaa etsiä. sulakkeet olen katsonut jo... kiitoksia etukäteen!!!
Turvatyyny?
Anderssen
101290
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ja halvin sellainen on että polttimo palanut...
yhdyn samaan kuin edellinen. Irrota siitä mittariston edestä pari ruuvia, vasemman ilmaritilän alla yks..kello irti ja siinä on pari. Mittaristo on sitten 5-6 ruuvilla kiinni. Sitten irrota mittariston liittimet ja etit sen polttimon paikan. Helppo vaihtaa..menee sellasessa 10 minuutissa vaihto
Tuli vain mieleen että kyseisessä autossa on ollut ongelmana se että kyseinen varoitusvalo alkaa vilkkumaan herkästi ja silloin se ei myöskään mene katsastuksesta läpi. Ettei vaan edellinen omistaja olisi irroittanut lamppua ja "korjannut" vian näin.
Jos on edellinen omistaja sen lampun irroittanut sieltä ja löytyykin jotain isompaa vikaa, niin asia menee törkeänpetoksen nimellä.
Merkkiliikkeessä ollessani hommissa, tuli monta tapausta, missä oli poltin irroitettu. Käräjille ne jutut lähti. SItten vain pitää olla vähän näyttöäkin, jos autolla on ollu enemmän kuin kaks omistajaa, että kuka sen on irroittanut
Väärinhän se on tietysti mutta ei kai nyt sentään törkeä petos.
Hommanhan voi tehdä niinkin että siitä ei jää kiinni, eli polttaa lampun.
kiitoksia korjaus ohjeista.... sain kuntoon. ei siellä ollut koko poltinta. Ei viitti mitään käräjä juttuu tehdä. Itekkin kunnostin kyllä pikku kepuli konstei, toivotaan ettei ite joudu käräjille..heh...
Niin, miksiköhän se lamppu on sieltä poistettu. Tod.näk jotain ongelmia vehkeen toiminnassa on ollut.
Jos auto on ostettu liikkeestä, niin heti vaatimaan tarkistus turvajärjestelmiin.
luin tämän jutun turvatyynyn merkkivalosta. ei itelläkää oo 1,5v palanut se valo eikä oo varmaa palanu entiselläkää omistajalla niimpä otin itteeni niskasta kiinni ja vaihdoin polttimon.
vaihdoin samalla tavaratilan polttimon, lämmitys/tuuletus säätimien polttimot ja valokatkaisimen polttimon.