Älkää vinkuko!

System Master

Olen kyllästymiseen asti nähnyt tällä palstalla nk. aloittelijoiden lanseeraamia viestejä jotka ovat näennäisen viattomasti alkaneet kokeneemmalle käyttäjälle helpoksi luettavasta ongelmasta.

Sitten kun aloittelijat ovat saaneet tukun asiantuntevia vastauksia ja ohjeita kokeneemmilta käyttäjiltä, on joko käynyt ilmi että aloittelijan esittämä asia

a) olikin ihan jotain muuta kuin mihin hänen viestinsä viittasi tai

b) matkan varrella on ilmennyt ihan uusia tarpeita ongelman liepeiltä jolloin jo tarjotut ja oikeelliset vastaukset ovat muuttuneet tarpeettomaksi aloittelijalle itselleen tämän keksittyä jotain uutta jännää siinä sivussa.


Vihjeeni aloittelijalle:

1. Kunnioita asiantuntevia vastauksia ja niiden postittajia.

2. Älä kysy tuhatta kysymystä samassa topikissa, vaan kategorioi asiasi järkevästi ja selkeästi. Jäsentele aihe ja ongelma-alueet niin hyvin kuin suinkin pystyt, käyttäen mielellään mahdollisimman oikeellisia termejä.

3. Älä eksy aihealueesta kun alat saamaan vastauksia esittämääsi ongelmaan. KESKITY saamiisi OHJEISIIN ja yritä soveltaa niitä käytännössä.
Kysy uudelleen VASTA jos et saa ongelmaa ratkaistua annettujen ohjeiden mukaan. Tällöinkin pysy itse asiassa, kertoen selkeästi, mitä teit annetuilla ohjeilla, miten sen teit ja mikä oli lopputulos.

4. KIITÄ kaikkia vastauksensa antaneita viimeistään siinä vaiheessa kun olet saanut ongelman hoidettua. ja vaikka et saisi, kiitä sittenkin.

Luonnollisesti tämä kirjoitukseni koskee vain sitä vähäistä ääriryhmää aloittelijoista, jotka sopivat ylläkuvattuun, enkä näin tietenkään yritä sanoa että kaikki aloittelijat moiseen syyllistyvät. Lopultakin vain pieni osa heistä, mutta se osakin pitkään seurattuna, saa niskakarvani pörhölleen. >:)

Hyvää Joulua.

3

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • listaan

      voi lisätä:

      5. Älä usko että kaikki vastaajat osaavat ihan kaiken,
      mutta kiitä kuitenkin kun joku on edes yrittänyt auttaa.

      Ja vastaajille.
      6. Vastaa vain kysyjän kysymyksiin, alä arvostele toisia,
      vaikka vastaus ei aina oliskaan oiken.

      Hyvää joulua kaikille.

    • vieläkin

      anna kaikki taustatieto (koneesta, ohjelmista, käyttöjärjestelmästä....) mitä voit. Tautatiedot auttavat antamaan parempia vastauksia. Taustatietoja ei koskaan ole liikaa.

    • viellä..

      viisainta olisi kun ei kysyisi heti ongelman tultua tältä palstalta vaan koittaisi ensin googlettaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      296
      5995
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      47
      3533
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2720
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2141
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      97
      1696
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      66
      1120
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      1001
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      135
      916
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      898
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      854
    Aihe