Taulukkosoluun on mahdollista tehdä sarkain CTRL pohjassa asettamalla viivaimelle, mutta miten siihen sarkainkohtaan sitten solussa liikutaan - tietääköhän kukaan? Sarkain-näppäin kun heittää aina seuraavaan soluun.
Toinen kysymys: Ristiviitettä tehdessä, miksen onnistu saamaan sivunumeroa viitteen tekoikkunassa näkyviin. Siis kohta Numeroitu kohta näyttää kyllä Sivunumeron, muttei niitä numeroita joista pitäisi valita. Mikä on oikea menettely tässäkin?
Toinen kysymys: Ristiviitettä tehdessä, miksen onnistu saamaan sivunumeroa viitteen tekoikkunassa näkyviin. Siis kohta Numeroitu kohta näyttää kyllä Sivunumeron, muttei niitä numeroita joista pitäisi valita. Mikä on oikea menettely tässäkin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eli asiakirjassa sivunumerot ovat ylätunnisteeseen tehty päivittyvinä eli kenttinä. Mutta miten ne saa ristiviitteeseen lisättyä niin että se sivunumero olisi myös hyperlinkki? En snaijaa!
Sarkaimeen siirrytään painamalla Ctrl-Tab.
Ristiviiteasiaan en osaa neuvoa.
- Mika
Luettuani viestisi toiseen (ja kolmanteenkin) kertaan ymmärsin, mität kysyit. :)
Yrität luoda ristiviitteen automaattisen sivunumeroinnin kenttiin. Luulen, että tämä ei taida Wordissä onnistua.
Yrität ilmeisesti luoda "Numeroitu kohta"-tyyppisen ristiviitteen. "Numeroidut kohdat" Wordissä ovat esim. luettelomerkkien numeroita. Niihin voit luoda ristiviitteen.
Ristiviitteiden luonti-ikkunassa olevan viittauskohdan valinta "Sivunumero" ei tarkoita suoraa viittausta johonkin tiettyyn sivunumeroon vaan sitä, että asiakirjassa näytetään sen sivun sivunumero, jolla viitattava kohde, esim. numeroitu luettelomerkki, on.
Jos on tarve viitata johonkin kohtaan asiakirjassa, kannattaa luoda kyseiseen kohtaan kirjanmerkki. Sen jälkeen tuohon kohtaan viittaava ristiviite voidaan luoda.
- Mika
Hoksasinkin itse tuon sivunumero jutun, eli ristiviitteessä viitataan otsikkoon ja - heh heh - se sivunumero-kohta löytyy samasta valikosta kuin se mainittu otsikko. Mutta kiitos vastauksesta. Täytyy muistaa availla niitä valikoita enemmän esiin.
tämänkin: sarkaimen asetus onnistuu ilman ctrl:ääkin.
Voi mua puupäätä. Muistankos tätäkään seuraavan kerran kun tietoa tarvitsen. :-(