sellaista mietin että jos haluaisin antaa oman tiibetinspanieli urokseni joka on rekattu jalostukseen ja löytäisin sopivan nartun joilla sitten pennut teetetäisiin saisinko minä siitä sitten jonkun palkkion?entäs jos palkkion sijaan haluaisin itselleni yhden pennuista?kiitos kaikille jotka viitsivät vastata!
kysymys!
miude---
2196
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Nartun omistajat etsivät urokset. Jos joku haluaa sinun urostasi käyttää, saat ensin astutuksesta ns. hyppymaksun. Se vaihtelee roduittain. Yleensä käytetään n. 10 % pennun hinnasta. Hyppymaksuun kuuluu kaksi, jopa kolmekin astumista.
Pennuista saat n.10%hinnasta/pentu. Siis kahdesta 2 kertaa 10 % neljästä 4kertaa 10% jne.
Jos haluat pennun, maksat puuttuvan osan nartun omistajalle.
Tämä ei varmaan ole oikea paikka kirjoittaa mutta en löytänyt mitään muutakaan paikkaa.
Haluaisin koiran mutta en tiedä että mikä rotu sopisi hyvin. Haluaisin pienen koiran. Matkustamme aika vähän niin koiralle olisi varmaan hoito paikka siksi aikaa. Olen myös kova liikkumaan ja haluaisin lenkkeilevän koiran.
Mikä olisi hyvä rotu?