Telkkarissa

on sellanen

sampoomainos, jossa mies puhuu just sellaisella stereotyyppiäänellä arvostellessaan naisten hiuksia... raivostuttavaa. Siis ajatteleeko mainostajat tosiaan, että kyllä mies saa "latoa totuuksia" ohikulkevien naisten ulkonäöstä kunhan ei sentään hetero ole?

No niin, eksyin kai aiheesta, mutta tuollainen ääriesimerkki teennäisestä puhetyylistä kyllä ärsyttää, mutta ei "homomaisuus" sinänsä. Puheenaihe ja asia on se oleellisempi juttu.

Millaisia stereotyyppejä l/b naisten puhetavoista muuten on liikkeellä?

t. Bini

6

849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bini imperialisti

      Oli tarkoitus vastata edeltävään ketjuun, eikä tehdä uutta avausta.

    • RAIVo67

      Oli kyllä raivostuttava mainos! "Heheh, ne homot on kyllä niin hauskoja."

    • ajattelee noin?

      Ite kun näin sen mainoksen ei käynyt moinen ajatus edes mielessä. Aattelin vaan että siinä on joku ärsyttävästi puhuva tyyppi.

      • tv:n töllöttäjä

        Ei mullekaan ole tullut mieleenkään että sen äänen olisi tarkoitus kuvata homomaista puhetyyliä. Itse asiassa olen luullut sitä samaksi ääneksi kuin se "syökää kanaa"-tyyppi, eli kunhan vaan on olevinaan muka jotenkin hassun kuuloista.


      • idea
        tv:n töllöttäjä kirjoitti:

        Ei mullekaan ole tullut mieleenkään että sen äänen olisi tarkoitus kuvata homomaista puhetyyliä. Itse asiassa olen luullut sitä samaksi ääneksi kuin se "syökää kanaa"-tyyppi, eli kunhan vaan on olevinaan muka jotenkin hassun kuuloista.

        just on esittää homoa niin typerästi että monet sen asian tunnistavat, mutta firmaa olisi kuitenkin vaikeaa vaatia tilille stereotypioiden levittämisestä?


    • ärrsytys

      ite pistän aina äänet pois vastaanottimesta kun se mainos tulee, se on jotain niin sietämätöntä et tulee oikein vihaseks =/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      340
      6365
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3796
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      81
      953
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      870
    5. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      826
    6. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      820
    7. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      803
    8. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      68
      800
    9. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      135
      792
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      14
      711
    Aihe