Kyselisin vähän vinkkejä mihin kannattaa kiinnittää huomiota.Eli kyseessä on farmari Vectra 2.0i-16 GL. Ajettu 230tkm. Ajossa ainakin tuntuu hyvältä ja hiljaiselta enkä mitään vikoja autosta löytänyt eikä kolinoita kuulunut. Paljonkohan noilla koneilla ajelee? Mitä kannattaa tarkistaa ennen kuin teen kaupat?
Kannattaako ostaa?
vectra ...
162152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
kone kestää jakopäätä lukuun ottamatta muu sitten hajoaakin,jätä ostamatta
Ja mikähän vuosimalli kyseessä? Ja korissa ei ruostetta? Auto on todella hyvä ajaa! Koska jakohihna vaihdettu? Pitää vaihtaa 60tkm. välein.
vuosimalli on 98. Ei siinä ruostetta näkynyt ainakaan päällepäin. Oli todellakin hyvä ajaa.
Noilla Vectroilla vaan on aika huono maine joten sen takia vähän kyselen. Taitaa kuitenkin olla mainettaan parempi auto :)
Jakohihnan selvitän ensi viikolla.
Katso HS.fi autojen vikasarja tai googleta : ajovalo
Tuossa HS vikasarjassa on listattu kaikki mahdolliset viat mitkä koskevat tietyn mallista autoa. Vectran kohdalla on lueteltu kaikki A, B ja B-facelift mallien viat.
Ei ota kantaa onko malli muuttunut, onko jossain tietyssä moottoriversiossa tai vuosimallissa jokin vika.
ajokkini oli Vectra 2.0i CD Sport vm.-96.
Myydessäni sen sillä oli ajettu vähän päälle 270tkm ja nyt on kuulemma mittarissa jo päälle 300tkm ja edelleen pelittää oikein hyvin.
Kaikki toimii, jopa luistonesto, joka kuulemma joissakin merkeissä alkaa kangerrella vanhemmiten.
Jakohihnan kanssa kannattaa olla tarkkana, mutta niinhän se on kaikissa autoissa, että mieluusti ennen kuin myöhään :)
Niin ja nykyinen autonikin on Vectra ja olen varsin tyytyväinen tähänkin ;)
kannatti ostaa juuri -98 2.0 vectra yli 200tkm ajettuna (nyt 230tkm). Ainut huono puoli tähän mennessä on yli 0.5l/1000km öljynkulutus joka luultavasti johtuu kuuluisista irtoavista venttilivarsien kumeista, joita ei ole vielä autooni vaihdettu. Jos nyt loppuun kuluneet jarrulevyt ja iskunvaimentimet tekee opelista paskan niin olkoon sitten minunkin autoni sellainen. Reilun 25tkm aikana
ei sen kummempia vikoja ole vielä ilmaantunut.
Mulla vecu vee 6 sportti vm-98 ajettu 285 tkm ei vie öljyä yhtään vaihtovälien välissä ja tehot tallessa hyvä ajaa ja kuutoskoneisesksi kohtuu kulutus meijän ajotavalla ajotietokoneen mukaan 7-8 litraa sadalla nyt ihan jees :-)
Ton verran ajetun ainoa osoite on paalaamo. Älä nyt niin hullu ole että tollasta ostat. Samalla rahalla saat auton jolla voi tehdä muutakin kuin kuskata sitä korjaamoon joka päivä.
Jos tollanen Vectra jo uutena on ollut pahin vikapesäke mitä autoteollisuudesta löytyy niin mitä se on nyt... HUH.
kun vectrassani (yli 200tkm ajettu),oston jälkeen 14tkm ajettu eikä ole muuta mennyt rikki kun 2 ajovalopoltinta. Ei ole korjaamoon vielä tarvinnut viedä kun osasin itse vaihtaa lamput. Kauhulla odotan milloin joutuu joka päivä kuskaamaan korjaamoon.
ihme että jos se vielä kestää samoin 50tuhatta tulee kutsu saksaan ja autosi pääsee Opel museoon ja saat tilalle uuden Vectran
"oikeitakin" autoja sitten olemassa mitkä kestää välin 230000-280000, ilman vikoja. Jos tiedät olevan niin kerro ihmeessä minullekkin. Sehän nyt on selvä että opeleista ei sovi puhua auto sanan yhteydessä.
No tääl o ainaki yks 94-Astra 236tkm. tietysti jarrut,pakari,laturi,iskarit ja sellasta kuluvaa laitettu matkan varrella.
Mutta esim. kantta,kyttkintä,laatikkoa ei ole avattu,eikä hitsipilliä tarvinnu käyttää.
Että hyvä auto ollu ikäisekseen.
a vectra 2.0 300tkm ajettuna ,kytkin on uusittu mutta kone ja vaihteisto on vielä avaamatta. Enkä usko et ihan kohta tarvii niihin kajotakkaan.
vielä varmasti saman,Noin 650000kannattaa jakopään remmi ja kiristin vaihtaa,tai ainakin tarkastaa.Kytkin kestää normaalisti 800000jos ei lähdöissä luistata,laatikko noin 1000000jos muistaa vaihtaessa käyttää kytkintä.
vittuilla jos ei osaa