Moro
Ja anteeksi sekava otsikko...
Eli ongelma on seuraavanlainen.
Vaihdoin autooni uudet ajovalot, virran polttimoille otin suoraan releen kautta akulta. Releelle ohjaus tulee nyt suoraan vasemman puolen ajovalolta.
Ongelmana on että ajotietokone herjaa nyt palaneita polttimoita, eli ei tunnista "kuormaa" johtojen päissä.
Nyt pitäs sit jotain keksii minkä sais sinne johtojen päihin aiheuttamaan kuormaa jotta herja poistuisi. Onko ideoita.
Autossa vakiona 55w polttimot ja yllättäen 12vdc sähköjärjestelmä.
En usko että kuorman tarvii olla kovinkaan suuri, koska tuskin ajotietokone on niin fiksu että osaa haistaa meneekö polttimolle juuri oikea virta, veikkaan että haistelee vaan virtaa/ei virtaa ja sen mukaan herjailee?!
"Huijari" aiheuttamaan kuormaa
12
1029
Vastaukset
Tee se itse -miehen neuvo kai olisi että lisää jokin kuorma, vaikka parkkilamppupolttimoita tarpeen mukaan sen relettä käyttävän virtapiirin rinnalle, mutta kyllä itse kysyisin neuvoa merkkiliikkeestä.
Olisi hienoa, jos heillä olisi joku joku systeemi, jolla ihan oikeasti mielenkiintoista ja erikoista ongelmaa saataisiin sähköpostitse ratkaisemaan joku asiaan omalla ajallaan perehtynyt guru, mutta todennäköisesti joudut asioimaan jonkun standardihommiinkin vaillinaisesti perehtyneen urpon kanssa, jota ongelmasi ei v voisi vähemmän kiinnostaa.
Otapa yhteyttä myös automerkkisi nettifoorumeihin, jos osaat englantia, saksaa tai japania, automerkkisi mukaan, ongelmaasi löytyy taatusti ratkaisu, mutta ei ne suomenkielisetkään (yleensä) ihan perseestärevittyjä ole.- SuleviHappo
Merkkiliikettä ei kiinnostanut ja suomalaisilta foorumeiltakaan ei oikeen osattu mitään sanoa. Mutta ongelma on ratkennut.
- ei..?
Autossasi ajovalot on joka tapauksessa releiden kautta, niin miksi virtaa ei voi ottaa entisistä liittimistä.
Luulen, että ajovalojen virrantunnistus on aika lähellä oikeaa ja tehty Hall-tunnistimen (mittaa virran aiheuttamaa magneettikenttää) avulla.
Olis kyllä melkomoista tuhlausta ajaa lämmöksi jotain 2 x 55W tehoa.- SuleviHappo
En oikein ymmärtänyt pointtiasi, "ottaa entisistä liittimistä"
Eli yksinkertaisuudessaan... Otin toiselta ajovalolta releellle ohjauksen,rele ottaa virran suoraan akulta jonka työntää xenonin ballastille.
Jos otan suoraan alkuperäisestä liittimestä virran xenon polttimolle niin mitään ei tapahdu, xenon tarvii syttyäkseen palttiarallaa 25 000v.
Jos taas otan ballastille ohjauksen originaaliliittimestä, samavika.
Syy miksi siellä on nyt erillinen rele on se että, ballastit nappaavat kohtuullisesti myös virtaa syttymishetkellä.
On varmasti tuhlausta ajaa lämmöksi 110w, en epäile. Tuhlausta on myös viedä auto marmoritiskiliikkeeseen ja antaa heidän ihmetellä ja tulla samaan tulokseen.
Itse taas luulen että ajovalojen virran/toimivuuden tunnistus on yksinkertainen systeemi. Kenties jokin sarjavastus jossain ajotietokoneenboksissa?
Hain 2kpl 50w 4R7 vastusta ja lykkään ne lämmittämään konehuonetta. - erty8u9ipå
SuleviHappo kirjoitti:
En oikein ymmärtänyt pointtiasi, "ottaa entisistä liittimistä"
Eli yksinkertaisuudessaan... Otin toiselta ajovalolta releellle ohjauksen,rele ottaa virran suoraan akulta jonka työntää xenonin ballastille.
Jos otan suoraan alkuperäisestä liittimestä virran xenon polttimolle niin mitään ei tapahdu, xenon tarvii syttyäkseen palttiarallaa 25 000v.
Jos taas otan ballastille ohjauksen originaaliliittimestä, samavika.
Syy miksi siellä on nyt erillinen rele on se että, ballastit nappaavat kohtuullisesti myös virtaa syttymishetkellä.
On varmasti tuhlausta ajaa lämmöksi 110w, en epäile. Tuhlausta on myös viedä auto marmoritiskiliikkeeseen ja antaa heidän ihmetellä ja tulla samaan tulokseen.
Itse taas luulen että ajovalojen virran/toimivuuden tunnistus on yksinkertainen systeemi. Kenties jokin sarjavastus jossain ajotietokoneenboksissa?
Hain 2kpl 50w 4R7 vastusta ja lykkään ne lämmittämään konehuonetta.Jos kuitenkin katsoisit ensin mistä se systeemi haistaa sen virran. Se muuten kuumenee aika paljon tuo tehovastus, joten saatat joutua järjestämään sille tuuletuksen.
Edelleenkin: miksei xenonia voi kytkeä suoraan alkuperäisiin liittimiin (siis ohjauselektoniikka ja kaikki mukana)? Ainut syy systeemiisi voisi olla se että virran tarve olisi niin suuri, että vaaditaan paksummat piuhat. Kuitenkin syttymishetken virrantarve on tuskin niin suuri, että aiheuttaisi kärkien hitsaantumista tai johtorikkoja. Voisit tietysti vaihtaa alkuperäisen releen suuremmaksi jollei se kestä. - SuleviHappo
erty8u9ipå kirjoitti:
Jos kuitenkin katsoisit ensin mistä se systeemi haistaa sen virran. Se muuten kuumenee aika paljon tuo tehovastus, joten saatat joutua järjestämään sille tuuletuksen.
Edelleenkin: miksei xenonia voi kytkeä suoraan alkuperäisiin liittimiin (siis ohjauselektoniikka ja kaikki mukana)? Ainut syy systeemiisi voisi olla se että virran tarve olisi niin suuri, että vaaditaan paksummat piuhat. Kuitenkin syttymishetken virrantarve on tuskin niin suuri, että aiheuttaisi kärkien hitsaantumista tai johtorikkoja. Voisit tietysti vaihtaa alkuperäisen releen suuremmaksi jollei se kestä.voi kytkeä, tottakai. Ainut vaan ettei se välttämättä poista tätä vikaa.
Ja kun ton paketin mukana toimitettiin asiallinen johtosarja ni en näe syytä alkaa virittämään sinne uutta, varsinkaan ku se välttämättä ei poista ongelmaa ja jos poistaa tämän ongelman on audissa vielä niin hieno systeemi että, automaatti asennossa se polttaa ajovaloja "vajaalla" jännitteellä eli xenonit ei välttämättä jaksa syttyä, jos jaksaa saattaa ilmetä vilkkumista, sammuilua jne.
- kojetaulusta
Ota se ärsyttävä lamppu pois sieltä kojetaulusta.
Ei nuo parkkilamput niin usein pala, että siihen tarvitaan hälytysvalo, eli katsot silloin tällöin valot itse ja avo't.- SuleviHappo
...kerrotko mulle miten se lamppu irrotetaan tosta mittariston keskellä näkyvästä näytöstä? - Ilman että hävii kaikki muu informaatio?
http://www.cecwheels.com/images/medialibrary/a3cockpit2.jpg - hommia..
SuleviHappo kirjoitti:
...kerrotko mulle miten se lamppu irrotetaan tosta mittariston keskellä näkyvästä näytöstä? - Ilman että hävii kaikki muu informaatio?
http://www.cecwheels.com/images/medialibrary/a3cockpit2.jpgnäinpä kerran kun korjaaja vaihtoi autoon hihnan mutta hihnanvaihdon kertova merkkivalo olisi pitänyt kuitata datalaitteen kautta. sellaista ei ollut, niin korjaaja otti pienen poranterän ja porasi taulusta merkkivalon paskaksi..
- mihiä en ole
hommia.. kirjoitti:
näinpä kerran kun korjaaja vaihtoi autoon hihnan mutta hihnanvaihdon kertova merkkivalo olisi pitänyt kuitata datalaitteen kautta. sellaista ei ollut, niin korjaaja otti pienen poranterän ja porasi taulusta merkkivalon paskaksi..
Niin ammattitaitoisia miehiä ole nähnyt edes venäjällä.
Noh mullekin yhden "ammattilaisen" jälkeen kävi niin että, hain auton huollossa, ajoin noin sata metriä, ja aloin ihmetellä auton outoa käyttäytymistä, pysähdyin ja aloin tutkia - yhdessäkään pyörässä ollut muttereita! Peruutin takaisin huoltoasemalle (onneksi tie oli suora) ja kutsuin korjaajan paikalle, se vähän ihmettele onko jotain vialla. Noh naama ainakin muuttui sillä punaiseksi kun näytin "mitä on vialla". Onneksi huomasin ajoissa, 50 metrin päästä olisi ollut mutka. - olekkaan
SuleviHappo kirjoitti:
...kerrotko mulle miten se lamppu irrotetaan tosta mittariston keskellä näkyvästä näytöstä? - Ilman että hävii kaikki muu informaatio?
http://www.cecwheels.com/images/medialibrary/a3cockpit2.jpgKaverit kehuvat Audejansa täydellisiksi ja ettei niissä ole ongelmia, no tuunaajien kannattaa vaihtaa autoihin mitä pystyy tuunaamaan ja laittamaan valot sellaiseen kuntoon että näkee eteensä.
- helppoa
Audilla ajavat vain akateemiset tumpelot.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399097Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737784Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605408William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542292Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62069Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821698Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921381Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4341310Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801186