bokseri eristäytynyt

huono homma

Tiedän bokserin(oikeastaan vain puoleksi bokseri mut anyway) joka ei näe koskaan muita koiria, tai näkee kyllä mut ei koskaan päästä leikkimään. Se saa olla kyllä perheeseen kuuluvan toisen koiran kanssa, mut se taitaakin olla koiran ainoa sosiaalinen kontakti toiseen koiraan. Omistajat sanovat ettei anna koiran olla muiden koirien kanssa koska tämä on vihainen muille.

Lenkillä koira käy kyllä paljonkin, ettei sisällä ainakaan tarvitse olla. Mut onko siitä haittaa paljonkin ettei saa tarpeeksi lajitovereiden seuraa.

Koira on arka ja karvat pystyssä vieraiden ihmistenkin seurassa. Koiraa ei ole lyöty!!!!!!!!
hihnasta nykimista on harrastettu koska se vetää todella paljon.

Koira on erittäin älykäs ja oppi istumaankin noin 8 viikkoisena. Se oppii nopeasti uusia temppuja, mutta vetämisongelmaa ei ole saatu kuriin.

4

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitä2648

      minkä ihmeen takia omistajien pitäis viedä oma laumansa vieraan lauman luo? ei ole normaalia, että kahden eri lauman yksilöt leikkivät keskenään (laumaeläimillä). joten millä perustelet että on huonoa, se että aikuinen koira ei leiki toisten koirien kanssa?

    • ROP-pentu

      Koulutan koiriani, meillä on tavoitteita, eikä niihin päästä leikkimällä muiden kanssa.
      Toinen koirani on melkein aina karvat pystyssä muille koirille ja joillekkin ihmisille, mutta ei todellakaan ole mikään arka, vaan päinvastoin omaa todella ison egon ja juuri siksi muille rähiseekin.
      Tämän vanhemman isoegoisen annoimme pentuna tapailla paljon muita koiria, mikä oli suuri virhe. Nyt se rähisee sekä koirille että ihmisille ja poisopettaminen on työlästä, siksi emme vieraita koiria tapaile, vaan teemme kovasti töitä tämä kanssa ja toivomme että saamme ohittaa muut koirat rauhassa. Emme kaipaa nyt lisää haasteita.

      • pipi

        paskat sillä mitään isoa egoa oo??? Epävarmuuden merkkejä kaikki mitä koiran käyttäytymisestä kerrot. Itse varman koiran ei tarvitse ärhennellä tai olla karvat pystyssä.


    • ensin..

      Ko.koiruus,koska jos se todellakin rähisee muille ja on arka/epävarma toisten koirien/ihmisten seurassa,niin miksi sitä pitäisi ehdointahdoin toisten luo viedä?
      Itselläni on 3 boksua.2urosta ja narttu.
      lenkeillä harvemmin treffaamme vieraita koiria,ellei jäädä toisen ihmisen kanssa juttusille ja sitä myöten.
      Tosin koiristani ei yksikään rähise muille vaan ovat siinä suhteessa varmoja itsestään.
      Mielestäni rähisevä koira ei ole koskaan varma itsestään vaan käyttäytyy juuri kuten epävarmat yleensäkin tekevät,hyökkävät/rähisevät yrittäen osoittaa muille mahtavuuttaan.
      Meillä ei ole muitten treffaaminen mitenkään rähjäämistä ja koulutukset on hoidettu muualla kuin joka kerta lenkeillä,täytyyhän sen koirankin pystyä niistä nauttimaan.
      Eikä kuitenkaan ole tarpeen treffailla kaikkia koiria vaan ihan niinkuin itse annat koiralle luvan.
      Tosiasiahan on että bokseri ei suinkaan ole mikään maailman osiaalisin muille koirille,joten esim:Koirapuistot voi unohtaa yleensä pentuajan jälkeen,tosin muutamaa poikkeusta lukuunottamatta.
      Meillä ei ole boksut aiemmin kuolanneet,mutta nyt tämä uusin tulokas tekee sitä.
      Muistakaa nyt hyvät ihmiset että koira on koira eikä ihminen ja antakaa niitten myös olla koiria!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2222
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1619
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe