Puuauto

Autopuu

Onko metsäfirmoilla tapana ajattaa pimeän aikana vanhempaa (kuivempaa) puuta kuin päivällä?Koska pimeällä kuormat on täysiä ja päivällä taasen vajaita,vai onko siihen joku muu syy ?

8

3949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • köhän

      Eiköhän sitä valvontaa oo yöllä vähemmän ja eiköhn tuo vanha puu oo talaven aikaan aika vähissä.

      • puu/kuski

        Kyllähän se vahastaan tiedetään että puu painaa yöllä paljon vähemmän...


    • kuupuski

      se on ihan sama mitä millonki ajaa ko puu on niin kevyttä ettei saa täyttä painoo,ja valvontaahan on aina,kokemusta on.talvisin taas lainmukaa jos pelataa ni tukkikuormat on aika pieniä ko puu on painavaa,kuitukuormat isompia riippu tietysti puun iästä,usein koivukuormat on isoja ko puut on semmosia rimpuloita että on paljo ilmaa rakoa.Mutta aina on sitä väkee jotka pimeellä ajaa isoa kuormaa ja päivällä täyttä mutta minusta se on turhaa pelleilyy ko ainaki tälläkohtaa valvontaa on riittävästi aina.meitän firmassa ei ainakaa vaikuteta mitä puuta millonki ajetaa,se päätetää itte.

      • ainaskin itellä

        kepenee illasta ja viikonloppuna, isot laatikot niin hieroo kuorman paremmin niin näyttää lakikuormalta


      • Soraparoni
        ainaskin itellä kirjoitti:

        kepenee illasta ja viikonloppuna, isot laatikot niin hieroo kuorman paremmin niin näyttää lakikuormalta

        Oli näitä huippukokouksia eräällä viikolla ja huomasi, että poliisikunta oli keskittynyt pääosin Lahteen niin kuormien huomasi kyllä joillain nousevan. Tonni X 40 niin sehän on jo keikki.


    • on niinkin

      et monet sahat ottaa päivisin vastaan jolloin ajetaan tukkia ja yöllä kun sellutehtaille viedään kuituja voi hyvinkin olla sellasta tavaraa et tulee isomman näkönen kuorma.

    • autoilija vm 43

      ajattaa, vaan kun on pakko tehdä niin että yöllä kun valavonta on pienempää niin ajetaan joskus reippaillakin ylikuormilla kun taksat on mitä on, itellä on ylensä yöllä kokonaispaino siinä 70 tonnin kieppeillä, niiden kuormien turvin tässä yritetään olla vielä toistaiseksi itsenäinen autoyrittäjä.

      • asiat

        riippuu ihan puun painosta,vanhaa vai uutta puuta.Ja toinen on että tiedetään misä vaakapartio painelee=)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2711
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2491
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2229
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1433
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1423
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1145
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1124
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      928
    Aihe