Hei!
Heräsin aamulla outoon tunteeseen, etten voi liikuttaa raajojani ollenkaan. Olin tavallaan hereillä, mutta silti näin jotain unta ja välillä pimeän huoneeni. Koko ajan tiesin silti, että olen ainakin osittain hereillä, enkä voi liikuttaa raajojani ollenkaan. Rinnassa myös tuntui puristava tunne ja hengittäminen tuntui vaikealta. Tiesin koko ajan, että olen siinä tilassa ja että en voi vaikuttaa itse sen loppumiseen. Lopulta heräsin sellaisessa pelon tunteessa ja kesti vähän aikaa että sain hengityksen tasattua ja tajuttua, että voin jo liikkua.
Olen ennenkin kokenut samaa.
Onko tämä unihalvaus tai valveuni? Etsin netistäkin tietoa, mutta en ole varma.
"Halvaus" yöllä?
Pelottaaa
3
779
Vastaukset
- Nukkumatti
Niin kuin arvelitkin, kyse on unihalvauksesta. Siinä aivosi ovat hereillä, mutta lihakset vielä "unitilassa" ja siksi et voi niitä liikuttaa. Oireesi sopivat oikein hyvin unihalvaukseen. Onneksi se on kuitenkin hyvänlaatuinen vaiva, vaikka varmaan pelottavalta tuntuukin.
- kokemuksia,
oli minullakin, kun amalgaamipaikkojen aiheuttamat ongelmat muutenkin olivat pahemmat!
Onko sinulla näitä ongelmapaikkoja? - jepjepjep
Käypä katsomassa Wikipediasta lisää tietoa unihalvauksesta. Itselläni joskus sama tilanne. Tuntuu meinaan aika kamalalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?413017Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n352248Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari532162Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa802019Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh551742Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä161502Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr571479Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http441295Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1221198Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian161944