eli tietäisittekö rotua joka on hyvähermoinen, itsenäinen ja rauhallinen mutta joka soveltuisi myös tokoharrastukseen. Eli ei sellaista joka vaatii koko ajan omistajan huomiota eikä stressiherkkää. Tekisin kyllä normaalin pituiset lenkit koiruuden kanssa ja harrastaisin..ja minulla on myös koirista ennestään kokemusta ja koko olisi mielellään n. 35-50cm ja ei pystykorvatyyppistä. Turkki saa olla työläskin kunhan luonne olisi kohdallaan.
rotuehdotuksia
18
504
Vastaukset
- krb
www.shetlanninlammaskoirat.fi
- on liikaa
arkuutta mutta kiitos vastauksesta. Haen vahvahermoista rotua. :)
- on kyllä sellaisia
on liikaa kirjoitti:
arkuutta mutta kiitos vastauksesta. Haen vahvahermoista rotua. :)
luonteenpiirteitä josta pidän. :)
- krb
on liikaa kirjoitti:
arkuutta mutta kiitos vastauksesta. Haen vahvahermoista rotua. :)
arkuus riippuu kasvatuksesta ja niistä oloista missä pentu on ollut kasvattajan luona.
- vaikuttaa mutta
krb kirjoitti:
arkuus riippuu kasvatuksesta ja niistä oloista missä pentu on ollut kasvattajan luona.
vain tiettyyn rajaan asti..eli huonoa hermorakennetta ja stressialttiutta ei paraskaan ympäristö voi korvata..
itselläni on ollut sekä arka koira että rohkea ja voin sanoa että voin vaikuttaa siihen vain tiettyyn pisteeseen.
Tämä rohkea sai joskus ilotulitusraketin jalkoihinsa ja kun se pamahti minä olin siihen selin ja pomppasin metrin ylöspäin se oli tosiaan valtava pamaus ja katsoin koiraani kuinka sen kävi niin se ravisteli vain korviaan eikä mitään traumaa. Toinen taas oli ukkosen ilmalla ulkona lenkillä ja sen jälkeen pelkäsi joka rasahdusta vaikkei sillekään ollut käynyt mitenkään ...hm..eli kyllä minä kallistun geenipohjaan. Luonne määrää pitkälti miten se reagoi asioihin stressaantuuko helposti vai ottaako asiat kevyemmin jos ei käykään mitenkään mikäli oletetaan että olosuhteet sen kasvulle on ollut normaalit.
- mäpätässä
kävisikö kultainennoutaja meillä niitä on yksi mutta eihän se mitään matkimista ole ja onhan se vain ehdotukseni!!
- mutta mutta
hiukan liian iso miun makuun...kiitos ehdotuksesta.
- Laughter
Kokemuksesta suosittelisin australianpaimenkoiraa, mutta mieluummin sellaista "lähinnä näyttelylinjaista".. työlinjaiset suvut voivat olla liian vaativia useimmille. Tämä rotu vaatii kyllä kärsivällisyyttä omistajaltaan eritoten murkkuiässä, mutta siitä kun pääsee, niin sulla on iloinen ja ERITTÄIN tottelevainen, kiltti ja hellyydenkipeä höseltäjä. Helppo turkki. Haluaa kyllä olla kokoajan mukana, mutta kun pennusta asti totuttaa yksinoloon ei työpäivän jälkeenkään ole isommin tuhoja. Huumorintajua tämä rotu kyllä vaatii ,mutta se rajoittuu enimmäkseen murkkuikään. Osaa olla itsekseen melko pitkäänkin (tosin ei suositeltavaa), mutta vaatii vastapainoksi aivojumppaa ja reipasta liikuntaa. Temperamentiltaan melko vilkas. Vahtii aluettaan tomerasti, mutta hyväntahtoisesti. Erittäin leikkisä ja lapsirakas. Pienille (alle 5v.) ipanoille voi olla kylläkin liian ronskiotteinen, vaikkei pahaa tarkoitakaan, tottumiskysymys. Rauhallinen kotona (vaikkakin aina jaloissa..) mutta ulkona todellinen sporttihirmu: aniharva muu rotu pysyy tämän sähikäisen vauhdissa. Sitä tarmoa ei voi kuin ihailla. Aina valmis kaikkeen. Varsinainen "jokapaikanhöylä"..
- olla mutta
ehkä kuitenkin haen pikkaisen rauhallisempaa rotua. hm..tarvii miettiä tätä ehdotusta....kiitos tutustun rotuun paremmin.
- Marcy
Aussie on kyllä loistorotu, mut sitä ei pitäis ehkä mennä - toisaalta tietyn haasteellisuuden, ja toisaalta alkuperäisen rotumääritelmän säilymisen takia - suosittelemaan "jokamiehen ja -naisen koiraksi". Mutta..jos tämä on tiedossa ja potentiaalisessa omistajassa on riittävästi harrastuneisuutta, liikunnallisuutta, viitseliäisyyttä ja huumorintajua, niin siitä vaan!
- harrastanut vaativiakin
rotuja mutta etsin itselleni nyt rauhallista hyvähermoista rotua vaikka pärjään kyllä haasteellisemmankin kanssa. Eli ehdotuksia näihin kriteereihin otan edelleen vastaan.
En halua koko ajan huomiota kaipaavaa kuten niin monessa rodussa on enkä myöskään liian pehmeätä luonnetta vaan tasapainoisen ja vahvahermoisen rodun kakkoskoirakseni koska pidän sellaisista luonteista. Ja harrastan/lenkkeilen kyllä koiran kanssa mutta koirassa tarvii olla myös itsenäisyyttä luonteessa koska joutuu normaalin työpäivän olemaan itsekseen.
- koira
on amstaffi ja pitti. Kumpikin on erittäin hyvä hermoisia ja sopivat erinomaisesti mm. tokoon ja agiin.. :)
- ja ne
kyllä osaavat olla välillä erittäin rauhallisia, mutta myös todella vaudikkaita tarmonpesiä.
- staffi samantyyppinen
kuin amstaffi luonteeltaan ja energisyydessään?
Entäs tämän pittin ja amstaffin ero luonteessa?
Sopiiko nämä rodut hyvin koiralaumaankin kun sosiaalistaa hyvin? Ja onko nämä kuten terrierit erittäin peräänantamattomia?Miten niissä ilmenee terrierimäisyys? Onko hyvin dominoivia?
Itse pidän kovasti terriereistä joten kiinnostaa tietää lisää..:) - staffi,
staffi samantyyppinen kirjoitti:
kuin amstaffi luonteeltaan ja energisyydessään?
Entäs tämän pittin ja amstaffin ero luonteessa?
Sopiiko nämä rodut hyvin koiralaumaankin kun sosiaalistaa hyvin? Ja onko nämä kuten terrierit erittäin peräänantamattomia?Miten niissä ilmenee terrierimäisyys? Onko hyvin dominoivia?
Itse pidän kovasti terriereistä joten kiinnostaa tietää lisää..:)amstaffi ja pitti on kaikki hyvin samanlaisia luonteeltaan. Itselläni ei ole staffista henk. koht. kokemusta niin en sitä aluksi maininnut.. :)
pitillä ja amstaffilla en ole huomannut luonteessa minkäänlaista eroavaisuutta, ainut ero minkä olen niiden välillä huomannut on se, että amstaffi on usein hieman massiivisempi kuin pitti.
Kyseiset koirat ovat erittäin periksiantamattomia, mistä johtuu legenda "lukkiutuvista leuoista", joka on täyttä puppua, mutta se on saanut alkunsa siitä, kun koirat eivät vain millään antaneet periksi vaan pitivät leukansa kiinni vaikka mikä oli.
terrierimäisyys esiintyy varmaankin enimmäkseen erittäin vilkkaassa ja helposti innostuvassa luonteessa.
Omien kokemusten mukaan ei mitenkään erityisen dominoivia.
Kyseiset koirat eivät yleensä tule toisten samansukupuolen edustajien kanssa toimeen. - manchesterinterrieriä!
staffi samantyyppinen kirjoitti:
kuin amstaffi luonteeltaan ja energisyydessään?
Entäs tämän pittin ja amstaffin ero luonteessa?
Sopiiko nämä rodut hyvin koiralaumaankin kun sosiaalistaa hyvin? Ja onko nämä kuten terrierit erittäin peräänantamattomia?Miten niissä ilmenee terrierimäisyys? Onko hyvin dominoivia?
Itse pidän kovasti terriereistä joten kiinnostaa tietää lisää..:)käväisepäs sivuilla www.manssi.net sekä www.bonwild.com!
- manssi tulee
manchesterinterrieriä! kirjoitti:
käväisepäs sivuilla www.manssi.net sekä www.bonwild.com!
toimeen myös laumassa.
- täytyypi tutustua
manssi tulee kirjoitti:
toimeen myös laumassa.
myös manssiin koska haluan tosiaan koiruukisen tulevan toimeen laumassakin..se tosin on myös omistajasta kiinni ja hyvästä sosiaalistamisesta. :)
Kuinka paljon vaatii huomiota ja touhua?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399126Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737846Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605503William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542316Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62076Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821717Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191659Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921396Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4391332Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801199