hamsterin

peseminen

tuota voiko hamsterin pestä niinku jossain lavuaarssa? ja kannaattako sitä pikkuista pestä?
oon aika uusi näissä hamsteri asioissa..

5

340

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suski87

      Hamstertin voi kyllä pestä, mutta siihen ei ole syytä ryhtyä ellei hamsteri ole todella likainen. Useimmiten hamsteri kykenee puhdistamaan turkkinsa täysin itse. Hamsteri vilustuu märkänä hyvin herkästi, joten turhaa pesua on syytä välttää.

    • Hamsteria ei saa pestä, koska sen turkki kuivuu hitaasti ja hamsteri vilustuu helposti. Hamsteri on eläin, joka pitää itse huolta puhtaudestaan. Jos sen turkissa on kuitenkin jotakin likaa, jota se ei itse saa pois (esim. jos sillä on ripuli), niin silloin sitä voi pyyhkiä kostealla pyyhkeellä ja kuivattava huolellisesti. Juoskevan veden alle hamsteria ei saa koskaan laittaa.

      Kääpiöuroksilla on mahassa hajurauhanen, joka saattaa joskus likaantua (kellertävä). Jos sitä ei puhdista, se tulehtuu. Hajurauhanen puhdistettaan laskemalla lavuaarin pohjalle sentin verran lämmintä vettä ja päästämällä hamsteri siihen liottamaan mahaansa. Kun lika on pehmennyt, sen saa hajurauhasesta helposti pois pumpulipuikolla. Tämän jälkeen hamsteri on kuivattava hyvin.

      • ....

        kiitos paljon!


      • tiätää

        Hups caps lock pohjassa...

        Pesen hamsuani noin kerran viikossa se tarvistee sen, koska on noin 3 vuotta vanha ja saa liikuntaa VAIN uimalla... ei nähkääs jaksa poistua pesästä..

        ehkä siinä on pitkän iän salaisuus...


      • Mä vaan.
        tiätää kirjoitti:

        Hups caps lock pohjassa...

        Pesen hamsuani noin kerran viikossa se tarvistee sen, koska on noin 3 vuotta vanha ja saa liikuntaa VAIN uimalla... ei nähkääs jaksa poistua pesästä..

        ehkä siinä on pitkän iän salaisuus...

        Toivon että olet trolli, "tiätää".
        Hamsteri ei tarvitse koskaan vesipesua, vaan se putsaa itse itsensä. Kuten Tiinu ja suski87 puhuivatkin, täyttä totta.
        Hamsteri ui todella, todella harvoin luonnossakaan - sehän elää AAVIKOLLA! Miksi helkkarissa sen pitäisi harrastaa uimista vankeudessa???
        Suosittelen että hankit eläimestä OIKEAA tietoa ennenkuin hankit sellaisen ja RÄÄKKÄÄT sitä noin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      132
      1873
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      877
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      156
      862
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      810
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      782
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      722
    7. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      681
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      276
      679
    9. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      44
      667
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      34
      602
    Aihe