40% törkeistä parisuhde-pahoinpitelyistä on naisten tekemiä sanoo poliisin tilasto.
Mitäpä sisaret hellät valkoiset tähään tuumaa?
Sanotaanko että eläköön tasaarvo?
täysillä
23
1155
Vastaukset
- silmät tummat
miehille vielä 60 prossaa, ei olla tasa-arvoisia.
- te oikein
tosissanne yritätte niin kyllä se siitä
- silmät tummat
te oikein kirjoitti:
tosissanne yritätte niin kyllä se siitä
ja tuossahan oli vain törkeät pahoinpitelyt ja ne, jotka on ilmoitettu. Paljon jää ilmoittamatta, molempien osapuolien kohdalla. Miesten kohdalla varmasti monin verroin enemmän.
- tällä jotain
yhteyttä siihen, että uutiset kertovat meidän suomalaisten juoneen viime vuonna kautta aikojen eniten alkomahoolia.
Ja pitäähän sitä tasa-arvon takia meidän naistenkin kitata oikein olan takaa? :(- vielä että
moni vihtori nuolee haavansa naurun alaiseksi joutumisen pelosta.
Mieshän se on isäntä talossa ja viimenen sana sanotaa sängyn alta"kyllä rakkaani" - vain..
vielä että kirjoitti:
moni vihtori nuolee haavansa naurun alaiseksi joutumisen pelosta.
Mieshän se on isäntä talossa ja viimenen sana sanotaa sängyn alta"kyllä rakkaani"...sanota, sängyn alta"kyllä rakkaani", kun sänky ja jonkun ajan kuluttua akkakin haihtui kuin ilmaan. ;O
Niin tuon viimeisen sanan meitillä näemmä sanoo ilmeisesti poliisi, jos akka ei tuu järkiin ja ymmärrä sopimuksia, mihin nimensä on laittanut.
Ja jos tuohon alkuperäiseen vastaan, niin meillä se tasaarvo ei toteutunut, kun akka voitti 100% fyysisellä puolella, kun en viitsinut sotkea käsiäni, henkisellä oltiin kait lähempänä toisiamme, tai sit ei. ;)
- löytäneeni
itseni niin hallitsemattomassa tilassa
hillittömän vihaisena ;/
mutta "onnekseni" minulla oli villasukat jalassa
ja minut siirrettiin huomaavaisesti kammariin jäähtymään - että tilasto
Ensinnäkään poliisi ei määrittele pahoinpitelyn astetta, poliisi vain tutkii ja vie tulokset yleiselle syyttäjälle. Syyttäjä sitten päättää rikosnimikkeestä ja oikeus tuomitsee. Törkeään pahoinpitelyyn tarvitaan jokin ase, esim. puukko ja monta pistoa sillä tai tajuttoman potkiminen kallovammaan asti. Taitaa tietosi olla poikien saunaillasta.
- vaan itselles
Tämä tilasto oli nimennomaan törkeiksi pahoipitelyiksi luokiteltuja ,läpsimiset on luku sinäänsä
- Ukko perkele
Olin aikoinaan parivuotta kihloissa erään neitokaisen kanssa, hän oli aina juovuspäissä helkkarin pahapäinen ja tuli päälle vähemmästäkin ärsykkeestä.
Käsilaukku, nyrkit ja hampaat hänellä oli yleensä aseenaan kun kävi päälle.
Joten katsoin parhaaksi lopettaa koko suhteen, koska takaisinkaan en periaatteesta voinut lyödä ja jotenkin olisi pitänyt puolustautua koska puhe ei niissä tilanteissa yleensä auttanut.
Ainut konsti välttää väkivalta oli tilanteesta pakeneminen, joten välillä juostiin ja kovaa.
Kyllä näitä väkivaltaisia naisiakin on olemassa, joten en yhtään epäile tuota 40%:n osuutta väkivaltatilastoissa, vaikkakin suurin osa naisten suorittamasta väkivallasta jää varmasti ilmoittamatta viranomaisille. yhtä kamala asia ja vielä kamalampaa, jos ihmiset joutuvat sellaista kotonaan kohtaamaan. Toivon kaikkien väkivallan uhrien pääsevän eroon pahoinpitelijöistään - tavalla tai toisella. Tämäkin on "synti", joka siirtyy usein sukupolvelta seuraaville. Todella surullista.
Itse en ole sen enempää enkä vähempää tasa-arvoinen, vaikka osa naisista on oppinut käyttäytymään samalla tavoin kuin pahimmat miehistä.- Pirre*
väkivalta ei ole hyväksyttävää miltään taholta, turha niitä tilastoja on tuijotelle tässä asiassa....
- olisi hyvin
helposti voinut tulla mieheni pahoinpitelijä. Lapsuudessani näin isäni usein pahoinpitelevän äitiäni.
Olen nopeasti suuttuva, siis muka temperamenttinen. Sillähän monesti pahoinpitelyä selitellään.
Onneksi mieheni on kaikkea muuta, kuin väkivaltainen. 30 onnellista aviovuotta ovat opettaneet minulle sävyisää onnea, toisen kunnioittamista kaikissa asioissa.
Onnellinen minä. Uskon vakaasti siihen, että suurin osa naisten väkivallan uhreista ei ilmoita ollenkaan asiasta poliisille, sillä niin nynny mieshän leimataan heti naurunalaiseksi. Nämä kunnolliset miehet eivät eivät periaattesta lyö naista, vaan kärsivät hiljaa itsekseen.
Monesti Essollekin tulee näitä naisten väkivallan uhreja kaljalle. Yleensä he ovat hiljaisia poikia, ja juovat keskarinsa jossain nurkkapöydässä. Eivät he juuri pääpöydän väittelyihin osallistu, vaan miettivät synkkinä omia murheitaan.- Suomessa on
paljon meitä Liian Paksuja Perhosiksi, ja muitakin, joilla on fyysistä ylivoimaa miehiimme verraten.
Turha aina miehiä väkivallasta syyttää.
- Juniperus
Toinen tilasto kertoo, että äidit pahoinpitelevät vauvojaan useammin kuin isät. Tämä tietysti selittyy sillä, että äidit ovat enemmän lastensa kanssa kuin isät, mutta murentaa se tieto silti äidinrakkaus-myyttiä.
Jos naiset olisivat voimiltaan tasaväkisiä miesten kanssa, pahoinpitelyprosentit olisivat ilmeisesti toisin päin. Onneksi luonto on suonut yleensä miehelle - suhteessa naaraaseensa - enemmän voimaa kuin rukoilijasirkkakoiraalle.- Pirre*
provoilla sentäs, "onneksi" jne...
Tuostahan voisi vetää sen johtopäätöksen, että naiset, ainakin katajan mielestä, ovat miestä pahanilkisempiä...:/ - Akaton mies
Pirre* kirjoitti:
provoilla sentäs, "onneksi" jne...
Tuostahan voisi vetää sen johtopäätöksen, että naiset, ainakin katajan mielestä, ovat miestä pahanilkisempiä...:/Tuos yhtenä päivänä kävi mun luona pajaas sellaanen "viisasmies" Puhuttihin siinä korijaushomman ohes johtamisesta. Niin se sanoo notta soon vissihin oikeen tutkittu asia että, nainen naiselle johtajana on huono yhyristelmä. Mies valtaases työpaikas voi olla mies johtaja ja se onnistuu. En tierä mistä se oli sellaasta lukenu tai kuullu, voi olla ihan tottakin. Ittestäni tuntuu notta naiset sotkoo liikaa "tunnetta" arki asioohin ja tarkkaalevat enempi toistensa sanomisia ku ukot teköö. Tottahan jos pieniä vauvoja pahoon pirellähän niin siihenhän on puututtava ja sellaasella "kärellä" notta varmasti loppuu, tehköön sitä sitten nainen tai mies.
- Juniperus
Pirre* kirjoitti:
provoilla sentäs, "onneksi" jne...
Tuostahan voisi vetää sen johtopäätöksen, että naiset, ainakin katajan mielestä, ovat miestä pahanilkisempiä...:/Väkivaltaisempia he näyttävät olevan. Jos naiset heikompinakin pahoinpitelevät miehiään lähes yhtä usein kuin miehet vaimojaan, kuinka usein miehet selkäsaunoja saisivatkaan, jos naiset olisivat vahvempia. Vai arveletko, ettei naisilla useinkin olisi tehnyt mieli? Sinutkin tuntien!
- Pirre*
Juniperus kirjoitti:
Väkivaltaisempia he näyttävät olevan. Jos naiset heikompinakin pahoinpitelevät miehiään lähes yhtä usein kuin miehet vaimojaan, kuinka usein miehet selkäsaunoja saisivatkaan, jos naiset olisivat vahvempia. Vai arveletko, ettei naisilla useinkin olisi tehnyt mieli? Sinutkin tuntien!
ja monestikkii, tähän ikkään männessä..
Mutta tehä mieli, ja toteuttaa mielitekosa - siinäpä se onnii näissä pahoinpitely asioissa se ydinkysymys - eihän toisen pahoinpitelyyn välttämättä voimia tarvita, jos ajatellaan oikein asia perinjuurin..eikö tiijjottomana makaava humalainen oisi aika heleppo tappaus mukiloijja - voisi rinnastaa siihen hakattavaan naiseen, puolustuskyvyltään.. - Juniperus
Pirre* kirjoitti:
ja monestikkii, tähän ikkään männessä..
Mutta tehä mieli, ja toteuttaa mielitekosa - siinäpä se onnii näissä pahoinpitely asioissa se ydinkysymys - eihän toisen pahoinpitelyyn välttämättä voimia tarvita, jos ajatellaan oikein asia perinjuurin..eikö tiijjottomana makaava humalainen oisi aika heleppo tappaus mukiloijja - voisi rinnastaa siihen hakattavaan naiseen, puolustuskyvyltään..Kuka nyt raatsisi lyödä miestä, joka nukkuu kuin viaton lapsi. Niin sydämetön ei kukaan ole. Täkin haet siihen lattialle ja tyynyn pään alle...
- Pirre*
Juniperus kirjoitti:
Kuka nyt raatsisi lyödä miestä, joka nukkuu kuin viaton lapsi. Niin sydämetön ei kukaan ole. Täkin haet siihen lattialle ja tyynyn pään alle...
parempi vain hiipiä hiljaa sukkasillaan...
ja tyyny jo liikaa vaadittu..:)
- Tosi tapauksen
Ooltihin työ kavereita komennus töissä.
Työ kaveri oli kovaa miestä flirttailee naisten kanssa,
mut ei hää koskaa mun tieten pitemmälle
mennyt.
Sitten eräänä viikon loppuna kootoo käydessä ja
miehen nukkuessa,ottikin vaimo pienooskiväärin
piilosta ja huiteli aseenperällä miestään naamatauluun.
Voi hirvitys sitä jälkeä mitä siitä oli syntynyt.
Kävin kattoo sit kaveria sairaalassa parinpäivän
päästä,kasvot oli ihan maksana.
Notta semmonen juttu,en tiedä tänäkään päivänä
varsinaasta syytä tapahtuneeseen.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2485672Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki353231Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1342552"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2102013Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol641542- 641007
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77937Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni123813Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan8781Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui10758