Minäkin haluan

Kolumbiaan!!

Onko kukaan käynyt paikassa nimeltä Zipaquira (Sipaquira)?
Siellä on käsittääkseeni suolakaivokseen (?) louhittu kirkko, kiinnostaisi nähdä.

Kuinkas noin muuten; "huomaako" sisällissodan katukuvassa jotenkin?
Mä oon niiiiin kyllästynyt siihen kysymykseen: "Eksä pelkää, et sut kidnapataan?" En pelkää. Jos pelkää ei koskaan näe mitään.

3

1002

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elama vie

      Olen kaynyt Zipaquirassa, mahtava paikka! Jos tanne tulee kannattaa ehdottomasti kayda siella tutustumassa! Ja kirkko pitaa paikkansa, se on ehka maailman uskonnollisin kyla ja se nakyy. Mutta todellakin kokemuksen arvoinen. Vaikka itse en ole kovin uskovainen niin paikka lammittaa sydanta ja mielta. Varmasti upea kokemus ihan jokaiselle!:)

      No katukuvassa sisallissotaa ei nyt sinansa naa muuten kuin etta armejan miehia pyssyineen on joka puolella, Mika kylla luo turvallisuutta. Jos kayttaa normaalia maalaisjarkea jota varmasti kaikki omistavat taalla on turvallista liikkua. Tietenkin alueella jossa on paljon muita ihmisia jne.. Ei taalla tavallisia ihmisia enaan ole vuosiin kidnapattu ellei ole hyvaa syyta..(no mikahan on hyva syy?)vaikea vastata mutta kylla taalla on turvallista liikkua taksilla ei omalla autolla niinkaan..
      Hienosti ilmaisit tuon etta jos pelkaa ei koskaan nae mitaan. Niin juuri minakin ajattelin kun vaihdoin elamani suomesta tanne Colombiaan!! ja paivaakaan en ole katunut! :)
      Reippaasti reissaamaan! Jos tanne pain eksyt laita vaikka viestia tanne niin mielellani autan ja kerron paljon lisaa maasta. Tai muutenkin jos kiinnostaa niin kerron kylla :)

      • Tengo la camisa negra

        Voitko kertoa hiukan lisää elämän vaihtamisesta Colombiaan? Mistä viisumi pitempiaikaiseen oleskeluun? Mistä toimeentulo? Elääkö 2.000.000 pesolla kuukaudessa? Missä päin Colombiaa asustelet? ym. ym.


      • elama vie
        Tengo la camisa negra kirjoitti:

        Voitko kertoa hiukan lisää elämän vaihtamisesta Colombiaan? Mistä viisumi pitempiaikaiseen oleskeluun? Mistä toimeentulo? Elääkö 2.000.000 pesolla kuukaudessa? Missä päin Colombiaa asustelet? ym. ym.

        Tottakai voin!! Elama taalla on hiukan erilaistan kun Suomessa mutta mukavaa elamaa kuitenkin. Maa on todella kaunis, ihmiset ystavallisia ja kulttuuri kiehtova! Viihdyn taalla erittain hyvin, hyvat mahdollisuuden espanjankielen oppimiseen. Liikenne tosin on hurjaa, valilla saa pelata liikkuessa liikenteenkeskella. Ilmasto on todella monipuolinen, Bogota on viilein koska on korkealla n.2600metrissa,Suomen kesan vertainen mutta alhaalla n. 2h ajomatkan paassa on huomattavasti kuumempaa lahemmaksi 40astetta jossei enemmankin.

        Itsellani ei ole kunnon viisumia viellakaan vaikka olen taalla elanyt jo pitkaan. Maahan tullessa saa turistiviisumin joka on voimassa 3kk ja sen jalkeen taytyy poistua maasta etta saa uuden. Itse tehnyt yhden paivan reissun aina naapurimaihin. Ei ole kovin kallista lentaa paikallisilla yhtioilla esim. Quitoo, Caracasiin tai Panamaan. Kaikkiin on n.tunnin lento. Nain olen itse saastanyt paljon aikaa ja vaivaa. Pidemman aikaisen visa (viisumin) sain haettua joka on voimassa 180paivaa. Mutta ongelma on siina etta sitten samana vuonna ei enaan saa tulla takaisin koska turistipaivat ovat taynna niin kavi minulle viime vuonna mutta siihen valiin jai vain n.viikko joten olin lomalla naapurimaassa joulukuun viimeisen viikon. Jos taalla on laillinen/kunnon tyopaikka saa kunnon viisumin kun hakee, siita tietenkin seuraa pieni paperisota. Tyopaikka varmasti auttaa tassa asiassa. Itse olen menossa paikallisen kanssa naimisiin kesalla joten sitten saan kunnon oleskeluluvan tanne niin sitten itsestaan. Toimeentuloa ei valtiolta taalla tule kenellekaan minun tietaakseni. Toita taytyy tehda jos taalla elaa..(tai kerjata kadulla) 2.000.000pesolla elaa taalla kylla kuukaudessa erittain hyvin, onko tahan summaan laskettu asuminen,ruoka,laskut jne? jos lomalle olet tulossa niin kylla kuukaudeksi tama summa riittaa vallan mainiosti. Ruokaan/takseihin/juomii ei mene taalla paljoo rahaa ne ovat hyvin edullisia taalla.

        Itse tienaan taalla n. 2.400.000 pesoa kk. mika Euroissa ei ole paljon mutta pesoissa on, parjaan hyvin ja elan parempituloisten luokassa..Asustelen Bogotossa maan paakaupungissa, pohjois-osassa, erittain miellyttavaa seutua.
        Ruoka Colombiassa on hyvaa, mutta oikeen perinteinen ruoka on pelkaa lihaa, makkaraa ja laskia. Herkkullisia suurinosa kylla mutta todella raskasta. Mutta talla on tarjolla kaiken nakoista herkullista kevyempaa ruokaa. Ihmiset syo kamalasti lihaa! Hyvia ravintoloita ja baareja on joka kulmassa. Mahtavia ostospaikkoja myoskin. Matkustus maan sisalla on todella halpaa ja suositeltavaa. Tassa maassa on paljon nakemista ja kokemista!!

        Suosittelen lampimasti!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      402
      7004
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      53
      4093
    3. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      30
      2429
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      61
      1634
    5. Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä

      Voi, voi! Sillan liikuntasauma haittaa pyöräilijöitä! https://yle.fi/a/74-20221468 Aina voi etsiä toisen reitin, jos t
      Kevytliikenne
      99
      1567
    6. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      4
      1563
    7. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      6
      1447
    8. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1425
    9. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      102
      1199
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      23
      1127
    Aihe