Elikkäs pystyneeköhän tollasella käsijyrsimen terällä jyrsimään alumiiniä vai tylsyykö heti?
Vai saisinko jostain alumiinille omat terät?
anteeksi jos meni väärään paikkaan, mutta en metallityö foorumia löytänyt.
Jyrsimen terät?
8
2752
Vastaukset
- koitin
Josku koitin tavallisella pelleterällä noin millistä alumiinilevyä ja ihan hyvin se meni. Paksummissa kokkareissa pitää vaan sovittaa syöttö ja kierrokset synkkaan.
Nestejäähdytys olisi kova sana. Terien kestosta en osaa sanoa tarkempaa mutta tuskin ainakaan enemmän kuin puulla.- olighter
Määrittelisitkö "pelleterän"?
- koitin
olighter kirjoitti:
Määrittelisitkö "pelleterän"?
pelleterä=halpa.
- Alumiiniin
Esim. käsiyläjyrsimen terät, nehän on pikaterästä ja on niitä kovametallisinakin nykyään ihan runsaasti. Eihän ne tylsy alumiinissa yhtään.
Käytäpä tenttua leikkuunesteenä, samoin alumiinia poratessa. Ei tietenkään niin paljon, että koko paja palaa, jos sattuu syttymään, jollain pensselillä sopivasti. Eikä se mulla yrittänykkään syttyä.- kuitemkaan
Jos nyt ei kuitenkaan tentulla mainitsemastasi syystä.
- olighter
Mikä on tämän leikkuunesteen tarkoitus? jäähdytyskö? Äkkiä luulisi että joku paksu öly pysyy halutulla alueella paremmin.
- joooooooooo
olighter kirjoitti:
Mikä on tämän leikkuunesteen tarkoitus? jäähdytyskö? Äkkiä luulisi että joku paksu öly pysyy halutulla alueella paremmin.
Sen tarkoitus on jäähdyttää terää. Jos terä kuumenee niin se ei leikkaa ja menee pilalle. Eli alumiini sulaa sen terän ympärille ja tekee siihen kokkareen ja ajot hyytyy siihen.
En tiedä mikä on paras mahdollinen mutta ainakin vettä,ja palamatonta tulilasin pesunestettä nyt ainakin olen nähnyt käytettävän.
Tenttuja sun muita palavia en suosittele palo/räjähdysvaaran vuoksi. - a
joooooooooo kirjoitti:
Sen tarkoitus on jäähdyttää terää. Jos terä kuumenee niin se ei leikkaa ja menee pilalle. Eli alumiini sulaa sen terän ympärille ja tekee siihen kokkareen ja ajot hyytyy siihen.
En tiedä mikä on paras mahdollinen mutta ainakin vettä,ja palamatonta tulilasin pesunestettä nyt ainakin olen nähnyt käytettävän.
Tenttuja sun muita palavia en suosittele palo/räjähdysvaaran vuoksi.Joo siis voiteluahan siinä haetaan, vähentää kitkaa eikä lämpiä ja tulee parempi jälkikin. Mäntysuopaa käyttävät teollisuudessa, josseivät jaksa tenulla käryttää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 643839
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.473203Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1542969Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,462869SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.752426Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s621931Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a241925Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1321820- 891259
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai681200