Elikkäs pystyneeköhän tollasella käsijyrsimen terällä jyrsimään alumiiniä vai tylsyykö heti?
Vai saisinko jostain alumiinille omat terät?
anteeksi jos meni väärään paikkaan, mutta en metallityö foorumia löytänyt.
Vai saisinko jostain alumiinille omat terät?
anteeksi jos meni väärään paikkaan, mutta en metallityö foorumia löytänyt.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Josku koitin tavallisella pelleterällä noin millistä alumiinilevyä ja ihan hyvin se meni. Paksummissa kokkareissa pitää vaan sovittaa syöttö ja kierrokset synkkaan.
Nestejäähdytys olisi kova sana. Terien kestosta en osaa sanoa tarkempaa mutta tuskin ainakaan enemmän kuin puulla.
Määrittelisitkö "pelleterän"?
pelleterä=halpa.
Esim. käsiyläjyrsimen terät, nehän on pikaterästä ja on niitä kovametallisinakin nykyään ihan runsaasti. Eihän ne tylsy alumiinissa yhtään.
Käytäpä tenttua leikkuunesteenä, samoin alumiinia poratessa. Ei tietenkään niin paljon, että koko paja palaa, jos sattuu syttymään, jollain pensselillä sopivasti. Eikä se mulla yrittänykkään syttyä.
Jos nyt ei kuitenkaan tentulla mainitsemastasi syystä.
Mikä on tämän leikkuunesteen tarkoitus? jäähdytyskö? Äkkiä luulisi että joku paksu öly pysyy halutulla alueella paremmin.
Sen tarkoitus on jäähdyttää terää. Jos terä kuumenee niin se ei leikkaa ja menee pilalle. Eli alumiini sulaa sen terän ympärille ja tekee siihen kokkareen ja ajot hyytyy siihen.
En tiedä mikä on paras mahdollinen mutta ainakin vettä,ja palamatonta tulilasin pesunestettä nyt ainakin olen nähnyt käytettävän.
Tenttuja sun muita palavia en suosittele palo/räjähdysvaaran vuoksi.
Joo siis voiteluahan siinä haetaan, vähentää kitkaa eikä lämpiä ja tulee parempi jälkikin. Mäntysuopaa käyttävät teollisuudessa, josseivät jaksa tenulla käryttää.