täällä kun ollaan niin viisaita :) niin kysyn, onko olemassa mitään ainetta jolla saisi täyspuutasot huoltovapaiksi. En näet millään usko, että muistaisin/jaksaisin öljytä saati varoa niitä päivittäisessä käytössä.
Voiko niitä lakata? Entä joku muu pintakäsittely (muovitus? :))
Itse haluaisin ihan laminaatin, mutta miehen mielestä näyttävät niin halvoilta. Kivi olisi miehen mieleen, mutta itse en ole vielä hyvännäköistä kivitasoa nähnyt (liian kirjavia yleensä ja muutenkin kovin kolkon oloisia). Eli puu olisi nyt sitten se mikä kävisi meille, mutta ei tosiaan jaksettais hoitaa sitä.
Voiko niitä lakata? Entä joku muu pintakäsittely (muovitus? :))
Itse haluaisin ihan laminaatin, mutta miehen mielestä näyttävät niin halvoilta. Kivi olisi miehen mieleen, mutta itse en ole vielä hyvännäköistä kivitasoa nähnyt (liian kirjavia yleensä ja muutenkin kovin kolkon oloisia). Eli puu olisi nyt sitten se mikä kävisi meille, mutta ei tosiaan jaksettais hoitaa sitä.
Vastaukset 12
Vanhimmat
puu on puuta.hoida tai vaihda kiveen.ainakin hoito kerrat vähenee.
Puuta ei valitettvasti saa huoltovapaaksi. Puupinta on mahdollista:
- Vahata/öljytä - vaatii uusintäkäsittelyn tiheähkösti
- Lakata - lakka pysyy pidempään. Mahdollista tehdä esim. erittäin kiiltävä pintä 7 - 10 kerroslakkauksella. Katso ohjeet veneenhoitopuolelta.
- Jättää sellaiselleen - heikko ksoteudenkesto
no höh :(
Taidan sitten vaan pakottaa miehen hyväksymään laminaatin :)
Niitä on aika kivannäköisiä, ja kyllä se taitaa olla kaikkein huolettomin ja edullisin käytössä.
Lakkaan tulee aikanaan puun elämisen takia rankat halkeamat.
Näinhän se on eli noin viiden vuoden kuluttua joutuu tekemään aikalailla työlään lakkausremontin. Remontin ajankohtaa voi siirtää käyttämällä kunnon venelakkaa.
Lakkauksen halkeaminen/halkeamattomuus riippuu myös puulajista esim. Teakissa lakka ei tathdo pysysä koska Team on öljyinen puu.
Kannattaa tutustua myös Durat-materiaaliin:
http://www.tarviketieto.net/channels/materiaali/pdf/36698.pdf
onko tuo durat kovinkin kallista? Ei tuo niin kovin houkuta, se puukuvio miellyttäis silmää enemmän..
kaks vuotta tammitasot ja ei oo vielä tarvinnu öljytä uudellee ja on ku uudet.
Ei niitä puutasoja tarvitse myötääsä öljytä tai muutenkaan huoltaa. Teet tai teetät homman vaikka miehelläsi kerran vuodessa vaikkapa jouluna tai juhannuksena. Ei niitä myöskään tarvitse mitenkään varoa vaan ne ovat nimenomaan käyttöä varten. Joku viiru tai kolo tulee varmasti jossain vaiheessa ym. käytönjälkeä mutta niin kuuluukin. Jos pinta alkaa näyttää liian pahalta vaikkapa viiden vuoden kuluttua niin ei muuta kuin hiotaan kertaalleen ja öljytään niin taas on uudenveroiset tasot. Puutaso on käytännössä ikuinen jos huoneiston kosteus ei vaihtele rajusti. Kostuminen ja taas kuivaminen saattaa käpristää tasoa pahastikin.
Laminaattitaso taas on hetken lapsi. Se kiiltää ja on liukas asennuksen jälkeen mutta sitten sen alamäki alkaa. Kolo siellä toinen täällä, veitsen viiltoja ja pudonneiden astioiden jälkiä jokapuolella jos perheessä vähänkin touhuillaan keittiössä. Vuoden tai kahden päästä on ostettava uusi kun laminaattitasoa on paha paikkailla ja muutenkin kohentaa.
Puutaso maksaa hiukan enemmän mutta jos se tulee omaan käyttöön niin ehdottomasti sellainen. Jos ollaan asuntoa myymässä niin sitten välttää laminaattitasot, ne on kauniita uutena ja harhauttavat ostokiihkonsa vallassa pelmuavan reppanan.
kestää sen keittiön iän.
Mitä lie mellitasoa kirjoittajalla ollut, kun tommosia kertoilee.
Itellä ei ole vielä mitään jälkeä tullut ( 5 v.) vaikka kokataan koko perhe rankasti.
Tasoihin tuli upea vettähylkivä pinta jota ainakaan siinä lapsiperheessä ei oltu 3 vuoteen jouduttu käsittelemään uudelleen. Ne oli todella kauniit tasot.
Hei, meillä on pähkinäpuutasot, jotka vahasimme Osmo Colorin puuvahalla. Toimii hyvin, hylkii vettä ja likaa.