Caps Off -toiminto takaisin Caps Lockiin

miten alkuperäiseksi

Kun ostin kannettavan, tutkin kaikenlaisia oppaiden mukaisia säätöjä tässä Fujitsu Siemens Amilo -koneessani. Kun yhdessä kohtaa oli mahdollisuus vaihtaa CAPS LOCK POIS -toiminto vasemmalle SHIFTILLE, ikäänkuin vanhanaikaisissa kirjoituskoneissa oli, tein vaihdoksen.

Nyt oon katunut sitä, koska esim. työpaikan koneessa Caps Lockilla on sekä "on" että "off" -toiminto. Tunnetusti on harmillista, kun vahingossa painaa Caps Lockia sokkokirjoituksessa, ja on sentään helpompaa painaa sitä SAMAA näppäintä saadakseen jatkuvat isot kirjaimet pois.

Olen tutkinut kaikki mahdolliset oppaat: Ohjauspaneelin Näppäimet- ja Helppokäyttö -ohjeet ja valikot, mutta myös tämän konetyypin oman manuaalin. En todellakaan muista, missä ihmeen valikossa tuli tarjolle mahdollisuus siirtää Caps Off -toiminto Shiftille.

On sama tunne kuin eksyessä, että olisinpa pannut mieleen tarkasti paikan, jossa muutoksen tein. En halua suorittaa jotain epämääräisiä komentoja, jotka sekoittavat ohjelmien toiminnan, joten jos ei löydy simppeliä valikkoa, jääköön sitten se off-toiminto Shiftiin.

4

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • options

      siis Fujitsun jotai omaa sovellusta, etsi Fujitsu Siemens Utilities, Hotkey, tms ohjelmaa.
      Tai kysy tekijöiltä itseltään, F-S:n tuotetuelta.

      • miten alkuperäiseksi

        Sainhan Fujitsun tuestan senkin linkin, josta asensin tasohiiren ohjaimet, jotka toi toimivan jutun alapalkkiin, josta sain tasohiiren kytkettyä pois päältä, tai jos haluan, saan tasohiiren kytkettyä takaisin päälle yhdellä klikkauksella.

        Tosin tuo "Caps Lock pois" toiminnan takaisinasennus saattaa olla vähän vaikeampi, jos se vaatii jotain näppäimen uudelleen 'konfigurointia' tms. Tai koko järjestelmän palauttamista alkuasetuksiin, jota EN kyllä tee.

        Ongelma ei ole niin suuri, se on vain tottumuskysymys, mutta onhan tää opiksi jollekin juuri kannettavansa kotiin tuoneelle, ettei heti ala innokkaasti kaikkia vaihtoehtoja kokeilemaan, kun on näköjänsä vaikea palauttaa entistä asetusta, tai siis kun EI LÖYDÄ enää mistään valikkoa, joka antaisi mahdollisuuden näppäintoiminnan vaihtamisen takaisin alkuasetukseen.

        Otan yhteyttä sinne FS:n tukeen sähköpostilla, sillä ne vastaa ihan mukavasti muutaman päivän kuluttua.


    • tarpeellinen vai tarpeeton?

      Kun aloitin tämän ketjun, löysin sen jälkeen netistä Caps Lock -vastaisen liikkeen, sillä toi isokokoinen p-n plootu aiheuttaa vain harmia varsinkin kun kirjoittaa 10 sormella. Salasanat menee väärin tai aloittaa kirjoittamisen kapitaaleilla, jolloin eka kirjain on pieni ja loput isoja. On kasvava Caps Lockin vastustusliike, esim. http://capsoff.blogspot.com/ tai keskustelua eri palstoilla, kuten "Death to Caps Lock": http://www.wired.com/news/technology/0,71606-0.html?tw=rss.index

      Tarkemmin ajatellen voikin olla kätevämpää, kun voin vapauttaa Caps Lockin vaihdellen joko vasemmalla tai oikealla Shiftillä! Tosiaan, miksei Caps Lock -näppäin vois olla jossain VÄHÄN kauempana kirjainnäppäimistä, ettei sitä vähän väliä vahingossa painaisi? Keskustellaan myös INS-näppäimen tarpeellisuudesta.

      • tarpeellinen vai tarpeeton?

        Pääsin jäljille erään nettisivun avulla, joka löytyy googlen haulla "Make shift turn off Caps Lock" sivulla findarticles.com. Tuo valinta tehdään kylläkin aivan ihmeellisessä paikassa, joka on Ohjauspaneelin "Aluekohtaiset ja kieliasetukset"! Siellä valitaan Kielet, sitten Tekstipalvelut ja syöttökielet ja varsinkin sen "Tiedot"-nappi. Ja SIELLÄ on kuin onkin Näppäimistöasetukset, jonka avattuaan saa mahdollisuuden muuttaa Caps Lock pois -toiminto joko Vaihto- tai Caps Lock -näppäimelle!

        Miksi tuollainen piilopaikka Caps Lockin toiminnolle, sillä eiks se paremminkin kuulu Näppäimistön alle?!

        Tuolla findarticles.com -sivulla oli neuvo: jos tuo "Näppäimistöasetukset"-nappi on harmaana, sen saa aktivoitua valitsemalla käyttökieleksi jonkin muunkin kuin suomen, jolloin pääsee Näppäimistöasetuksia käyttämään. Heh, olisikohan aika seuraavissa hienoissa käyttiksissä edes koota kaikki näppäimistöä käsittelevät valinnat näppäimistön alle, kun eihän se ole mitenkään kieliasetuksiin liittyvää juttua... :D

        Nyt voin lähettää Fujitsulle perään viestin, etten tarvitsekaan heidän tukeaan! No voihan tästä joku muukin hyötyä, että tuli tämäkin ongittua esille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9112
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7816
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5454
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2305
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2071
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1705
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1651
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1388
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      435
      1318
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1190
    Aihe