Caps Off -toiminto takaisin Caps Lockiin

miten alkuperäiseksi

Kun ostin kannettavan, tutkin kaikenlaisia oppaiden mukaisia säätöjä tässä Fujitsu Siemens Amilo -koneessani. Kun yhdessä kohtaa oli mahdollisuus vaihtaa CAPS LOCK POIS -toiminto vasemmalle SHIFTILLE, ikäänkuin vanhanaikaisissa kirjoituskoneissa oli, tein vaihdoksen.

Nyt oon katunut sitä, koska esim. työpaikan koneessa Caps Lockilla on sekä "on" että "off" -toiminto. Tunnetusti on harmillista, kun vahingossa painaa Caps Lockia sokkokirjoituksessa, ja on sentään helpompaa painaa sitä SAMAA näppäintä saadakseen jatkuvat isot kirjaimet pois.

Olen tutkinut kaikki mahdolliset oppaat: Ohjauspaneelin Näppäimet- ja Helppokäyttö -ohjeet ja valikot, mutta myös tämän konetyypin oman manuaalin. En todellakaan muista, missä ihmeen valikossa tuli tarjolle mahdollisuus siirtää Caps Off -toiminto Shiftille.

On sama tunne kuin eksyessä, että olisinpa pannut mieleen tarkasti paikan, jossa muutoksen tein. En halua suorittaa jotain epämääräisiä komentoja, jotka sekoittavat ohjelmien toiminnan, joten jos ei löydy simppeliä valikkoa, jääköön sitten se off-toiminto Shiftiin.

4

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • options

      siis Fujitsun jotai omaa sovellusta, etsi Fujitsu Siemens Utilities, Hotkey, tms ohjelmaa.
      Tai kysy tekijöiltä itseltään, F-S:n tuotetuelta.

      • miten alkuperäiseksi

        Sainhan Fujitsun tuestan senkin linkin, josta asensin tasohiiren ohjaimet, jotka toi toimivan jutun alapalkkiin, josta sain tasohiiren kytkettyä pois päältä, tai jos haluan, saan tasohiiren kytkettyä takaisin päälle yhdellä klikkauksella.

        Tosin tuo "Caps Lock pois" toiminnan takaisinasennus saattaa olla vähän vaikeampi, jos se vaatii jotain näppäimen uudelleen 'konfigurointia' tms. Tai koko järjestelmän palauttamista alkuasetuksiin, jota EN kyllä tee.

        Ongelma ei ole niin suuri, se on vain tottumuskysymys, mutta onhan tää opiksi jollekin juuri kannettavansa kotiin tuoneelle, ettei heti ala innokkaasti kaikkia vaihtoehtoja kokeilemaan, kun on näköjänsä vaikea palauttaa entistä asetusta, tai siis kun EI LÖYDÄ enää mistään valikkoa, joka antaisi mahdollisuuden näppäintoiminnan vaihtamisen takaisin alkuasetukseen.

        Otan yhteyttä sinne FS:n tukeen sähköpostilla, sillä ne vastaa ihan mukavasti muutaman päivän kuluttua.


    • tarpeellinen vai tarpeeton?

      Kun aloitin tämän ketjun, löysin sen jälkeen netistä Caps Lock -vastaisen liikkeen, sillä toi isokokoinen p-n plootu aiheuttaa vain harmia varsinkin kun kirjoittaa 10 sormella. Salasanat menee väärin tai aloittaa kirjoittamisen kapitaaleilla, jolloin eka kirjain on pieni ja loput isoja. On kasvava Caps Lockin vastustusliike, esim. http://capsoff.blogspot.com/ tai keskustelua eri palstoilla, kuten "Death to Caps Lock": http://www.wired.com/news/technology/0,71606-0.html?tw=rss.index

      Tarkemmin ajatellen voikin olla kätevämpää, kun voin vapauttaa Caps Lockin vaihdellen joko vasemmalla tai oikealla Shiftillä! Tosiaan, miksei Caps Lock -näppäin vois olla jossain VÄHÄN kauempana kirjainnäppäimistä, ettei sitä vähän väliä vahingossa painaisi? Keskustellaan myös INS-näppäimen tarpeellisuudesta.

      • tarpeellinen vai tarpeeton?

        Pääsin jäljille erään nettisivun avulla, joka löytyy googlen haulla "Make shift turn off Caps Lock" sivulla findarticles.com. Tuo valinta tehdään kylläkin aivan ihmeellisessä paikassa, joka on Ohjauspaneelin "Aluekohtaiset ja kieliasetukset"! Siellä valitaan Kielet, sitten Tekstipalvelut ja syöttökielet ja varsinkin sen "Tiedot"-nappi. Ja SIELLÄ on kuin onkin Näppäimistöasetukset, jonka avattuaan saa mahdollisuuden muuttaa Caps Lock pois -toiminto joko Vaihto- tai Caps Lock -näppäimelle!

        Miksi tuollainen piilopaikka Caps Lockin toiminnolle, sillä eiks se paremminkin kuulu Näppäimistön alle?!

        Tuolla findarticles.com -sivulla oli neuvo: jos tuo "Näppäimistöasetukset"-nappi on harmaana, sen saa aktivoitua valitsemalla käyttökieleksi jonkin muunkin kuin suomen, jolloin pääsee Näppäimistöasetuksia käyttämään. Heh, olisikohan aika seuraavissa hienoissa käyttiksissä edes koota kaikki näppäimistöä käsittelevät valinnat näppäimistön alle, kun eihän se ole mitenkään kieliasetuksiin liittyvää juttua... :D

        Nyt voin lähettää Fujitsulle perään viestin, etten tarvitsekaan heidän tukeaan! No voihan tästä joku muukin hyötyä, että tuli tämäkin ongittua esille!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2824
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1172
    4. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      583
      1015
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      124
      1002
    6. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      1000
    7. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      269
      948
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      320
      921
    9. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe