Menemme Egyptiin, Luxoriin ja kiinnostaa, onko omin päin junamatkustaminen turvallista pikkukaupunkeihin? Jos käy paikoissa, jotka eivät ole turistikeskuksissa, näkee paljon aidonpaa elämää. Tekisimme päiväretkiä ympäristöön. Onko kokemuksia.
Voiko Egyptissä
Junailla
1228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Jos olette liikkumassa naisporukassa (esim. 2-3 hlö) kannattaa etenkin Luxorissa pysytellä ihmisten ilmoilla! Oman kokemuksen mukaan voin sanoa että miehet Luxorissa ovat aivan hulluja vaaleita naisia kohtaan. Esim. Hurghada (kyllä, turistikeskus mutta aivan upea paikka siltikin) on paljon rauhallisempaa aluetta.
Valitettavasti en osaa auttaa tuossa juna-asiassa. Toivottavasti saat joltakin muulta vastauksen :)
Vinkki muuten, jos siellä Luxorissa kuitenkin käytte, käykää ainakin Karnakin temppelialueella ja Kuninkaiden laaksossa. Semmoisia ei joka päivä näe!!