Onko kukaan hommannut sellaista pölynimuriin liitettävää pönttöä,
jolla voi imaista tuhkat uunista?
Toimiiko se vai tukkiiko imurin? Ei kai ne tuhkat oikeasti kaikki sinne pönttöön jää?
Toimiiko
11
1220
Vastaukset
- vastarannan kiiski
Ei siihen teesiivilään jää kuin isoimmat kokkareet.
Mutta pitää olla kuiva/märkäimuri ei normaali imuri.
Eihän ne kaikkijää siihen pönttöön mutta toimiva systeemi.Itselläni ollut moinen keksintö reilun vuoden kovassa käytössä eikä tarvii sotkea tuhkien kanssa sisällä/pannuhuoneessa.- vinkistä
Totta tosiaan, kuiva/märkäimurin kanssa ei vissiin haittaa vaikka tuhkaa joutuis imuriinkin. Ymmärtääkseni mainitussa vehkeessä ei ole mitään pölypussia, tietenkään... Eikös moisella voisi saman tien imuroida tuhkat ilman sitä välipönttöäkin?
vinkistä kirjoitti:
Totta tosiaan, kuiva/märkäimurin kanssa ei vissiin haittaa vaikka tuhkaa joutuis imuriinkin. Ymmärtääkseni mainitussa vehkeessä ei ole mitään pölypussia, tietenkään... Eikös moisella voisi saman tien imuroida tuhkat ilman sitä välipönttöäkin?
Mutta sitten se suodatin on kokoajan tukkeessa.Mutta kannattaa kumminkin käyttää sitä tuhkapönttöä.
- uskonut tyhmyri
ei tosiaan toimi, vain suurimmat kokkareet kuten
hiilet jää, mutta kaikki tuhka ja noki menevät
kuiva/märkäimuriin.
Kuiva/märkäimuri toimii ihan yhtä hyvin ilman
lisähärveliä.
Eihän sinne muutenkaan voi imeä kuumaa tuhkaa.
Turhan kallis tuhka-astia, vanha maalipönttö ajaa saman asian. - raksaaja--sh
uskonut tyhmyri kirjoitti:
ei tosiaan toimi, vain suurimmat kokkareet kuten
hiilet jää, mutta kaikki tuhka ja noki menevät
kuiva/märkäimuriin.
Kuiva/märkäimuri toimii ihan yhtä hyvin ilman
lisähärveliä.
Eihän sinne muutenkaan voi imeä kuumaa tuhkaa.
Turhan kallis tuhka-astia, vanha maalipönttö ajaa saman asian.Jos siihen tuhkapömpeliin virittää vaimon vanhat sukkahousut lisäsuodattimeksi niin tuhkapömpeli pelaa hieman paremmin.
Kätevintä lienee ostaa pelkkä halpis (raksa-) imuri jolla nykii tuhkatkin pesästä.
- mihin sitä tarvii
Itse kokeilin moista paskaa ja siivosin imuria tunnin sen jälkeen. Miksi en siis jatkossakin lapioisi tuhkaa metalliämpäriin ja veisi kompostiin?
Koko tuhkaimuripömpeli on ihan aito SUSI jo ajatuksena...onneksi en ostanut vaan kokeilin ensin.- Keskuspölynimuri
Allawein esierottelija ainaskin toimii!
- ettei
Keskuspölynimuri kirjoitti:
Allawein esierottelija ainaskin toimii!
noki ja tuhka mene imurin säiliöön, tai ei likaa
sitä sisältä.
Onko keskuspölyimurissa jokin suodatin? - ei tuki
ettei kirjoitti:
noki ja tuhka mene imurin säiliöön, tai ei likaa
sitä sisältä.
Onko keskuspölyimurissa jokin suodatin?kaikki tuhka jää esierotus säiliöön ja suodattimeen joka on tuhkaimurisäiliössä.olen itse keskuspölyimurin suodattimet ja pussit tarkistanut, ei tule tuhkapölyä sinne ollenkaan. tuhkasäiliössä kuuluu olla todella paksu kartio suodatin joka ottaa kaiken (hionojakoisenkin )tuhkan talteen. käyttökokemusta 2,5v, TOIMII!
kyseinen laite hankittiin keskuspölyimurin mukana. - ettei 2
ei tuki kirjoitti:
kaikki tuhka jää esierotus säiliöön ja suodattimeen joka on tuhkaimurisäiliössä.olen itse keskuspölyimurin suodattimet ja pussit tarkistanut, ei tule tuhkapölyä sinne ollenkaan. tuhkasäiliössä kuuluu olla todella paksu kartio suodatin joka ottaa kaiken (hionojakoisenkin )tuhkan talteen. käyttökokemusta 2,5v, TOIMII!
kyseinen laite hankittiin keskuspölyimurin mukana.Nyt puhutaan ihan eri laitteesta kuin "romukauppojen" halpismallista.
Sinun laitteessa on suodatin joka sinun täytyy
aika-ajoin puhdistaa tai vaihtaa.
Näissä halpismalleista se puuttuu, minäkin viritin dugaton ilmansuodattimen sinne sisään,ja
kerralla tukossa.
Siinä märkä/kuivaimurissa on se kartiosuodatin
joka myös täytyy joka käytön jälkeen tampata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091185
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1171014- 125906
- 94771
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten287722Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54606Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48569- 75504