apua tarvitsisin

toivotonmm

Okei eli olen koulussa joutunut kiusauksen kohteeksi. Pari luokkalaista aina välitunneilla
kiusaa ja haukkuu. Yksi päivä välkkärillä toinen näistä pojista heitti minua kivellä päähän. Ei hirveän iso kivi mutta sattui.
Toinen oli paha kun he alkoivat painia kanssani muka leikillä ja sitten maassa ollessani potkivat mahaan ja löivät.
Nyt yksi päivä hakkasin toisen heistä kun he tulivat ulos koulusta. Toinen aikoi käydä kimppuuni mutta juoksin. En ole uskaltanut mennä kouluuun sen jälkeen. Mitä tulisi tehdä?

5

376

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se toinenkin

      Eli hakkaa se toinenkin tyyppi

      • bodari

        hakkaa se toinenkii... ja ala käymään salilla nii mäkiin tein.. eipä enää vittuilla :D ja muijia riittää joka sormelle ;D


    • Nakki

      Minkäs ikäisiä pojat ovat? Kannattaisi käydä ilmottamassa asiasta poliisille. Väkivalta on rikos, tai sitten käy sanomassa kuraattorille. Itse olin Ylä-asteella koulukiusauksena, kiusaajat hakkasivat, levittelivät perättömiä juttuja ynm. Kävin ilmottamassa poliisille asiasta ja kummatkin kiusaajat saivat pahoinpitely merkinnän rikosrekisteriinsä. Myös normaalista kiusaamisesta voit tehdä rikosilmoituksen "Yleinen kielenkäyttö saattaa joskus olla hyvinkin värikästä, mutta aina kannattaa pitää mielessä, ettei kaikki suinkaan ole sallittua. Perättömien tietojen levittäminen tai toista häpäisevien asioiden kertominen voi olla rangaistavaa, jos teot täyttävät rikoslain 24 luvun kunnianloukkauksen tunnusmerkit.

      Toisen oppilaan tai opettajan kunnianloukkaukseen voi syyllistyä, jos esittää valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko voi aiheuttaa vahinkoa tai kärsimystä loukatulle tai häneen kohdistuvaa halveksuntaa. Teko voi tapahtua muutoinkin. Rangaistus voi olla sakkoa tai vankeutta." Lainattu poliisin sivuilta

    • tee rikosilmoitus ainakin jos tapahtuu vielä jotakin kenelläkään ei ole oikeutta hakata sua tai edes "painia leikillään" jos et itse tahdo. Tästä tulee vain niille harmia ei sinulle.. Kiusaaminen on aina sellainen asia jolle omasta mielestäni ei voi paljon mitään koska jos menee ja kertoo jollekkin(Kannattaa tehdä kertoa edes vanhemmille,kaverille)voi olla niin että ne alkavat kiusaamaan vain enemmän. Kunhan vaan muistat sen että niillä se ongelma on ei sinulla.
      Koita jaksaa tiedän että se on rankkaa.

    • onnellinen tyttö

      oon tosi pahoillani sun puolesta! ihan kauheeta jos sua heitellään kivillä!!!! ja hakkaa!!!

      mua haukuttiin ennen lesboksi ja muutenkin kiusattiin, mutta maailman ihanin poika rakastui muhun ja nyt ei kukaan uskalla sanoa mulle mitään kun me ollaan yhdessä... kaikki osaavat nyt pitää turpansa kiinni.

      tietääkö ihmiset sun koulus tästä? joka tapauksessa sun kannattaa ilmoittaa poliisille... toisia ihmisiä ei saa hakata, vaikka olisikin kauhea mulkku. tsemppiä sulle!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      184
      3089
    2. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      68
      1948
    3. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      309
      1926
    4. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      108
      1891
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      25
      1711
    6. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      30
      1570
    7. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      1
      1565
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      29
      1402
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      118
      1273
    10. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1142
    Aihe