Uima-allas

suodatus

Olemme ostaneet 70-luvulla rakennetun talon. Talossa on n. 10 m3 uima-allas. Suodattimena on piimaa-suodatin. Onko kellään kokemuksia suodatintyypin toimivuudesta ? Vai olisiko parempi hommata kvartsihiekkasuodatin?

Onko nykyyiseen suodattimeen lisättävä piimaa-aine veteen liukenevaa, vai jääkö se suodattimeen? Eilen täytin altaan vedellä ja pumpun käynnistämisen jälkeen altaan pohjalle muodostui harmaankeltaista sakkaa, muuten vesi on kirkasta. Olisikohan tämä sakka juuri piimaata. Puhdistin suodattimen ennen käyttöönottoa, mutten vielä laittanut piimaata siihen. Tarkoitus on laittaa aine suodattimeen sekä hoitaa myös kemiallinen puhdistus kunhan saan tekniikan testattua.

Onko kellään kokemusta mitä kvartsihiekkasuodattimet sekä allaspeitteet (n. 10 m2) maksavat ? ja kuka myy ?

5

1615

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • peite

      maksoi alle kolmesataa, kun työkaveri teki veivihomman, tosi hienon, on kuin tehtaassa tehty.
      Netistä löydät hakusanalla allaspeite toimittajia. Meille tuli peite nastolasta.Meillä on piimaavehkeet, eikä niitä vaihdeta pois niin kauan kun ne vaan kestää.
      Meidän allas 12 m2.On just hyvän kokoinen, ei liian kallis ylläpitää, ja antaa suuren ilon. Miten, ja missä sen suodattimen putsasit?miten sitä piimaata sinne altaan pohjalle joutui? Ekaks imuroit sen sinne suodattimeen sieltä pohjalta, ja seuraat tilannetta, että tuleeko sitä lisää. Jos tulee, ni jossain on reikä. Niiden suodatinlamelleitten kanssa saa olla varovainen, ettei puhko niihin reikiä.Ihanaa, tuikut reunalle, valot pienelle, saunaan ja uimaan. Tuli takkaan, ja makkaraa kepin nenään.

      • jyväskylä-

        Moi, Mulla olis ylimääräinen piimaata säkkitavarana. Olisiko sinulla tarvetta siihen?


    • Säkkimies
      • jyväskylä edelleen

        Toi sun sähköposti ei toimi, yritin lähettää viestiä.


    • Susi

      Hei, onko sulla piimaan tarvetta. Mulla olis ylimääräistä. Asun pk-seudulla. Lähetä viesti, jos kiinnostaa 050-562 2205

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      148
      11017
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5403
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      41
      4215
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3622
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2674
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1916
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      101
      1588
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      360
      1586
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      75
      1445
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1396
    Aihe