ZOS

Hammarby

Onko kenelläkään kokemuksia Riistamaan kaupittelemasta ZOS-kiikarista. Lähinnä rata- ja hirvikäyttöön. Hyvä vaiko susi? Hintaa näyttäis parhaalla mallilla olevan e-bayssa 139 e, eli ei ainakaan hinnalla pilattu.

8

2224

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olipa..

      se zos tai monella muulla eri merkillä varustettu kiinalainen (samaa kiikaria monella eri merkillä!) Niin moista en itselleni enää ota, kuin ehkä pienoiskiväärin päälle, jos köyhyys iskee.. itselläni oli ensin 6-18 sai tihrustella maalia joka oli joka 100m päässä ja sitten ase särkyikin .308 päällä..no tilalle tuli 24 asti suurentava kiikari, jossa korkeus säätöä 100m n15cm, toinen samanlainen tuli takuuseen jonka suurimmalla suurennoksella en edes selvää kuvaa aikaan saanut..en kyllä suosittele...

    • Kertoisitko ensin speksit kivääristäsi?

      • Hammarby

        30-06 Sako. Ja olipa mukava lukea ihan oikeaa asiantuntevaa kritiikkiä. Taitaa olla viisaampaa karttaa koko merkkiä. Vai kiinalainen, nimi kyllä viittaa tsekkeihin mutta taitaakin olla kiinalainen juttu.


      • Harrarby
        Hammarby kirjoitti:

        30-06 Sako. Ja olipa mukava lukea ihan oikeaa asiantuntevaa kritiikkiä. Taitaa olla viisaampaa karttaa koko merkkiä. Vai kiinalainen, nimi kyllä viittaa tsekkeihin mutta taitaakin olla kiinalainen juttu.

        en kyllä tiedä mitä speksit tarkoittaa mut vissiin aseen tietoja, tai sitten ei...


      • Harrarby kirjoitti:

        en kyllä tiedä mitä speksit tarkoittaa mut vissiin aseen tietoja, tai sitten ei...

        Pistä suosiolla SAKOn päälle kunnon tähtäin.

        http://www.finnaccuracy.com/nf_NFBR.html

        Vaikka nuista tuo pienin malli, toki muitakin on markkinat täynnä.

        Tähtäinasioissa kannattaa kerralla hommata hyvä kunnon renkailla, niin ei tarvitse sitten kiroilla.


      • tuolta vahan

    • Red Devil

      Itselläni on Tikka T3 päällä kyseinen kiikari ja kaliberi on .308 Hyvin on ainakin tähän asti kestänyt, olen ampunut sillä noin 80 laakia, eikä ole tarvinnut välillä kohdistaa uudelleen, muuta kuin kerran ja silloinkin vaihdoin panosta kevyempään. Käytän kyseistä tykkiä linnustuksesta. Aseestani löytyy kuva eränkävijät.netistä, samalla nimimerkillä. Itsekin ensin vähän epäilin ensin et kestääkö kyseisen kaliberin päällä, mut ei ainakaan vielä ole lauennut.

      • metsien mies..

        mulla on toi ZOSin 3-9x40 ja bsan 3-9x40 ja mun mielestä zozssi on laadukkaampi ja paljon halvempi, rekyylin kestävyyttä en tiiä ku se on piekkarissa ja pelittää hyvin sen niskassa.. suosittelen lämpimästi meinaan hinta laatu suhde on toosii hyvä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1253
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1027
    3. 64
      857
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      68
      824
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      418
      681
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      619
    7. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    8. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    9. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      64
      563
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      449
      554
    Aihe