ZOS

Hammarby

Onko kenelläkään kokemuksia Riistamaan kaupittelemasta ZOS-kiikarista. Lähinnä rata- ja hirvikäyttöön. Hyvä vaiko susi? Hintaa näyttäis parhaalla mallilla olevan e-bayssa 139 e, eli ei ainakaan hinnalla pilattu.

8

2214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olipa..

      se zos tai monella muulla eri merkillä varustettu kiinalainen (samaa kiikaria monella eri merkillä!) Niin moista en itselleni enää ota, kuin ehkä pienoiskiväärin päälle, jos köyhyys iskee.. itselläni oli ensin 6-18 sai tihrustella maalia joka oli joka 100m päässä ja sitten ase särkyikin .308 päällä..no tilalle tuli 24 asti suurentava kiikari, jossa korkeus säätöä 100m n15cm, toinen samanlainen tuli takuuseen jonka suurimmalla suurennoksella en edes selvää kuvaa aikaan saanut..en kyllä suosittele...

    • Kertoisitko ensin speksit kivääristäsi?

      • Hammarby

        30-06 Sako. Ja olipa mukava lukea ihan oikeaa asiantuntevaa kritiikkiä. Taitaa olla viisaampaa karttaa koko merkkiä. Vai kiinalainen, nimi kyllä viittaa tsekkeihin mutta taitaakin olla kiinalainen juttu.


      • Harrarby
        Hammarby kirjoitti:

        30-06 Sako. Ja olipa mukava lukea ihan oikeaa asiantuntevaa kritiikkiä. Taitaa olla viisaampaa karttaa koko merkkiä. Vai kiinalainen, nimi kyllä viittaa tsekkeihin mutta taitaakin olla kiinalainen juttu.

        en kyllä tiedä mitä speksit tarkoittaa mut vissiin aseen tietoja, tai sitten ei...


      • Harrarby kirjoitti:

        en kyllä tiedä mitä speksit tarkoittaa mut vissiin aseen tietoja, tai sitten ei...

        Pistä suosiolla SAKOn päälle kunnon tähtäin.

        http://www.finnaccuracy.com/nf_NFBR.html

        Vaikka nuista tuo pienin malli, toki muitakin on markkinat täynnä.

        Tähtäinasioissa kannattaa kerralla hommata hyvä kunnon renkailla, niin ei tarvitse sitten kiroilla.


      • tuolta vahan

    • Red Devil

      Itselläni on Tikka T3 päällä kyseinen kiikari ja kaliberi on .308 Hyvin on ainakin tähän asti kestänyt, olen ampunut sillä noin 80 laakia, eikä ole tarvinnut välillä kohdistaa uudelleen, muuta kuin kerran ja silloinkin vaihdoin panosta kevyempään. Käytän kyseistä tykkiä linnustuksesta. Aseestani löytyy kuva eränkävijät.netistä, samalla nimimerkillä. Itsekin ensin vähän epäilin ensin et kestääkö kyseisen kaliberin päällä, mut ei ainakaan vielä ole lauennut.

      • metsien mies..

        mulla on toi ZOSin 3-9x40 ja bsan 3-9x40 ja mun mielestä zozssi on laadukkaampi ja paljon halvempi, rekyylin kestävyyttä en tiiä ku se on piekkarissa ja pelittää hyvin sen niskassa.. suosittelen lämpimästi meinaan hinta laatu suhde on toosii hyvä..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3242
    2. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1291
    3. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      178
      1226
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1030
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      971
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      942
    7. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    8. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      849
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      835
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      825
    Aihe