hei
te jolla on marsuja ostakaa purunne sahalta 250 litran jätesäkkki maksaa 2 euroa...
puru on usein kutterin purua ja siittä hyvää että ei pölise niin paljoa!!
ja heinät hevostalleilta yksi paali maksaa n.10e ehkä vähemmänkin!!!
että ei tule marsujen pitäminen kalliiksi jos joku niin väittää paitsi jos ei ole mahdollisuutta hakea puruja!!!!!
te jolla on marsuja ostakaa purunne sahalta 250 litran jätesäkkki maksaa 2 euroa...
puru on usein kutterin purua ja siittä hyvää että ei pölise niin paljoa!!
ja heinät hevostalleilta yksi paali maksaa n.10e ehkä vähemmänkin!!!
että ei tule marsujen pitäminen kalliiksi jos joku niin väittää paitsi jos ei ole mahdollisuutta hakea puruja!!!!!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Pientä rip-offia toi 10e/paali.. nimittäin talleille yksi paali maksaa sisään jonkun 2 euroa suurin piirtein.
Itse ostan eräältä paikalliselta tallilta heinän sisäänostohintaan, 2,50 euroa per paali.
Ja jos ei ole sahaa lähellä, niin Agrimarket myy 25 kilon säkkejä noin kuuteen euroon.
varmaan saa halvemmallakin!!!
mutta ärsyttää se hinta mitä kaupoissa pyydetään purusta vaikka se onkin aivan sivutuote kilo n.1.50e minusta se on kauheaa ja jotkut vielä ostavat...
ymmärrän ne jolla on hamsteri tai joku muu pieni jyrsijä että on aivan turhaa ostaa jätesäkkejä nurkkiin jos ei ole tilaa säilytellä...kun purua niin paljoa ei kulu...itse siivoan 150x75 häkin joka toinen päivä kun en halua että se on likainen.kukapa haluaisi asua "paskan" keskellä.
niin ja vielä se että kuinka kallista heinä on kun hevosille syötetään samaa heinää...paljon halvemmalla...
mutta kaupat pyytäköön mitä haluaa!mehän sen päätämme ostammeko!!!!!
eläinkaupoissa purut on ihan saatanan kalliita.. ja nyt vielä mulla kallistu ku marsu allerginen purulle ja joudun ostaa mörttiröpöä.. mutta en ajattele rahaa kunhan vain pikkuiseni on terve.. :)
No joo, ostajat päättää...
Mutta entäs, jos asuu vaikka kaupungissa, jonka lähellä ei ole sahaamoita tai agrimarkettia (tai yleensäkin kaukana ko. paikoista), eikä omista autoa... Vähän hankalaa raahata joku jätesäkillinen tai 25kg:n paali purua kilometrien päästä :D Sama juttu heinän kanssa.
Onneksi !!! nykyään saa haettua autolla agrimarketista puruja, ei tarvitse ostaa kaupan sikakallista purua, joka lisäksi pölisee hirveästi.
ostajat päättää juu päättää mitä puruistaan ja heinistä maksaa mut todellakin heinä ja puru eläinkaupassa on kallista..Itse tosin joskus joudun ostamaan eläinkaupoista
koska lähellä ei ole agrimarkettia eikä sahaa eikä ole ajokorttia/autoa jotta pääsisi niitä hakemaan.Joskus olen ottanut myös tallilta mukaani purua ja heinää(ihan ilmaseksi)
Agrimarketista todellakin saa tosi halvalla purua..
osta jostain rautia/passeli agrimarket jostain kaupasta on pakko löytyä, noita poltettavia puupellettejä, ne on halpoja ja eivät haise. (:
Purut saan isäni kaverin veistämöltä ilmaiseksi: on isolastuista, ei pölyä paljoa (ainakaan niin paljoa kuin kaupan pesäpuru) ja todella pehmoista! Heinät saan tallilta euron paali. Ja totta myös se, että jos ei puruja ole mahdollista hakea sahalta, niin agrimarketista saa myös halvalla! :)