kuukautta vauvaa imetetään ennenkuin siirrytään muuhun ravintoon? oon vähän pihalla...
kuinka
12
683
Vastaukset
- on vauva
ja et ole vielä käynyt neuvolasa saamassa ohjeita sen hoitoon niin kiirehdi sinne pikimmiten.
Uskomatonta että nainen ei tuota tiedä ja on tehnyt lapsen.
No minäpä kuitenkin kerron. Imetät lastasi niin kauan kuin maitoa riittää ja lapsi sitä tahtoo. Ja kun lapsi on 6 kk iässä voit pikkuhiljaa alkaa antaa hänelle myös kiinteitä ruokia, totutellen. Tarkempia ruokaohjeita saat myös neuvolasta ja alan lehdistä.
Ja tiedän, olet yksi niistä nuorista äideistä joka silmin kirkkain väittää olevansa paras asaintuntija oman lapsensa hoidossa !
Siis älä missään nimessä ota vastaan neuvoja ja ohjeita ainakaan anopiltasi eli lapsesi mummulta jolla mahdollisesti itsellään on 7 lasta ja hoitolapset päälle. Hän ei tiedä mistään mitään vaan haluaa neuvoillaan vain tungetella ja rikkoa välisi mieheesi, lapsesi isään.
Mummut nyt vain ovat sellaisia.
Että onnea vaan tuoreelle äidille, homma on hanskassa jos vain muistat ja ennenkaikkea jaksat syöttää lapsen. Väsynyt ja masentunuthan sinäkin varmaan olet kun olet vauvan saanut.- alun jälkeen
viesti jatkui melko ikävänä. Ei ollut mukavaa luettavaa.
Ei alkuperäisellä edes välttämättä ole lasta. Tuollaista tietoa saattaa kysyä monesta syystä. - nyt kyllä
oli täsin asiatonta. Taitaa itselläsi olla burn out kun noi kirjoittelet. Tai sitten puuttuu kasvatuksen perusta kokonaan.
- kumpaakaan
nyt kyllä kirjoitti:
oli täsin asiatonta. Taitaa itselläsi olla burn out kun noi kirjoittelet. Tai sitten puuttuu kasvatuksen perusta kokonaan.
vaan tuo perustuu ihan näillä sivuilla tehtyihin huomioihin.
- imetellään...
jos maitoa tulee hyvin.
Kiinteillä voidaan alkaa harjoittelemaan 4 kk iästä lähtien imetyksen ohella, jos äidin maidontulo on heikkoa ja lapsi ei oikein kasva. Mutta ohjeet saat neuvolasta, yksin ei pidä imetystä lopetella ja alkaa antaa kiinteitä. - myös...
ohjeita:
4kk: maitoa perunaa, porkkanaa, heldelmäsoseita..vellejä.
5kk : maitoa perunaa, porkkanaa, parsaa, kukkakaalia.... hedelmiä...soseina. Myös tässäiässä voit aloittaa puurot. EsiM ihan tavallinen kaurapuuro iltaisin. Imettää voit niin kauan kun itse halut ruoan rinnalla. Kaikkia kiinteitä ruokia kannattaa aloitella pienillä määrillä = ( muutama lusikallinan) Sekä aina viikko kerrallaan yhtä sorttia, jotta huomaat helposti, jos joku tietty ruoka-aine aiheuutta jotain ei toivottua. Rohkeasti vaan. Ja neuvolaanhan voi myös soittaa ja kysyä..- nykyään kaikki
kansainvälisetkin imetyssuositukset: 6 kk täyimetystä
4 kuisen elimistölle on tosi raskasta ruveta sulattamaan kiinteää ravintoa. tämä ei siis ole mielipide, vann tieteellinen asia! - neuvolassa
nykyään kaikki kirjoitti:
kansainvälisetkin imetyssuositukset: 6 kk täyimetystä
4 kuisen elimistölle on tosi raskasta ruveta sulattamaan kiinteää ravintoa. tämä ei siis ole mielipide, vann tieteellinen asia!neuvotaan aloittamaan kiinteä 4kk eteenpäin? 8v sitten oli vielä 3kk lähtien. Ja kakissa kaupan valmistuotteissakin on 4kk ikäraja, joten?
- nykyään neuvolassakin
neuvolassa kirjoitti:
neuvotaan aloittamaan kiinteä 4kk eteenpäin? 8v sitten oli vielä 3kk lähtien. Ja kakissa kaupan valmistuotteissakin on 4kk ikäraja, joten?
neuvotaan täysimettämään 6 kk. tämä imetyssuositus tuli suomessakin voimaan virallisesti 3 vuotta sitten
- annaliisa
neuvolassa kirjoitti:
neuvotaan aloittamaan kiinteä 4kk eteenpäin? 8v sitten oli vielä 3kk lähtien. Ja kakissa kaupan valmistuotteissakin on 4kk ikäraja, joten?
WHO ja Suomessakin sosiaali -ja terveysministeriö suosittelevat kuuden kuukauden täysimetystä. JOs maito riittää ja lapsen kasvussa on kaikki niin puoli vuotta siis kannattaa imettää. Toisaalta, neljän-viiden kuukauden iässä syömisen opettelussa on herkkyyskausi, joka tarkoittaa sitä, että lapsen on silloin helppo oppia syömään lusikalla kiinteitä. Siksi voi olla hyvä antaa lapsen maistella kiinteitä ruokia jo ennen puolen vuoden ikää.
Itse täysimetin lasta viiden kuukauden ikään ja aloin silloi pikkuhiljaa maistatella kiinteitä ruokia tosi pieniä annoksia kerrallaan. Nyt kun puoli vuotta on ikää, syömme kaksi ateriaa päivässä kinnteitä. Kaikki kiinteät ruoat menevät tosi hyvin alas, lapsi ei yökkäile niitä vaan syö miellelään kaikenlaisia makuja. Tämä toimi ainkin meillä. - juu niin
annaliisa kirjoitti:
WHO ja Suomessakin sosiaali -ja terveysministeriö suosittelevat kuuden kuukauden täysimetystä. JOs maito riittää ja lapsen kasvussa on kaikki niin puoli vuotta siis kannattaa imettää. Toisaalta, neljän-viiden kuukauden iässä syömisen opettelussa on herkkyyskausi, joka tarkoittaa sitä, että lapsen on silloin helppo oppia syömään lusikalla kiinteitä. Siksi voi olla hyvä antaa lapsen maistella kiinteitä ruokia jo ennen puolen vuoden ikää.
Itse täysimetin lasta viiden kuukauden ikään ja aloin silloi pikkuhiljaa maistatella kiinteitä ruokia tosi pieniä annoksia kerrallaan. Nyt kun puoli vuotta on ikää, syömme kaksi ateriaa päivässä kinnteitä. Kaikki kiinteät ruoat menevät tosi hyvin alas, lapsi ei yökkäile niitä vaan syö miellelään kaikenlaisia makuja. Tämä toimi ainkin meillä.kiitoksia tiedoista. itselläni ei ole lasta enkä ole vuosiin yrittämässäkään lasta saada. en vain ole koskaan vauvoja hoitanut niin eihän sitä voi tietää.
- paitsi äidinvaistot
neuvolassa kirjoitti:
neuvotaan aloittamaan kiinteä 4kk eteenpäin? 8v sitten oli vielä 3kk lähtien. Ja kakissa kaupan valmistuotteissakin on 4kk ikäraja, joten?
Tieteilijät sanoo sitä ja tätä. Onnekseni olen saanut jututtaa paljon vanhempaakin ikäpolvea, joka on lapsensa terveinä aikuisikään saattanut. Kehitysmaissa ei ole kiinteitä ruokia tarjolla - niin täysimetys on ymmärrettävää. Korviketta annetaan niin köyhissäkin oloissa kuin rikkaammissakin oloissa. On annettu iät ja ajat. Tärkeintä on että äiti ja lapsi jaksavat ja voivat hyvin. Korvikketta voi antaa jos siltä tuntuu - ettei ala stressaamaan liikaa. Sori vaan kaikki neuvolan tädit ja täysimetysäidit. Kiinteiden maistattamiseen, velleihin yms. voi totutella kuten ennenkin vanhaan - 3 kk, 4 kk tai 6 kk, kuinka vaan parhaaksi kukin tilanteen näkee. Yhdestä teelusikallistakin pienemmästä vauvalusikallisesta ei liene maidon lisäksi kovinkaan paljon haittaa yli 4 kk vanhalle päivittäin maisteltuna - vellistä puhumattakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996134
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p292873Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3361081Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126981- 48774