Kuka ostaa

pentutehtaasta?

Omien tuttavien kautta ja eri palstoja lukemalla, huomaa monesti, että pentutehtaasta ostavat koiria vain ne ihmiset, jotka haluavat ostaa "puhtaan", mutta eivät halua käydä näyttelyissä tms.
Monet ostajat myös maksavat pennusta, paperittomasta, melkein saman hinnan kuin mitä puhdas paperillinen koira maksaisi! Rahasta ei siis ole monessakaan tapauksessa kyse!
Eikä monestikaan voi vedota siihen, ettei kukaan voisi neuvoa,(eräskin ihminen, joka tuntee monia rotukoirien ja seropien omistajia, ja jotka olisivat voineet heti sanoa, että älä nyt ainakaan sieltä osta), osti pennun pentutehtaasta. Keneltäkään ei kysynyt aiemmin mitään asiasta!

Monesti pentutehtaasta ostaja on ihminen, jolle ei rahasta ole väliä, kunhan saa pennun äkkiä ja kunhan se on "puhdasrotuinen" ja myyjä osaa sopivasti kertoa ostajaa miellyttäviä asioita!

Miten siis pysäyttää pentutehtaat?
Ainakin suurin osa rotukoirien omistajista osaa tehtaita välttää, niistä kun ei näyttelykelpoisia pentuja yleensä saa!
Mutta miten saada pentutehtailu yleisesti ihmisten tietoon?
Niiden ihmisten, joita koiramaailma ei muuten kiinnosta kuin saamalla itselle se yksi pentu. Ja vielä monesti pahimmillaan pelastamalla se yksi pentu! Jostain kumman syystä monella ihmisellä on sellainen kuva, että kun pelastaa yhden pennun, tekee hyvän työn! Monikaan ei ajattele sitä, että pelastamalla yhden pennun, saa pentutehteilun kannattamaan... Jos kukaan ei osta pentutehtailun tuotoksia, pentutehtaat lakkaavat olemasta melko nopeasti! Kun rahaa ei tule, ei ole kannattavaa jatkaa!

Mielestäni pitäisi saada jonkunlainen tiedote pentutehtailusta aikaiseksi, sellainen tiedote, joka ei jäisi pelkästään koiraväen tietoon vaan joka tavottaisi juuri ne "paperitonta perhekoiraa" -ostavat!

Olisiko tälläiseen projektiin mukaan lähtijöitä?

Minä olisin halukas lähtemään tälläiseen projektiin mukaan, mutta yksin en sitä pysty toteuttamaan.

2

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfdsagfj

      Jostakin syystä törmäsin amerikkalaisiin sivustoihin aiheesta ylläolevalla hakusanalla. Englanniksi aiheesta on paljon videoitakin ja kuvia myös...
      Katselin niitä tovin luin tarinoita selviytyjistä, breeders auctioneista yms...ja siitä on nyt viikko aikaa. Joka päivä nämä kuvat poppailevat yllättäen päähäni, näen niistä painajaisia, enkä kykene olemaan ajattelematta asiaa. Olen melkein 40v. En siis lapsi.
      Suomessa kuvien näyttäminen on tuomittavaa, se mielletään heti toisten kärsimyksellä retosteluksi ja rahastukseksi. Tosiasia on, että kuvia näyttämällä asiat jäisivät paremmin mieleen. Pitäisi saada videota pikkupiskistä tai kalevipappasta "hoitamassa" ... varmasti tulisi monelle eliniän kestävä kuva muistiin.
      Tämän surffailuni jälkeen päätin, että parhaillaan paksuna oleva narttumme steriloidaan välittömästi pentujensa jälkeen, enkä tule ikinä enään kasvattamaan yhtään pentuetta. Vaikka itse hoidan mitä parhaimmin makuuhuoneessani pennut, tuntuu silti, että minullakin kasvattajana on jokin osuus pentujen tehtailuun ja niiden suosion lisäämiseen. En tahdo enää olla mukana lisäämässä kärsimystä.

    • Viivinen

      Yksinkertaisimmillaan se voisi olla lehdistötiedote, joka laaditaan yhdessä alueen eläinsuojeluvalvojan kanssa. Sisällössä voisi olla yleistietoa pentutehtailusta ja kehotus tutustumaan koiraa hankittaessa Kennelin pentumääriin esim. KoiraNetin avulla. Ongelma on varmasti se, että ns. harrastajat tietävät kyllä pentutehtaista, mutta "kotikoiran" etsijät eivät. Tiedote menemään sähköpostilla tai faksilla kaikkiin mahdollisiin lehtiin, mitä keksitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      248
      5672
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      35
      3231
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      134
      2552
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      210
      2013
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      64
      1542
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1007
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      937
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      123
      813
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      8
      781
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      10
      758
    Aihe