Työvoimapulaa?

Ark. toimistoissa?

Suomessa on kuulemma hirveä työvoimapula rakennusalalla, mutta pitääkö paikkaansa suunnittelupuolella?

Piirtäjän tutkinto on plakkarissa kymmenen vuoden takaa ark. osatolla kirjoilla jonkin aikaa, mutta töissä media-alalla.

Elinkaariajattelu tunkee ajatuksiin, vanhoja jermuja ei tällä trendiallala paljoa näe. Rakentaminen ei taas lopu koskaan.

2

835

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinähän se

      Näyttäähän tuota kaikille tuttaville joku orjan pesti löytyneen. Sanoisin että tilanne on sopiva. Ala on vielä vähän mäsänä siitä 90-luvun lamasta, ja työnantajilla on paljon pessimismiä. Buumin mahdollisuudet on myös lahjakkaasti ryssitty alihinnoittelulla. Työn perään himokkaita pikku talebaneja kun ollaan. Töitä siis on, mutta rahhoo ei.

      Pulaa näytäis olevan eniten maakuntien pikkutoimistoilla. Ei niihin kukaan halua kun tietää mitkä on palkat, työsuhteiden kesto ja työolot. Lehdissä ei oo työpaikkailmoituksia kauheesti näkynyt, ilmoittelu kun maksaa.

      Insinöörivetoisissa jättipuljuissa (SKOL-jäsentoimistot) on työvoimapulaa, ja niissä on piirtäjillekin töitä.

      Uskon että alan työtilanne kehittyy ihan kohtuullisesti lähivuosina, kunhan palkkiot saadaan vähän ylöspäin, pahimmat työhullut tulevat tolkkuihinsa/kuolevat ja Pietarin seuru lähtee kunnolla liikkeelle.

    • sanat

      olit huolella valinnut; media-ala, elinkaariajattelu, trendiala. Provo olisi ollut pisteenä iivarin päällä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      144
      5720
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      25
      3566
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      117
      2789
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      47
      2488
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      263
      1851
    6. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      29
      1839
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      49
      1790
    8. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1616
    9. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1587
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1530
    Aihe