Tämän aamun Helsingin sanomissa käsiteltiin maahanmuuttajaehdokkaita ensi eduskuntavaaleissa. Sen mukaan afrikkalaistaustaisia on yhdeksän, venäläisiä kuusi ja loput sijoittuvat Belgiasta Koreaan.
Kysynkin oikeutetusti: Missä ovat inkeriläiset ehdokkaat? Kun inkeriläiset ovat suurin maahanmuuttajryhmä, miksei kukaan yritä päästä päätösten tekopaikoille?
En tietenkään tiedä, mistä artikkelin tekijä on saanut taustatietonsa henkilöiden kansallisuuksista. Mutta jos ehdokkaat selkeästi olisivat profiloituneet inkeriläisten ehdokkaaksi, ehkä se näkyisi.
Missä inkeriläiset eduskuntavaaliehdokkaat?
2
405
Vastaukset
- toksovalainen
Inkeriläiset=venäläiset,sillä perustella että suuren osa meistä Venäjältä kotoisin.Vaikkapa en minäkään pidän tästä yhdistymistä.
- Inkerinkulttuuri
Poimin Helsingin Sanomista venäläiseltä vaikuttavat nimet ja katsoin heidän tietojaan puolueiden vaalisivuilta. Kukaan ei kertonut olevansa inkeriläinen, yksi mainitsee olevansa paluumuuttaja. Kuten tiedämme, paluumuuttajiahan on periaateessa kaikki Suomeen takaisin muuttavat, se ei tee kenestäkään inkeriläistä.
Ilmeisesti inkeriläisiä ei innosta yhteisten asioiden hoitaminen ja vaikuttaminen. Tai sitten mahdolliset inkeriläistaustaiset halua jostakin syystä profiloitua juurtensa edellyttämällä tavalla.
Ella Lazareva. Eduskuntavaaliehdokkuudesta ei mitään tietoja. Kunnallisvaaleissa 2004 ilmoittaa olevansa maahanmuuttaja Petroskoista, venäläinen. Oli ehdolla Nurmijärvellä ja sai neljä ääntä. Nyt on Helsingissä.
Irina Björklund, Helsinki, kertoo olevansa paluumuuttaja Pietarista ja työskentelee venäjänkielisen seurakuntatyön piirissä.
Elena Rezov kertoo syntyneensä Virossa, saaneensa Suomen kansalaisuuden, muuttanut Suomeen 1994. Ei mainiste kansallisuudestaan.
'
Galina Punkkanen – Pitäisi olla ehdokkaana Kymen vaalipiirissä, mutta ei mainita puolueiden listoilla.
Kristina Kinnunen. Pohjois-Karjala. Taustastaan mainitsee vain, että äidinkieli on venäjä.
Oljesja Selvianova,Uusimaa, ei mainitse taustastaan mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"889247Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1645819Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1465163Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El124543Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään384138Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m863509Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta583444Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1102821En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102811Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä442790