Goalta halpaa majoitusta?

Asiallisia vinkkejä vailla...

Lennämme Goalle 28.12. ja kaipaisimme vinkkejä edullisista yöpymispaikoista.

Paras vaihtoehto olisi rannan läheisyydessä sijaitseva hut...

Olen kuullut, että Etelä-Goa on enemmänkin turistirysä ja Pohjois-Goalla on paikallistakin asutusta. Pari viikkoa ollaan ja olisi mukava nähdä muutamia erilaisia paikkoja, voiko joku suositella?

Kiitos jo etukäteen ja mukavaa kaamosaikaa... :)
41021
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Pohjoisessa esim. Arambol tai Asvem ja etelässä esim. Palolem tai Patnem. Hutteja löytyy merenrannalla kaikista paikoista mm esim. Sea View, Asvem puh 0832-2247580 tai Tony Cottages, Palolem puh 0832-2643436.

Äänestä
  • Ja oikein mukavaa joulun odotusta!

    Äänestä

  • Reissumies kirjoitti:

    Ja oikein mukavaa joulun odotusta!

    Mun mielestä taas etelä-goa on paljon rauhallisempi... ja se pohjonen enemmän turistirysä...

    Äänestä

Tuossa alla on linkki, jossa on lista edullisista majoituspaikoista. Koska joulukuu on kuuminta turistiaikaa, niin majoitustenkin hinnat ovat korkeammat kuin muulloin. Edullisinkin majoitus maksaa 500-1000 rupiaa vuorokaudelta. Vaan eihän tuo ole paha, ainakaan jos vertaa Suomen hintoihin.

http://604india.tribe.net/thread/80f46801-e4af-4741-b907-a53d925eab64

Pohjois-Goalla on enemmän paikallista asutusta ja pienempiä hotelleja ja guest houseja kuin etelässä. Etelässä on isoja ja korkeampi tasoisia hotelleja ja vähemmän paikallisasutusta kuin pohjoisessa. Noin karkeasti jaotellen.

Baga-Calangute-Candolin on vilkkain turistialue ja elää turisteille tähän aikaan vuodesta. Minua se ei ole koskaan haitannut, koska siellä on kuitenkin sitä paikallista elämää niin paljon seassa. Etelässä on rauhallisempaa. Kivaa on molemmissa.

Palolemin paljon mainostettuun rantaa olin pettynyt. No olihan se ranta kauniin muotoinen, muttei sen kummempi kuin muutkaan. Mutta ei se ollut idyllinen, mitä juttujen perusteella sen odotin olevan. Aallot olivat olemattomat Baga- Calanguten-Candolimen rantaan verrattuna. Mutta isoissa aalloissa kelluminenhan on juuri hauskaa.

Minä sanoisin, että ihan sama minne menette. Riippuu ihan omasta asenteesta, minkä antaa häiritä ja mistä nauttii. Minua ei esim. kaikenmaailman kauppiaan häiritse lainkaan. Hymyilen vain ja pudistan päätäni ja jatkan matkaa. Ei ne kimppuun käy. Ostosten tekokin ja tinkiminen voi olla haustaa, kun samalla jututtaa myyjiä heidän elämästään.

Goa on paratiisi, jossa elämän voi ottaa rennosti, jos haluaa. Se on ihan tarpeeksi eksoottista Intiaa ainakin minulle. Muualla on jotkut paikat olleet vähän liikaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reissumies kirjoitti:

Asiallisia vinkkejä vailla...

Lennämme Goalle 28.12. ja kaipaisimme vinkkejä edullisista yöpymispaikoista.

Paras vaihtoehto olisi rannan läheisyydessä sijaitseva hut...

Olen kuullut, että Etelä-Goa on enemmänkin turistirysä ja Pohjois-Goalla on paikallistakin asutusta. Pari viikkoa ollaan ja olisi mukava nähdä muutamia erilaisia paikkoja, voiko joku suositella?

Kiitos jo etukäteen ja mukavaa kaamosaikaa... :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu