Eli Tässä juttu:http://www.iltalehti.fi/uutiset/200612095452556_uu.shtml
Ja tässä jutun kohteena oleva video: http://www.youtube.com/watch?v=NBVO_EQ8ORE&mode=related&search=
Ja sitten kun tarvittava on opittu niin ei muuta kuin välineitä tilaamaan:
http://koti.japo.fi/~dante/lock1/index.html
Tämän kertomisessa ei pitäisi olla mitään asiatonta, kaikki sivut ovat julkisia ja kaikkien saatavilla. Jotain keskustelua voisi ehkä aihetua siitä että miten noi lukkosepän välineet ei voi olla luvan varaisia, esim tolla lukko pyssyllä apinakin osaa murtautua: http://www.youtube.com/watch?v=CHFTk_g97aU .Että jos nää videot on vapassa jaossa ja noi lukko välineet myös niin pitää olla kyllä tavalliset pistoolitkin että osaa varautua niiden persereikien varalle jotka päättää kokeilla. Lukkosepän välineiden ostajan vain toivotaan olevan ammattilainen ja jo pelkkien siluettien mukaan saa kuvan millainen kyseisen työkalun tulee olla.
Iltalehti opettaa ryöstämään
9
3387
Vastaukset
- mätämuna
Näinhän se tietysti tapahtuu, mutta pitää olla jo kova konna, joka tempun osaa, kun aikoinaan vempelemiehiä ei koko Suomessa ollut kuin muutama. Ne osaajat ovat jo haudassa.
- Konna
Tommosten lukkojen takana ei suomessa mitään isoja omaisuuksia yleensä löydy.Noilla välineillä ei mitään kunnollisia lukkoja avata esim.Ihan perusmallin abloy;ta sopii yrittää.Että se siitä "lukkosepän" ammatista joka muuten kyllä vaatii huomattavasti enemmän kuin tosta jutusta vois päätellä.
- jiujau
Ja sitten kannattaa muistaa sekin että taloissa on paljon enemmän ikkuna pinta-alaa kuin ovia. Joten ei se niin vaikeaa se sisään pääsy ole. Ja tämä keskutelun väärässä osastossa, ellei sitten tuo lukon tiirikoiminen ole muka väkivaltaa tai sillä uhkaamista.
- Puumanni
>Jotain keskustelua voisi ehkä aihetua siitä että miten noi
>lukkosepän välineet ei voi olla luvan varaisia, ...
Mitä tarkoitat? Onhan tiirikoiden hallussapito rikoslaissa kielletty ja siitä on säädetty siinä ihan sakkorangaistuskin.- vempele
Kysäisin tuolta http://koti.japo.fi/~dante/lock1/index.html
ja siellä ainakin sanottiin, että tiirikoiden ja muiden vastaavien hallussapito ja ostaminen on laillista myös ei-lukkosepille. - Puumanni
vempele kirjoitti:
Kysäisin tuolta http://koti.japo.fi/~dante/lock1/index.html
ja siellä ainakin sanottiin, että tiirikoiden ja muiden vastaavien hallussapito ja ostaminen on laillista myös ei-lukkosepille.Eipä ole oikeata tietoa sinulle annettu. Rikoslaissa sanotaan yksiselitteisesti näin:
"Murtovälineen hallussapito
Joka ilman hyväksyttävää syytä pitää hallussaan sellaista avainta toisen lukkoon taikka tiirikkaa tai muuta välinettä, jota voidaan perustellusti epäillä pääasiassa käytettävän tunkeutumiseen toisen hallinnassa olevaan suljettuun tilaan rikoksen tekemistä varten, on tuomittava murtovälineen hallussapidosta sakkoon."
Rikoslaki 28 LUKU 12 a § (24.5.2002/400)
Ei kannata tämmöisiä asioita Esson baarissa kysellä, vaan asian voi tarkistaa ajantasaisesta lainsäädännöstä. - Facz
Puumanni kirjoitti:
Eipä ole oikeata tietoa sinulle annettu. Rikoslaissa sanotaan yksiselitteisesti näin:
"Murtovälineen hallussapito
Joka ilman hyväksyttävää syytä pitää hallussaan sellaista avainta toisen lukkoon taikka tiirikkaa tai muuta välinettä, jota voidaan perustellusti epäillä pääasiassa käytettävän tunkeutumiseen toisen hallinnassa olevaan suljettuun tilaan rikoksen tekemistä varten, on tuomittava murtovälineen hallussapidosta sakkoon."
Rikoslaki 28 LUKU 12 a § (24.5.2002/400)
Ei kannata tämmöisiä asioita Esson baarissa kysellä, vaan asian voi tarkistaa ajantasaisesta lainsäädännöstä."..., jota voidaan perustellusti epäillä pääasiassa käytettävän tunkeutumiseen toisen hallinnassa olevaan suljettuun tilaan rikoksen tekemistä varten, ..."
Voidaanko harrastelijaa perustellusti epäillä aikomuksesta rikokseen?
Ei kannata tämmöisiä asioita Esson aivoilla ajatella vaan asian voi tarkistaa terveellä järjellä, paviaani! - puumanni
Facz kirjoitti:
"..., jota voidaan perustellusti epäillä pääasiassa käytettävän tunkeutumiseen toisen hallinnassa olevaan suljettuun tilaan rikoksen tekemistä varten, ..."
Voidaanko harrastelijaa perustellusti epäillä aikomuksesta rikokseen?
Ei kannata tämmöisiä asioita Esson aivoilla ajatella vaan asian voi tarkistaa terveellä järjellä, paviaani!Sisälukutaitosi on puutteellinen. Lakiteksti ei puhu mitään harrastelijan epäilemisestä, vaan sen välineen. Harrastelijakin on lain mukaan tuomittava, jos hän pitää hallussaan välinettä, jota voidaan epäillä käytettävän jne. jne.
Älä ajattele paviaanin aivoilla, vaan opettele käyttämään omiasi.
- Ohikulkia
Pitäisikö siis kaikki muutkin työkalut kieltää? Sorkkaraudallahan saisi väänettyä lukot ovineen auki ja vasarallahan saisi osan lukoista lyötyä entiseen kuntoon.
Älkää ymmärtäkö väärin.
Etsin vain suoraa vastausta siihen SAAKO vai EIKÖ SAA ostaa tiirikoita?
Olen yrittänyt tutkia asiaa.
Olen lukenut rikoslain ja olen myös tutkinut blogeja se mielessä.
Mutta siitä huolimatta, en ole vielä päässyt selville siitä että onko tiirikoiden ostaminen laitonta?
Yleisillä paikoilla ne ovat laittomia pitää hallussaan, ymmärsin sen.
Mutta entä omassa kodissa?
Toisethan vääntävät esim rautalangasta tai hiuspinnistä tiirikan.
Pitäisikö nekin siis kieltää koska niistä saa "murtovälineen" tehtyä?
Pyydän teitä jotka tietävät paremmin tai enemmän kuin minä vastaamaan kuinka asia on.
Kiitän etukäteen pienimmästäkin tiedosta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2126748Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3034683"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1433616Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1153434Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m673405Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492876Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2602648Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.832449- 252366
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011941