Nöffin ruoat kuukaudessa?
Paljonko maksaa
pilpu
3780
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
papanat merkistä ja mallista riippuen kustannuksissa on huikea ero. Ns laaturuoka aostaessa ei aina saa mitä tilaa ja halpismerkitkään ei niin huonoja aina ole, lue tuoteselosteet..
Meillä ostetaan marketista joka toinen viikko kympin säkki. Koira ei syö koskaan niitä ns annoksia joita pussissa on taulukoissa. Lisäksi se saa viiliä ja tonnikalaa öljyssä. Tonnari on jotakin 29-1,50 välillä paikasta ja purkista riippuen, viilin teen itse.
Satasella sen syöttää miten tahansa päin, mutta puolellakin pärjää, meillä jää kolmeen kymppiin eli eurolal päivä.
kannattaa panostaa laaturuokiin etenkin nuoren kasvavan koiran kohdalla.Itse en marketin ruokiin koskisi. Itsellä aikanaa 3 nöffiä taloudessa ja kuivamuonaa meni 3x15kg /kk
1 litra piimää/ päivä ja noin 0,5 kg lihaa tai mahalaukkua/ päivä eli mitähän tuo tekisi euroissa n. 100e/kk/koira ja kausittainvielä joitakin vitamiinikuureja päälle.
kannattaa muuten verrata joskus noita markettiruokia ja eläinkaupan ruokia. Niissä ei ero ole aina niin kummoinen tai se voi jopa yllättää.
Itseasiassa pentuna on meillä annettu aina kaikille kasvattajan antamaan samaa ruokaa ja myöhemmin muutettu sitten järkevämpään suuntaan.
Oma suosikkini oli yksi kallis merkki joka aikanaan sisälsi kaikke amuuta kuin ravinnoksi oikopäätä miellettyjä osia noin 30% mm tuhkaa jne..