Paljonko maksaa

pilpu

Nöffin ruoat kuukaudessa?

3

737

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sämpylä.

      papanat merkistä ja mallista riippuen kustannuksissa on huikea ero. Ns laaturuoka aostaessa ei aina saa mitä tilaa ja halpismerkitkään ei niin huonoja aina ole, lue tuoteselosteet..

      Meillä ostetaan marketista joka toinen viikko kympin säkki. Koira ei syö koskaan niitä ns annoksia joita pussissa on taulukoissa. Lisäksi se saa viiliä ja tonnikalaa öljyssä. Tonnari on jotakin 29-1,50 välillä paikasta ja purkista riippuen, viilin teen itse.

      Satasella sen syöttää miten tahansa päin, mutta puolellakin pärjää, meillä jää kolmeen kymppiin eli eurolal päivä.

      • ohu

        kannattaa panostaa laaturuokiin etenkin nuoren kasvavan koiran kohdalla.Itse en marketin ruokiin koskisi. Itsellä aikanaa 3 nöffiä taloudessa ja kuivamuonaa meni 3x15kg /kk
        1 litra piimää/ päivä ja noin 0,5 kg lihaa tai mahalaukkua/ päivä eli mitähän tuo tekisi euroissa n. 100e/kk/koira ja kausittainvielä joitakin vitamiinikuureja päälle.


      • sämpylä,.,
        ohu kirjoitti:

        kannattaa panostaa laaturuokiin etenkin nuoren kasvavan koiran kohdalla.Itse en marketin ruokiin koskisi. Itsellä aikanaa 3 nöffiä taloudessa ja kuivamuonaa meni 3x15kg /kk
        1 litra piimää/ päivä ja noin 0,5 kg lihaa tai mahalaukkua/ päivä eli mitähän tuo tekisi euroissa n. 100e/kk/koira ja kausittainvielä joitakin vitamiinikuureja päälle.

        kannattaa muuten verrata joskus noita markettiruokia ja eläinkaupan ruokia. Niissä ei ero ole aina niin kummoinen tai se voi jopa yllättää.

        Itseasiassa pentuna on meillä annettu aina kaikille kasvattajan antamaan samaa ruokaa ja myöhemmin muutettu sitten järkevämpään suuntaan.

        Oma suosikkini oli yksi kallis merkki joka aikanaan sisälsi kaikke amuuta kuin ravinnoksi oikopäätä miellettyjä osia noin 30% mm tuhkaa jne..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      105
      4899
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3262
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2999
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1747
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      111
      1368
    7. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      9
      1237
    8. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1059
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      114
      1059
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1027
    Aihe