Voiko asentaa Parkan varaajaan tommosen syr 2117 http://www.somatherm.se/pdf/S%E4kerhetsventil%202117.31_2117.4.pdf varaventtiilin paikalle jonkun muun 9bar venttiilin? Ja mikä on tuo ylimääräinen tumppi tossa kyljessä poiston vastapuolella?
venttiili
jumissa
4622
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
merkkiseen jos vain kierre on vakio. Ja kilot täsmää.
Olisiko varustettu tyhjennushanalla pahasti epäilen.
se ylimääräinen tumppi on se joka on säädetty laukeamaan siinä paineessa joka varoventtiiliin kyljessä lukee,sitå tumppia kiertämällä voi testata että se liikkuu ja päästää paineen pois,kumminkin suosittelen että tilaisit ammatti ihmisen vaihtamaan venttiilin.
kyllä se venttiili on toi sininen pyörä tossa päässä,kyse oli tosta mustasta tulpasta joka yleensä puuttuu varoventtiileistä.
Totta toi sininen pyörä on venttiili,hiukan harvinaisempi malli toi musta on käsittääkseni säätöö varten eli ton venttiilin saa toimimaan tietyissä painerajoissa,esim 6-9 bar?