olisin kiinnostunut työskentelystä lastenkodissa. en kuitenkaan osaa/tykkää sen kummemmin kotitöiden teosta :) Kuinkahan tod.näk. on, että etenkin YKSITYISESSÄ lastenkodissa joutuu kyseisiä kammotuksen aiheitani hoitamaan? onkohan omat siivoojat, vai hoidetaanko hommat yhdessä? kokku varmaan monissa lastenkodeissa on, mutta tuskinpa hekään 24/7 työskentelevät..
Varmaan monen mielestä todella typerä kysymys.. mutta asia mietityttää minua ihan tosissaan..
Varmaan monen mielestä todella typerä kysymys.. mutta asia mietityttää minua ihan tosissaan..
Vastaukset 5
Vanhimmat
En itekkään ole mikään keittiövirtuoosi saatikka siivoushullu, joten ymmärrän äärimmäisen hyvin murheesi.. vastauksia kysymyksiisi mulla ei kuitenkaan ole. sorry!
Useammissa paikoissa on tosiaan kokki joka laittaa ruuan viikolla. Viikonloppuisin ohjaajat sitten sen teon hoitavat, ainakin meillä se on aina jotain pakastesafkaa yms. eli ei sitä paljon laittaa pidä. Siivouksesta on varmasti paljon eri käytäntöjä, mutta meillä ohjaajat imuroivat muutaman kerran viikossa ja siivousfirma sitten siivoaa kunnolla kerran viikossa. Eli kyllä vähän joutuu kotitöitä tekemään, mutta ei mitenkään paljoa. Pääosin työ on kyllä ihan jotain muuta
lähihoitaja olla lastenkodissa töissä?
Periaatteessa voi (meilläkin on yksi lähihoitaja), mutta nykyään kyllä vissiin kuitenkin toivotaan että on sosionomi tms. Kunnat on kilpailuttanut lastenkoteja ja siinä saa sitten pisteitä sen mukaan millaista koulutusta henkilökunnalla on (toki muitankin kriteerejä on). Ilman mitään kokemusta lastensuojelusta voi olla hankalaa saada töitä lähihoitajana lastenkodissa. Toki puhun nyt vaan niistä paikoista joita itse tunnen, useita käytäntöjä asiaan varmasti on. Kuten useita eritasoisia laitoksiakin!
lähihoitajia palkataa vain yksityisiin laitoksiin, jotka TOSiAAN voivat olla tasoltaan vaikka minkälaisia. Kunnat ottavat enään opisto- tai ammattikorkeakoulutasoisia työntekijöitä ja tämä on hyvä, sillä työ on todella vaativaa ja korkeaa koulutusta ja tietotaitoa tarvitaan.