Mikä oli nimi?

vaikea...

Moi!

90-luvulla tuli 2-osainen, melko varmasti Tanskalainen piirretty maailmanhistoria "dokumentti" YLE:ltä. Suomenkielinen kertoja oli Heikki Määttänen, joka luki sitä pirullisen ivallisella äänellään. Ensimmäisen osan alussa oli evoluutio ja toinen osa oli kokonaan ihmisen historiaa.

1) Muistaako kukaan sarjan nimeä?
2) Sattuisiko jollakulla peräti olemaan toinen tai molemmat osat nauhalla?

Haluaisin saada sen jostain käsiini. Toivottavasti joku muistaa jotain!

3

857

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoJopas

      Mulla oli jollain videolla pätkä sellaisesta sarjasta jossa kerrottiin siitä kun edison (?) sai omenan päähän ja ihminen keksi ties mitä. Siinä oli kyllä kertojana Jarmo Koski, näin muistelen...

      Mutta ei tosiaan ollut kuin alku, oli nimittäin Alfrerin tai Babarin tms. perässä ja sitten koko video loppui, eikä se mua paljon harmittanut.

      Kuulostiko yhtään tutulta tuo keksintöosuus, jos asia on sulle kovin tärkeä voi katsoa jos se kasetti sattuisi vastaan niin voisi se nimi mahdollisesti löytyä?

      • että ei

        ollut tuo. En muista tuota omenajuttua, voisi kyllä hyvin olla siinä. Siitä on kyllä niin paljon aikaa, että voisin ehkä sekoittaa Jarmo Kosken ja Heikki Määttäsen, mutta uskoisin että se oli Määttänen (koko jutussa oli sellainen ivallinen suhtautuminen yleiseen käsitykseen historian kulusta ja Määttäsen ääni toimii siinä hyvin). Ja jos se olisi ollut etsimäni ohjelma, niin uskoisin, että olisi tykännyt siitä :)

        Mutta kyllä - asia on minulle tärkeä! :) Älä nyt sentään ryhdy penkomaan kasetteja, mutta jos satut törmäämään, niin käy vastaamassa tähän viestiin vaikka kuukauden päästä. Kiitti kun kirjoitit!


    • itsekinmiettinyt

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      116
      1366
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      746
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      132
      697
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      607
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      565
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      499
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      490
    11. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      98
      470
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      468
    13. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      463
    15. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      458
    16. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      413
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      410
    Aihe