Eli voisiko joku selventää minulle mitä tuo sanonta tarkottaa? missä tilanteissa sitä käytetään?onko eri versioita sen merkityksestä?
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
koputa puuta?
5
5429
Vastaukset
- .k.
Ei tule käytettyä. Mutta jotkut käyttävät.
Jos vaikka tulevat kehuneeksi, että ovat pysyneet terveinä, niin pitää heti hakea puista pintaa koputettavaksi. Muuten tulee huono onni. - elisantti
Kun joku on kiitollinen jostakin ja toivoo, ettei hänen onnensa muuttuisi, on tapana sanoa: "Koputa puuta." Samalla katsellaan ympärilleen löytääkseen puuta koputettavaksi.
Tämän uskomuksen alkuperä on siinä ajassa, jolloin uskottiin jumalten asuvan puiden sisällä (tai vastaavasti puun henkien). Pyydettäessä puujumalalta palvelusta kosketettiin puuta. Jos toive täyttyi, kosketettiin puuta uudestaan jumalan kiittämiseksi. Tapa on säilynyt näihin päiviin. - Puuhumala
Lisäksi koputettavan puun pinnan tulee olla höyläämätöntä... :)
- viime vuosituhanel
Silloin sanottiin jos oltiin väitetty olevan terve,että koputan maalaamatonta puuta, jotta pysyttäisiinkin terveenä ettei terveys petteis. Niin minä muistan kuuleeni.
- wertyuiolmnbvcxsder
eikös se ole että kun todetaan että ompa mennyt pitkään hyvin, ja sitten yleensä alkaa sitten menemään huonosti, niin jos tulee todenneeksi että, ompa mennyt hyvin tähän asti, niin pitää koputtaa puuta ettei onni käänny?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1502009
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3131203Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.831009- 35898
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31829- 52809
- 71764
Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta18756Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44711Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos56709