Osakkuus yhtiössä ja työttömyysturva

Olenko oikeutettu työttömyysturvaan, jos olen osakkaana osakeyhtiössä alle 50% osuudella (esim 40%)?

En saisi yhtiöstä palkkaa, mutta olisin hallituksen jäsen.
72029
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Etpä taida olla. Sinut katsotaan tuolla osuudella yrittäjäksi, vaikket yrityksessä työskentelisikään. Yrittäjyyttä koskevia säännöksiä sovelletaan hyvin tiukasti työttömyysturvan (=turvattomuuden) piirissä.

Seuraavassa työttömyysturvalain yrittäjyyttä koskevasta pykälästä se kohta, joka koskee tilannettasi:

Yrittäjäksi katsotaan myös yrityksen osaomistaja. Osaomistajana pidetään tätä lakia sovellettaessa henkilöä,

1) joka työskentelee johtavassa asemassa osakeyhtiössä, jossa hänellä itsellään on vähintään 15 prosenttia tai hänen perheenjäsenillään tai hänellä yhdessä perheenjäsentensä kanssa on vähintään 30 prosenttia osakepääomasta tai osakkeiden tuottamasta äänimäärästä tai muutoin vastaava määräämisvalta; tai

Äänestä

Sääntöjen mukaan saa olla yritysomistus korkeintaan 15%.

Äänestä

Olenko oikeutettu työttömyysturvaan, jos olen osakkaana osakeyhtiössä alle 50% osuudella (esim 40%)?

- Pelkkä 40 % omistus ei tee sinusta yrittäjää. Ja vaikka tekisikin, se ei silti automaattisesti tarkoittaisi, ettet saisi työttömyysturvaa.

- Perheenjäsenten omistusosuus vaikuttaa myös.

En saisi yhtiöstä palkkaa, mutta olisin hallituksen jäsen.

- Palkan nostamisella ei ole merkitystä tutkittaessa yrittäjän aseman täyttymistä tai yritystoiminnassa työllistymistä.

- Jos omistat 40% ja olet hallituksen jäsen, mutta et työskentele yrityksessä, et ole yrittäjä. Yrittäjäksi voidaan katsoa vain, jos työskentelee yrityksessä. Paitsi jos hallitustyöskentely työllistää enemmän kuin muutaman kokouksen vuodessa.

- Jos sinut on määritelty yrittäjäksi, katsotaan lisäksi oletko sivutoiminen vai päätoiminen yrittäjä. Sivutoimisella yrittäjällä voi olla oikeus soviteltuun työttömyysturvaan.

Äänestä

Pyöritin itse sivutoimista yritystä vaativan päätoimen (työssä 35 vuotta) ohella 15 vuotta ennen joutumistani työttömäksi. Tällöin yritystoiminnan liikevaihto oli jo supistunut pieneen osaan alkuperäisestä.

Olen yrityksn tj, mutta en saa palkkaa ja työpanokseni on arvioitu korkeintaa muutamaksi tunniksi kuukaudessa.

Yritystoimintani on hyväksytty sivutoimiseksi, mutta selityksen siitä joudun antamaan 6 kuukauden välein.

Yllätyksen tuotti yrityksestä ottamani osinko. Se osuus osingosta, joka oli verotuksessä määritelty ansiotuloksi, vähennettiin ansiosidonnaisesta työttömyyskorvauksesta noin vuoden ajan.

Äänestä
  • Tarkennuksena vielä, että omistan yrityksestä 50 %. Yritys on vapautettu YEL-maksuista.

    Saan tällä hetkellä ansisidonaisen päivärahan täytenä - en enää ottanut osinkoa enempää kuin pääomatulojen piikkiin menevän osuuden - eli päivärahaa ei sovitella.

    Tilanteeni arviointiin vaikuttaa varmaan tuo pitkäaikainen sivutoiminen yritystoiminta vaativan päätyön ohella. Uuden yrittäjän kannattanee varmistaa asia työvoimatoimistolta tai liiton juristilta.

    Äänestä

  • Sivutoiminen kirjoitti:

    Tarkennuksena vielä, että omistan yrityksestä 50 %. Yritys on vapautettu YEL-maksuista.

    Saan tällä hetkellä ansisidonaisen päivärahan täytenä - en enää ottanut osinkoa enempää kuin pääomatulojen piikkiin menevän osuuden - eli päivärahaa ei sovitella.

    Tilanteeni arviointiin vaikuttaa varmaan tuo pitkäaikainen sivutoiminen yritystoiminta vaativan päätyön ohella. Uuden yrittäjän kannattanee varmistaa asia työvoimatoimistolta tai liiton juristilta.

    ...Tilanteeni arviointiin vaikuttaa varmaan tuo pitkäaikainen sivutoiminen yritystoiminta vaativan päätyön ohella...

    Olet oikeassa. Yleensä kai tuollainen parin vuoden yrittäjyys sivutoimisena saattaa mahdollistaa päivärahan. Asia on kuitenkin aina työvoimatoimikunnan harkinnassa.

    Kuten jo lainsäännös ensimmäisessä vastauksessa kertoo, niin pelkkä osakkuus riittää viemään päivärahan, samoin hallituksen jäsenyys. Yrityksessä ei tarvitse olla työssä.

    Äänestä

ja mä ehotomasti kuuln Nokian yhtiökooukseen Nähään siellä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalervo Kummala kirjoitti:

Olenko oikeutettu työttömyysturvaan, jos olen osakkaana osakeyhtiössä alle 50% osuudella (esim 40%)?

En saisi yhtiöstä palkkaa, mutta olisin hallituksen jäsen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu