pennun

raksut

Kasvattaja sanoi, että kun pentu tulee kotiin, pitää vaihtaa kokonaan uusiin raksuihin. Olen kuullut, että pennulle olisi hyvä syöttää samoja raksuja kotonakin joten miten asia on??

On suositeltu pedigree penturaksuja. Saako (tulee isona keskikokoinen) pentu tästä kaikki tarvitsemansa ravintoaineet vai mikä olisi marketissa parhain merkki?

Pentu tulossa vasta ensi vuoden alussa. Huolestuttaa mitä teen ruokinnan kanssa. Kärsiikö pentu siitä jos raksumerkin vaihtaa uuteen?? Kasvattajan mielestä ei, mutta minua epäilyttää.. Kasvattajalla on monen vuoden kokemus koirista.

2

260

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • A ja O

      Yleensä pentu jatkaa samalla ruoalla uudessa kodissa, jota on syönyt jo kasvattajalla.
      Tottahan toki merkin voi vaihtaa ja se on jopa suositeltavaa, jos kasvattaja syöttää heikkolaatuista markettinappulaa.

      Älä missään nimessä nyt Pedigreehen vaihda ruokaa!
      Valitse eläinkaupasta laadukasta nappulaa, vaikka yhdessä eläinkaupan myyjän kanssa.

      Harvat oikeat kasvattajat (sekarotuisten myyjät eivät ole kasvattajia sanan varsinaisessa merkityksessä) syöttävät koirilleen hauhauta tai luppaa. Eläinkaupasta löytyy laadukkaita merkkejä kaikenkokoisille, ikäisille ja erilaisten koirien tarpeita vastaavia ruokia.

      • pipa

        Niin... elikkä siis, meillä on neljän kuukauden ikäinen labbis pentu, joka on syönyt koko lyhyen ikänsä friskies penturuokaa... kaikki on mennyt mainiosti, pentu on terve, kasvaa hyvin ja niin edes päin.. kakkaakaan ei mahdottomasti tule :)
        Tietenkään kaikille koirille ei "markettihalpis"eväät sovi, mutta on siellä eläinkaupassakin niitä huonolaatuisia ruokia. ELi älä sokeasti luota niihinkään.
        Lisäksi tiedän koiranomistajia, jotka ovat vaihtaneet eläinkaupan ruuan esim. hauhau:hun tai jahti&vahtiin, koska eläinkaupan ruoka ei ole sovaltunut koiralle.
        Jos vaihdat pennun ruokaa niin tee se pikkuhiljaa sekoittamalla uutta ja vanhaa keskenään, niin että lisäät pikkuhiljaa uuden merkin määrää ja vähennät vanhaa.. Monet sanovat, että on koiralle parempi syödä tuttua ruokaa uudessa kodissa ainakin aluksi, sillä pennun elämä muuttuu muuten aikalailla täysin..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      333
      6297
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3766
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      81
      933
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      850
    5. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      800
    6. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      793
    7. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      67
      769
    8. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      130
      743
    9. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      48
      732
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      14
      661
    Aihe