Tässä vetäville koirille!

Nakkejot

Yleensä koira nykyään vetää paljon eikä niitä saa millään kuriin. Kannaattaa käydä ostamassa kuono panta. Kun koira huomaa että se vetäessä kuonoa alkaa kiristää(näin ainakin useimmillä on käynyt)

7

914

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ynoS

      Toimi meilläkin niin kauan kunnes koira tajus että hän voi kuonopannankin kanssa vetää. kuonon ympärillä kiristyy ja pää kääntyy, mutta koirapa kääntääkin pään vaan väkisin suoraks, eli pitää päänsä väkisin siinä asennossa vaikka panta kuinka vetäis toiseen suuntaan. Muutaman viikon se toimi ihan hienosti kunnes koira keksi ton konstin.
      Tiedän kyllä paljon koiria joilla se toimii tosi hyvin myös pidempi aikaisessa käytössä eli kyllä sitä kannattaa koittaa. Meidän herra on varmaan joku suber jääräpää yksilö joka tekee niinku haluaa :D

    • KITULA

      Itse kouluttaisin sen sessen olla vetämättä, ilman mitään hiluvitkuttimia!!

      • Lumihukka

        Kitulan kanssa. Kuonopannan käyttäminen on vain vetämisongelman kiertämistä. Se ei opeta koiraa olemaan vetämättä kuin kuonopannan kanssa.

        On lukemattomia keinoja, joilla vetämisen saa pois. Koirat on vain niin yksilöllisiä, että se keino mikä toimii yhteen, ei toimikaan toiseen.
        - Voit pysähdellä, kun hihna kiristyy ja jatkaa matkaa vasta, kun hihna on löysällä
        - Voit alkaa muuttelemaan suuntaa niin, että koira ei voi arvata minne seuraavaksi menet (eli että se ei JOHDA lenkkireittiä)
        - Voit puolikuristavalla tehdä EI hihnanyppäys (ei kiskaisuja, vaan ns. "pannan ketjun kilautus", vähän kuin tönäisisit vähän koiraa tyyliin "HEI, äläs kisko!")
        - Opetat koiraa pitämään kontaktia kanssasi, jota kautta vetämättömyysopetusta
        - Opetat koiran seuraamaan ja sitä kautta vetämättömyysopetusta
        - Kiellät jo hihnan alkaessa ojentua suoraksi "Ei vedä", jolloin koira opetetaan kulkemaan periaatteessa käskyn alla
        jne jne

        Oikeilta kouluttajilta saa varmaan vielä tukun lisää ohjeita. Pääasia on, että päätät, ettei koira vedä yhtään. Se voi vaatia kovaakin työtä, mutta eihän mitään saa ilmaiseksi... :)


    • seefferi 5v

      pieni lisäys kuonopannan käyttöön: jos koiraa yrittää vetää kun sillä on kuonopanta, niin tee pannan avulla nostoliike. eli nostat talutushihnalla koiran nenää kohti taivasta. tämä on koiralle epänormaali asento ja siitä seuraa se että koira pysähtyy/hidastaa.

      • seefferi 2v

        älytön "sekoilu" jos käyttää kuonopantaa. Vetäminen kyllä loppuu ,mutta auta armias jos tulee toinen koira tai ihminen vastaan. Koira ilmeisesti luulee ettei voi puolustaa itseään ja alkaa älyttömän riehumisen..


      • seefferi 5v
        seefferi 2v kirjoitti:

        älytön "sekoilu" jos käyttää kuonopantaa. Vetäminen kyllä loppuu ,mutta auta armias jos tulee toinen koira tai ihminen vastaan. Koira ilmeisesti luulee ettei voi puolustaa itseään ja alkaa älyttömän riehumisen..

        niin tai sit yrittää saada sitä pois jotta pääsisi nuuskimaan... ehkä jossain vaiheessa hoksaa ettei onnistu... meillä myös muutaman kerran on yrittäny mut ei enää.


      • auttoi
        seefferi 5v kirjoitti:

        niin tai sit yrittää saada sitä pois jotta pääsisi nuuskimaan... ehkä jossain vaiheessa hoksaa ettei onnistu... meillä myös muutaman kerran on yrittäny mut ei enää.

        mikään poppaskonsti joita saatiin kouluttajilta sun muilta ei auttanut.ja niitä yritettiin monta monenmoista kuukautta että olis vetäminen loppunut mutta ei..
        kunnes ostettiin kuonopanta.vetäminen loppui seinään.alussa oli tietenkin totuttelemista siihen mutta koira tottui siihen nopeasti..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      208
      2824
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      167
      2501
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      67
      990
    5. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      123
      982
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      267
      942
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      317
      909
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      899
    9. Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.

      Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k
      Kaste
      507
      858
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      768
    Aihe