Mieheni ja minä ollaan lähdössä Ecuadoriin niin, että vietetään uusi vuosi Quitossa. Ajatuksena olis mennä jonnekin kivaan midrange-top end ravintolaan syömään. Itse olen kasvissyöjä, mutta se tuskin tuottanee tuskaa Ecuadorissa. Mikäköhän ravintola vois olla sellanen mihin kannattaa mennä (ei mielellään ihan kauheen vaativaa pukukoodia, kun sit tunnelma menee liian jäykäksi)? Mitä muuta kannattaa illalla tehdä?
Lisäksi me ollaan ajateltu mennä Galapagoskselle sitten vuoden vaihteen jälkeen. On varmaan ok, jos reissun varaa vasta sieltä? Mikäköhän olis luotettava ja kohtuuhintainen (kuitenkin häämatkalle tarpeeksi tasokas) matkanjärjestäjä? Entä kun mä haluisin kokea sademetsän, mikä olis paras paikka?
Uuden vuoden aatto Quitossa...
1
938
Vastaukset
- Carl
Hei!
Kiva kuulla, että aijotte ottaa uudenvuoden vastaan Quitossa. Itse otin vuoden -94 vastaan siellä joten jotain hiukan voin vihjaista. Tosin en noita hyviä ravintoloita koska me käymme siellä lähinnä sukuloimassa, on nimittäin vaimo Quitosta jo 26 vuoden takaa. Niin, että näin ollen tulee useimmiten syötyä ihan kotiruokia jos niin voi sanoa.
Hyviä ravintoloita on Quito täynnä, kuten myöskin vähemmän hyviä joten on hyvä katsoa minne menette syömään etenkin kun sanot olevasi kasvissyöjä.
Meillä ei ole tapana syödä salaatteja koska niistä useimmiten saa vatsavaivoja, etenkin kun on kaukana kotoa ja bakteerikanta on aivan erilainen, siihen tottuminen ottaa oman aikansa.
Hedelmiä voi aina syödä aivan kuinka paljon tahansa ja niitähän Ecuadorissa on aivan yllin kyllin.
Muuten Uuudenvuoden aatto siellä on jonkin verran erilainen kuin mihin me täällä Euroopassa olemme tottuneet.
Esimerkiksi niin mahtavia ilotulituksia ei ole, hiukan kyllä.
Siellä on tapana tehdä vanhasta vuodesta (año viejo) nukke vanhan miehen näköinen, joskus jopa jonkun julkiksen näköinen ja vuoden vaihtuessa se poltetaan. Niitä tulette näkemään aivan tavattomasti.
Tapoihin myös kuuluu, että (año viejo:lta) jää leski (la viuda) ja he ovat naisia jotka kerjäävät rahaa vuodenvaihteen jälkeen.
Quitossa on monta hyvää tanssi paikkaa eikä siellä etiketti ole ollenkaan niin tarkka kuin mitä meillä. Pukeutuminen ei tule olemaan mikään ongelma.
Toinen asia on sitten turvallisuus, yksin etenkin öisin ei kannata lähteä kaupungille ei ainakaan Quiton vanhaan osaan. Ryöstetyksi tulemisen vaara on aivan liian suuri, sillä me turistit näytämme aina turisteilta, sille ei voi mitään. Niin, että olkaahan varovaisia.
Te olette ajatelleet käydä myös Galapagosksella, ymmärrän kyllä miksi.
Valitan vain ettei sinne ole ollenkaan edullisia retkiä, on erittäin kallista meille ulkomaalaisille käydä siellä. Toista se on Ecuadorilaisille sillä he maksavat vain murto osan siitä mitä me turistit joudumme maksamaan.
Toisaalta paikkahan on ainutlaatuinen koko maailmassa joten kyllä sen ymmärtää.
Parasta on myöskin varata sinne matka jo hyvissä ajoin sillä useasti ei ole paikkoja niille retkille. Toinen asia on jos olette Ecuadorissa pitemmän ajan silloin voitte hyvin ostaa retken sinne paikan päältä.
Liitän tähän teille hyvän linkin josta varmasti on apua, käykääs täällä:
http://www.goecuador.com/
Sieltä löytyy myös "infoa" retkistä sademetsiin ja niin edelleen.
MUTTA MUISTAKAAHAN ROKOTUKSET ENSIN !!!!!!
Niin, että silleen, oikein hyvää häämatkaa, tulette varmasti viihtymään.
Bueno, nada mas que, un buen viaje y luna de miel.
Feliz Navidad y muy, muy Prospero Año nuevo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632122Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51785Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2341270En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21855Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38698- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689