Uuden vuoden aatto Quitossa...

RealKitty

Mieheni ja minä ollaan lähdössä Ecuadoriin niin, että vietetään uusi vuosi Quitossa. Ajatuksena olis mennä jonnekin kivaan midrange-top end ravintolaan syömään. Itse olen kasvissyöjä, mutta se tuskin tuottanee tuskaa Ecuadorissa. Mikäköhän ravintola vois olla sellanen mihin kannattaa mennä (ei mielellään ihan kauheen vaativaa pukukoodia, kun sit tunnelma menee liian jäykäksi)? Mitä muuta kannattaa illalla tehdä?

Lisäksi me ollaan ajateltu mennä Galapagoskselle sitten vuoden vaihteen jälkeen. On varmaan ok, jos reissun varaa vasta sieltä? Mikäköhän olis luotettava ja kohtuuhintainen (kuitenkin häämatkalle tarpeeksi tasokas) matkanjärjestäjä? Entä kun mä haluisin kokea sademetsän, mikä olis paras paikka?

1

816

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Carl

      Hei!

      Kiva kuulla, että aijotte ottaa uudenvuoden vastaan Quitossa. Itse otin vuoden -94 vastaan siellä joten jotain hiukan voin vihjaista. Tosin en noita hyviä ravintoloita koska me käymme siellä lähinnä sukuloimassa, on nimittäin vaimo Quitosta jo 26 vuoden takaa. Niin, että näin ollen tulee useimmiten syötyä ihan kotiruokia jos niin voi sanoa.

      Hyviä ravintoloita on Quito täynnä, kuten myöskin vähemmän hyviä joten on hyvä katsoa minne menette syömään etenkin kun sanot olevasi kasvissyöjä.
      Meillä ei ole tapana syödä salaatteja koska niistä useimmiten saa vatsavaivoja, etenkin kun on kaukana kotoa ja bakteerikanta on aivan erilainen, siihen tottuminen ottaa oman aikansa.
      Hedelmiä voi aina syödä aivan kuinka paljon tahansa ja niitähän Ecuadorissa on aivan yllin kyllin.

      Muuten Uuudenvuoden aatto siellä on jonkin verran erilainen kuin mihin me täällä Euroopassa olemme tottuneet.
      Esimerkiksi niin mahtavia ilotulituksia ei ole, hiukan kyllä.
      Siellä on tapana tehdä vanhasta vuodesta (año viejo) nukke vanhan miehen näköinen, joskus jopa jonkun julkiksen näköinen ja vuoden vaihtuessa se poltetaan. Niitä tulette näkemään aivan tavattomasti.
      Tapoihin myös kuuluu, että (año viejo:lta) jää leski (la viuda) ja he ovat naisia jotka kerjäävät rahaa vuodenvaihteen jälkeen.

      Quitossa on monta hyvää tanssi paikkaa eikä siellä etiketti ole ollenkaan niin tarkka kuin mitä meillä. Pukeutuminen ei tule olemaan mikään ongelma.

      Toinen asia on sitten turvallisuus, yksin etenkin öisin ei kannata lähteä kaupungille ei ainakaan Quiton vanhaan osaan. Ryöstetyksi tulemisen vaara on aivan liian suuri, sillä me turistit näytämme aina turisteilta, sille ei voi mitään. Niin, että olkaahan varovaisia.

      Te olette ajatelleet käydä myös Galapagosksella, ymmärrän kyllä miksi.
      Valitan vain ettei sinne ole ollenkaan edullisia retkiä, on erittäin kallista meille ulkomaalaisille käydä siellä. Toista se on Ecuadorilaisille sillä he maksavat vain murto osan siitä mitä me turistit joudumme maksamaan.
      Toisaalta paikkahan on ainutlaatuinen koko maailmassa joten kyllä sen ymmärtää.

      Parasta on myöskin varata sinne matka jo hyvissä ajoin sillä useasti ei ole paikkoja niille retkille. Toinen asia on jos olette Ecuadorissa pitemmän ajan silloin voitte hyvin ostaa retken sinne paikan päältä.

      Liitän tähän teille hyvän linkin josta varmasti on apua, käykääs täällä:

      http://www.goecuador.com/

      Sieltä löytyy myös "infoa" retkistä sademetsiin ja niin edelleen.

      MUTTA MUISTAKAAHAN ROKOTUKSET ENSIN !!!!!!

      Niin, että silleen, oikein hyvää häämatkaa, tulette varmasti viihtymään.

      Bueno, nada mas que, un buen viaje y luna de miel.

      Feliz Navidad y muy, muy Prospero Año nuevo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9112
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7816
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5454
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2305
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2071
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1705
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1651
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1388
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      435
      1318
    10. Stefusika räkättää

      kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1190
    Aihe