Tukiaiset julkisiksi. MTK: "Seli-seli".

Jos laki määrää tukiaiset julkisiksi, niin millä oikeudella jotkut kunnat eivät niitä anna tai antavat maksua vastaan?

Eivät maanviljelijät tukiaisia saadessaan syyllisty mihinkään laittomuuteen.

Sen sijaan on hyvä tietää millaisia järjettömyyksiä kansanedustajamme ovat saaneet aikaan.

Itse en taatusti enää koskaan äänestä vaaleissa jotakuta suurpuolueen ehdokasta. Pienpuolueissa on valinnanvaraa.
6508
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

MMM, Korkeaoja ja niskuroineiden kuntien virkamiehet ja päättäjät syytteisiin virkavirheistä ja virkarikoksista?! Sitä saa, mitä tilaa

Äänestä
  • Ei ole kukaan syyllistynyt mihinkään laittomuuksiin.
    Korkein hallinto-oikeus päätti vain että yksittäiset tukipäätökset on julkisia.
    Tuskinpa sinäkään duunari siellä töypaikallasi rupeaisit mitään ylimääräistä tekemään ilman kunnon korvausta.

    Äänestä

"Jos laki määrää tukiaiset julkisiksi, niin millä oikeudella jotkut kunnat eivät niitä anna tai antavat maksua vastaan?"

Niin laki sanoo että nuo tiedot eivät ole julkisia, oikeuden tulkinta laista on erillainen. Lakia tullaan ilmeisesti muuttamaan. Ja julkisuus laki myös kertoo sen että niistä voidaan periä tietty maksu.
viittaus julkisuuslain (495/2005) ja kuntalain (496/2005) kohtiin.
Miksi muuten kuntalaisten pitäisi kustantaa muutamiena ihmisten tiedonjano tukien määrien uteluiden suhteen? On aivan kohtuullista periä työstä hinta, varsinkin kun muutenkaan kuntientaloudessa ole suuria hurraa huutoja esitettävänä. Ja yleensä on ollut periaatteena että tilaajaa maksaa ei se jolta tilataan. eikö vain?

Äänestä
  • "Miksi muuten kuntalaisten pitäisi kustantaa muutamiena ihmisten tiedonjano tukien määrien uteluiden suhteen? On aivan kohtuullista periä työstä hinta, varsinkin kun muutenkaan kuntientaloudessa ole suuria hurraa huutoja esitettävänä. Ja yleensä on ollut periaatteena että tilaajaa maksaa ei se jolta tilataan. eikö vain? "

    Asiaa, miksi niiden pitäisi olla ilmaisia. Julkisuus tuo hallinnolle lisää tekemistä, ja siitä pitää periä korvaus.

    Äänestä

  • pussissa niin ei julkisuudelle ole estettä, ja laki sitä jo edellyttä.
    Virkavirheen tehneet virkamiehet pitää tietysti asettaa syytteeseen. Se on oikeusvaltion velvollisuus.
    Äänet menee täältäkin pienpuolueelle.

    Äänestä

  • Terveiset, Hyvää Joulua ja loppuelämää!

    Oiva T

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Oiva Tukiainen kirjoitti:

Jos laki määrää tukiaiset julkisiksi, niin millä oikeudella jotkut kunnat eivät niitä anna tai antavat maksua vastaan?

Eivät maanviljelijät tukiaisia saadessaan syyllisty mihinkään laittomuuteen.

Sen sijaan on hyvä tietää millaisia järjettömyyksiä kansanedustajamme ovat saaneet aikaan.

Itse en taatusti enää koskaan äänestä vaaleissa jotakuta suurpuolueen ehdokasta. Pienpuolueissa on valinnanvaraa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu