Maija ja Matti ovat naimisissa ja heillä ei ole avioehtoa. Maija on perinyt molemmat vanhempansa. Jos heille tulisi ero, niin joutuisiko Maija antamaan Matille tuosta saamastaan perinnöstä jotain ? Esim. auto on perintöä ja Maijan nimissä ja Matilla on autoon käyttöoikeus ja Maija on auton omistaja.Kuuluuko autosta puolet Matille ? Maija on varakkaampi puolisoista.
Perintö
5
291
Vastaukset
- jurristi
Näillä tiedoin perinnöt otettaisiin osituksessa huomioon.
- miehenkuva
Avioliiton aikana kumpikin puoliso elää ns. omillaan. Eli omistaa ja tekee velkaa omaan piikkiin. Eron sattuessa molempien omaisuus ja velat katsottaisiin. Molemmille jäisi ilmeisesti eri suuruinen netto-omaisuus. Sen jälkeen kummankin netto-omaisuudet laskettaisiin yhteen ja jaettaisiin kahdella. Varakkaampi antaisi sen jälkeen tasinkoa köyhemmälle niin, että sen jälkeen molemmille jäisi yhtä paljon.
Näin silloin, jos avioehtoa ei ole. - Meikäläinen Maija
Jos Maijan omaisuus olisi alaikäisten lasten nimissä ? Miten muuttuisi ? Jos Maija hakisi Matin kanssa avioehtoa, miten omaisuus sitten jaettaisiin ? Voiko tasingon annosta köyhemmälle puolisolle kieltäytyä, jos omaisuuserot ovat merkittävät ?
- jenskajep
Jos "Maijan omaisuus" olisi lasten nimissä niin silloinhan se ei lähtökohtaisesti olisi Maijan omaisuutta eikä niitä silloin jaettaisi.
Riippuu avioehdon sisällöstä, miten omaisuus jaetaan avioerossa. Senhän voi räätälöidä parille sopivaksi. Avioehtoa ei tarvitse hakea, vaan sopimustehdään ja rekisteröidään.
Tasingon annosta ei voi kieltäytyä yksin tuolla perusteella, mutta sovittelu tulee kysymykseen tietyissä tilanteissa. - jenskajep
jenskajep kirjoitti:
Jos "Maijan omaisuus" olisi lasten nimissä niin silloinhan se ei lähtökohtaisesti olisi Maijan omaisuutta eikä niitä silloin jaettaisi.
Riippuu avioehdon sisällöstä, miten omaisuus jaetaan avioerossa. Senhän voi räätälöidä parille sopivaksi. Avioehtoa ei tarvitse hakea, vaan sopimustehdään ja rekisteröidään.
Tasingon annosta ei voi kieltäytyä yksin tuolla perusteella, mutta sovittelu tulee kysymykseen tietyissä tilanteissa.Niin, unohdin mainita että perinnön/lahjan siirtymistä aviopuolisolle avioerossa voi estää niin, että antaja kirjoittaa siitä varauman testamenttiin tai lahjakirjaan. Esim. "Tämä omaisuus ei ole avio-oikeuden alaista"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32711Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062491Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42229Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441855- 321433
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141423- 1761145
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011124Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201043Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81928